SANATLA DOLU SONBAHAR

Sanata ayırdığımız Eylül sayısında, İstanbul'da neler var neler yok derledik!

Gözler bu ay İstanbul'da. Bir yandan 14'üncü İstanbul Bienali'nin telaşı, diğer yandan sezonunun startını veren çekici sergi ve konserler; buralar bu ay bir başka güzel! - NATASHA DACH

1. BEKLENEN SEZON AÇILDI
5 Eylül'den itibaren Tuzlu Su, İstanbul Bienali'ni galerilerden tarihi binalara, ada ve vapurlara taşıyor. 1 Kasım'a kadar devam edecek olan bienale sanatçılar dışında deniz bilimci, matematikçi ve nöro bilimciler de eşlik edecek. Bu yıl Carolyn Christov-Bakargiev küratörlüğünde sergilenecek sanat etkinliği, dijital dünyayı hedef alarak gündeminde yine modern sanatı taşıyacak. Bienal açılışıyla aynı günlere denk gelen Art International, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenleniyor. Fuarda, güncel sanatçı Isaac Julien'den Teksas'ın göbeğinde kurdukları “Prada Marfa” gibi kült işleriyle tanınan İskandinav ikili Ingar Dragset ve Michael Elmgreen'e kadar birçok uluslararası ismi görmeniz mümkün. Ayrıca sokak sanatının duayeni Banksy'den Damien Hirst'e son dönemlerin en popüler sanatçılarının işleriyle de karşılaşacağız.

2. ATLI KÖŞK'DE ZERO AKIMI
Geçtiğimiz yıl New York'taki Guggenheim Müzesi'ni etkisi altına alan uluslararası sanat akımı Zero'nun konu alındığı sergi, S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi ve Akbank Sanat iş birliğinde Atlı Köşk'e taşındı. İkinci Dünya Savaşı'nın akabinde Almanya'da Heinz Mack ve Otto Piene gibi sanatçılar, sıfır noktasından yaratma arzusuyla, monokromik heykeller ve sakin çizgilerle dönemin yasını sanatlarına yansıtarak yeni bir akımın tohumlarını ekmişlerdi. 1966'da dağılan ekibin, aralarında Yves Klein işlerinin bulunduğu, 100'ün üzerinde eseri, ocak ayına kadar ziyaret edebileceğiniz meditatif sergi ziyaretlerinizin ilk sırasında yer alabilir.

3. ÖRÜMCEK KADININ RETROSPEKTİFİ
1997'den beri İstanbul'da bir Louise Bourgeois işi görmemiştik; 5'inci İstanbul Bienali'nden sonra namıdiğer örümcek kadının mirası bu ay Akbank Sanat'ın sezonunu açacak. Vefatından beş yıl sonra sürreel sanatından yola çıkarak hazırlanan “Dünyadan Büyük” sergisi Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman küratörlüğünde İstiklal Caddesi numara 8'de. Sergi ayrıca 3 ve 17 Eylül tarihlerinde kadın, sanat ve feminizm söyleşilerine ev sahipliği yapacak.

4. BİENALE PARALEL
Rampa, Hüseyin Burhan Alptekin'in “Demokratik Lüks” retrospektif sergisiyle sanatçı-nın 90'ların başından itibaren ürettiği fotoğraf, heykel, enstalasyon, neon metin, video ve kolajları bir araya getiriyor. İstanbul Bienali'nin paralel etkinlikleri kapsamında, Zorlu PSM katılımcılarını interaktif sanatla tanıştıracak iki farklı etkinliğe ev sahipliği yapıyor. 40 metre // 4 duvar // 8 küp enstelasyonu 10 sanatçıyla beraber biraz ıslanmamıza sebep olacak.

Etİketler