Poor Things Filmi Hakkında Merak Edilenler

Emma Stone'a Altın Küre 2024'te "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü kazandıran Poor Things (Zavallılar) filmini inceliyoruz.

Buse Saray BUSE SARAY 13 Ocak 2024
Poor Things Filmi Hakkında Merak Edilenler

Oscar ve Altın Küre ödüllü oyuncu, Emma Stone, "Poor Things" filminde yeni bir yaşam keşfediyor. Yönetmenliğini Yorgos Lanthimos'un yaptığı filmde, parlak ve alışılmışın dışında bilim adamı Dr. Godwin Baxter (Willem Dafoe) tarafından hayata döndürülen genç bir kadın olan Bella Baxter'ın (Emma Stone) inanılmaz hikayesi ve fantastik evrimi anlatılıyor.Stone, çılgın bir bilim adamının deneysel bir prosedürü sayesinde temiz bir sayfa açan Bella Baxter'ı canlandırıyor. Bu prosedürün ardından Bella, giderek dünyanın güzelliklerini ve tehlikelerini keşfediyor. Baxter'ın koruması altındaki Bella öğrenmeye heveslidir. Kendisinde olmayan dünyeviliğe aç olan Bella, kurnaz ve ahlaksız bir avukat olan Duncan Wedderburn (Mark Ruffalo) ile kıtalar arasında fırtınalı bir maceraya atılır. Zamanının önyargılarından arınmış olan Bella, eşitlik ve özgürlüğü savunma amacında kararlılıkla büyüyor.

 

Film, Alasdair Gray'in aynı adı taşıyan 1992 romanına dayanıyor ve Frankenstein tarzında bir fantezi sunuyor. Bu film, 2024 Altın Küre ödüllerinde birçok adaylık elde etti; “En İyi Film (Müzikal/Komedi)” ödülünü alırken; Emma Stone’a “En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal/Komedi)” ödülünü kazandırdı.

Film, resmi olarak Şubat 2021'de duyuruldu. Ancak yönetmen Yorgos Lanthimos, projeyi Stone ile 2018'de "The Favourite" filmini çekerken ilk kez konuşmuş.

Stone, Bella'nın rolünü kabul etme nedenleri açıklamış ve bu karakterin "kadın olmanın, özgür olmanın, korkmanın ve cesur olmanın ne demek olduğunu kabul etmek gibi" hissettirdiğini belirtmiş.


Filmin kadrosunda Stone'a eşlik eden isimlerden biri, Bella ile dünyayı keşfe çıkan bir avukat olan Duncan Wedderburn rolünde Mark Ruffalo var. Aktör, Stone ile birlikte filmdeki tuhaf sahneleri nasıl hazırladıklarını bir röportajında anlattı. "Yaklaşık üç haftalık prova ile başladı, gerçekten tiyatro oyunları oynuyorduk ve eğleniyorduk. Bu, birbirimize karşı güven ve eğlence hissi verdi" diye açıklıyor.

"Poor Things" filmi hakkında bilmeniz gereken her şey

Ünlü isimlerle dolu "Poor Things" kadrosunda, Emma Stone, Bella Baxter; Mark Ruffalo, Duncan Wedderburn ve Willem Dafoe, Dr. Goodwin Baxter olarak yer alıyor. Onlara katılan isimler arasında Ramy Youssef, Jerrod Carmichael, Christopher Abbott ve Margaret Qualley bulunuyor.

Dafoe, filmdeki Bella ile olan ilişkisini "çok karmaşık" olarak tanımlayarak, Aralık 2023'teki bir gösterim sırasında iş arkadaşlarını ve yönetmeni övdü. "En iyi kısım, Yorgos ile çalışmaktı. O harika bir yönetmen. En iyi kısım, Tony McNamara'nın senaryosuyla çalışmaktı. En iyi kısım, Emma ile sahneler çekmekti."

Yönetmen Lanthimos, Stone'u övgüyle anarak, 2018'de birlikte çalıştıkları "The Favourite" filminden sonra devam eden iş birliklerine atıfta bulundu. "Sadece anlaşıyoruz gibi hissediyoruz... Birbirimizi her seferinde daha iyi tanıyoruz ve ilişkimizi bu temelde geliştiriyoruz" dedi.


Oyuncu kadrosu, 2024 Altın Küre ödüllerinde çeşitli adaylıklar elde etti. "Poor Things," müzikal ve komedi kategorisinde en iyi film dalında adaylık kazandı. Stone, müzikal veya komedi dalında en iyi kadın oyuncu performansı için adaylık elde etti, Ruffalo ve Dafoe ise herhangi bir filmde yardımcı erkek oyuncu performansı dalında adaylık kazandı.

Lanthimos, en iyi yönetmen dalında Altın Küre adaylığı kazandı, McNamara ise "Poor Things" için en iyi senaryo dalında adaylık elde etti. Jerskin Fendrix ise en iyi özgün müzik dalında aday gösterildi.


"Poor Things" filminin fragmanı

"Searchlight Pictures," "Poor Things" için resmi fragmanı 8 Haziran 2023 tarihinde yayımladı. Fragman, izleyicilere Dr. Goodwin Baxter tarafından ölümden döndürülen Bella'ya ilk bakışı sunuyor.

Dafoe'nun karakterinin deneylerini içeren fragman, aynı zamanda bir Fransız bulldogunun başına ördek ve bir köpeğin başına ördek başı eklenmiş garip imgelerle dolu. Bella, Ruffalo'nun canlandırdığı karakteri öpüyor gibi görünen fragmanda, ona özlem duyuyormuş gibi görünen Ruffalo'nun karakterini öpüyor. Daha sonra sokaktan onu adını çağırırken gösteriliyor, Bella ona tokat atıyor ve karakteri neredeyse konuşamayacak durumda bırakıyor.

Mart 2023'te yayımlanan bir röportajda, oyuncular ve Lanthimos, tokat sahnesi hakkında konuştular. Dafoe, eylemi daha inandırıcı göstermeye yardımcı olmak için gerçek hayatta yaklaşık 20 kez oyuncu arkadaşının kendisine tokat atmasını istemiş.
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.