SEV BENİ

Sıla Güven'in kaleminden,ELLE Mart sayımıza özel 'sosyal medyada moda' makalesi!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 02 Mart 2015
SEV BENİ
Başlıktan mütevellit, bu yazının “Hatasız Kul Olmaz” isimli arabesk şarkıyla yakından ilgisi olabilir. Modanın yeni “pozcu jenerasyonunu” irdelemek niyetiyle yola çıkan, sosyal medyaya odaklanan, sahici olmayanın yeni gerçek olması fikrini sorgulayan ve içinde cevabı olmayan onlarca soru barındıran tuhaf bir yazı bu. Dileyenler fonda Orhan Gencebay dinleyip rakı içebilir... Çünkü şimdi galiba o da cool.


SILA GÜVEN

Komedyen Jimmy Kimmel, televizyon şovunun bir bölümünde, tam olarak New York Moda Haftası zamanında, sokaktan çevirdiği birkaç moda severe mikrofon yöneltiyor. Moda tutkunu New Yorklular, var olmayan tasarımcılar, trendler, gerçekleşmemiş defileler ve kıyafetlerle ilgili soruları samimiyetle cevaplıyorlar. Ve bu sorulara verilen kafadan atma cevaplar, insanı kahkahaya boğmanın yanında, “moda odaklı” gibi görünen, “sosyal medya” alt metinli gerçeğin de altını çiziyor. Sosyal medyayı, hayatımızı kolaylaştırmak için kullanmaktan çok, bizi bu denli yönetmesine nasıl izin verdiğimiz sorusuyla baş başa bırakıyor.

BİLGİ ÇAĞI?!


Herkes her şeyi biliyor, bilmek zorunda! Herkes çok iyi görünüyor, görünmek zorunda! Herkes çok entelektüel, entelektüel olmak zorunda! Herkes harika müzik zevkine ve stile sahip, herkes o ayakkabıya sahip olmak zorunda! Ya da herkes uzaya gitmeli mi? Herkes sanatçı olmalı mı? Herkes “her şey” olmalı mı? Herkesin herhangi bir konuda ahkam kesebilmek için kaç saniye Google'laması yeterli? Peki herkes bu kadar “iyiyse” problem ne? Sorun şu ki bunların hiçbiri gerçek değil. Aksine tüm gerçekliğin üzerine bir ya da birkaç filitre atılmış, biraz da kontrast ayarı yapılmış, oradan buradan ödünç alınıp ustaca kolajlanmış gibi. Her şey bir karenin içine sığıyorsa, kabul... Ama internet dünyasının sunduğu, elimizdeki tüm bu kıymetli aletlerle sadece göz boyamak ve nasıl “aşırı” eğlendiğimizi göstermek mi ihtiyacımız olan? Yoksa sürüden sıyrılıp diğerleri bitmeyen şehir keşiflerindeyken, bir adım ilerisini görmeye çalışmak mı?

Bu keyifli yazının devamı ELLE Mart sayımızda! Bayinizden, hediyemiz olan Aksesuar Eki'ni istemeyi unutmayın!

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.