SANATA BAKIŞINIZI SIFIRLAYIN

Sakıp Sabancı Müzesi, umudun akımı Zero'yu 2 Eylül'de sizlerle buluşturuyor!

Eylül'de Sakıp Sabancı Müzesi'ne (SSM) sınırları aşan bir sergi geliyor: Zero. SSM ve Akbank işbirliğiyle 2 Eylül 2015'te ziyarete açılacak Zero sergisiyle, Türkiye'deki sanatseverler İkinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya'da doğan sanat akımının yenilikçi dünyasına giriş yapacak.

Serginin küratörü Mattijs Visser ‘Genç sanatçıların Zero'yu bu kadar sevmesinin sebebi, Zero'nun zihinsel yönden ve konsept bakımından yenilikçi olması. Zero'da beraber çalışmak önemseniyor. Bir eser üretmek konusunda da sanat eserinin sonucu değil yapım süreci önemseniyor. Zero İstanbul sergisi için az sayıda sanatçıyı ama mümkün olduğu kadar çok eseri göstermeyi tercih ettik. Bu yüzden İstanbul sergisinde akımın üç kurucu ismi Heinz Mack, Otto Piene ve Günther Uecker'in işlerine özellikle yer vereceğiz. Ayrıca kurucu rolündeki Fontana'nın da işleri yer alacak.' diyor.

AMAÇ SANATI SIFIRLAMAK
Zero akımının kurucuları, İkinci Dünya Savaşı yıllarında büyümüş bir kuşaktan oluşuyor. Savaşın da neden olduğu umutsuzluk ve karamsarlığa sanatları ile baş kaldırmayı tercih etmişler. Amaçları sıfırdan başlayarak, sanata ve insanlığa yeniden umut aşılamak.

SSM'DE DAHA ÖNCE NELER GÖRDÜK?
Sakıp Sabancı Müzesi daha önce Dali, Rodin, Miro, Monet gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yaptı.

Sizi bilemeyiz ama amacı eleştirel bakışı yaygınlaştırmak ve yerleşmiş sanat düzenini ‘sıfırlamak' olan Zero sergisini biz merakla bekliyoruz!

Etİketler