TIM WALKER'IN SERGİSİ VICTORIA & ALBERT MÜZESİ'NDE

"Bazen her şeyi olduğu gibi görmeniz gerekiyor ancak yine de bir çocuğun büyüye olan inancını taşımanız da önemli."

Tim Walker fotoğraflarının farklı bir büyüsü var. Karışık detayları, hikayeleri, duyguları güzellik ve stil algısı ile birleştiren fotoğraflarda, Walker’ın fantastik dünyası yansıtılıyor. Adeta moda ve sanatın kaleydoskop resimlerini çizen fotoğraflar, Londra’daki Victoria & Albert Müzesinin yeni sergi konusu oluyor. Bu hafta açılacak olan ‘Tim Walker: Wonderful Things’ (Tim Walker: Muhteşem Şeyler) sergisi, fotoğrafçının en kapsamlı sergisi olacak. Sanatçının 150 film, çizim ve resminin yer aldığı koleksiyon müzedeki parçalardan ilham alıyor. Her odada farklı bir deneyim sunan sergi; Walker’ın kariyerinin başlarına; doksanlardaki çalışmalarına; Edie Campbell, Karen Elson, Stella Tennant gibi top modellerin fotoğraflarına; Alexander McQueen, Comme des Garçons ve Balenciaga ile çalışmalarına dikkat çekiyor. Müze parçalarının yanında sergilenen Tim Walker fotoğraflarına: Sir David Attenborough ve David Hockney gibi sanatçılar eşlik ediyor. 

Moncler (Tim Walker Studio)

Fotoğrafa merakı, Londra’da Cecil Beaton arşivini incelerken başlayan Tim Walker, Exeter College of Art’ta okuduktan sonra fotoğraf asistanı olarak kariyerine adım atıyor. Daha sonra ünlü fotoğrafçı Richard Avedon ile çalıştıktan sonra ünlenen Walker, portre ve belgesel fotoğrafçılığı konusunda uzmanlaşıyor. İlk çalışmalarından birini 25 yaşında ünlü bir moda dergisine yapan Walker, hızlıca dergi ve reklam fotoğrafçılığına geçiş yapıyor. İngiliz Moda Konseyi tarafından ‘Isabella Blow Moda Yaratıcısı’ ödülünü ve Uluslararası Fotoğrafçılık Merkezi tarafından ‘Sonsuzluk’ ödülünü alan Walker, günümüzün en ünlü sanatçıları arasında yer alıyor. 

Walker, ‘Wonderful Things’ sergisini uzun süre işbirliği yaptığı Shona Heath ile beraber tasarladı. “Bir sergiyi gezdiğim zaman başka birinin rüyalarına ve hayal gücüne giriş yaptığımı hissediyorum,” diyen küratör Susanna Brown, “Tim ve Shona bizimle birlikte çalışarak zengin içerikli bir sunum hazırladılar. Hem tasarım sürecini hem de fotoğrafçılığını yansıtan sergi, müzenin Tim Walker’ın yaratıcılık sürecine olan katkılarını da gösteriyor,” diye ekledi.  

Tilda Swinton (Tim Walker Studio)

Walker’ın ilham perileri Lindsay Kemp ve Kate Moss’un fotoğraflarının da sergilendiği sunumda, ünlü fotoğrafçının fotoğraflar hakkında yazdığı açıklamaları da görebileceksiniz. “Genç bir fotoğrafçıyken, aklımda canlandırdığım resimleri yakalamaya çok meraklıydım,” diyen Walker, “Bazen her şeyi olduğu gibi görmeniz gerekiyor ancak yine de bir çocuğun büyüye olan inancını taşımanız da önemli,” diye belirtiyor. 

Fotoğraflar ve objeler arasındaki diyalogu öne çıkaran V&A, müzedeki objeler ve Tim Walker eserleri arasında ilgi çekici bir iletişim yaratıyor. Sanatçının yeni filmlerinin de görülebileceği sergide çağdaş esintilerin yanı sıra klasik dönemden etkilenen fotoğraflar da yer alıyor. Şiir, mücevher, sanat, kıyafet ve fotoğrafçılığı bir araya getiren koleksiyon görülmeye değer. 

Duckie Thot, Saint Laurent (Tim Walker Studio)

Muzur ve sürreal bir tarza sahip olan Walker’ın fotoğraflarına yansıyan dil, onu diğer fotoğrafçılardan ayırıyor. Rüyaları ve kendi güzellik anlayışını fotoğraf karelerine yansıtan Walker cesur ve duygusal eserleri ile moda fotoğrafçılığında bir öncü olarak görülüyor. 21 Eylül’de açılan ‘Wonderful Things’ sergisini 8 Mart 2020’ye kadar ziyaret edebilirsiniz…