TÜRKİYE’DEN ULUSLARARASI TİYATRO PROJESİ

Otizmli ve kanser bir çocuğun hayata veda etmeden önceki son sözlerinden yola çıkan oyun Spoonface-Kaşıksurat, Ali Poyrazoğlu ve Can Remzi Ergen tarafından Eylül'de sahnelenecek.

Kraliyet Akademisi Uluslararası Bilim Kurulu (RASIT) Genel Direktörü HRH Prenses Dr. Nisreen El-Hashemite tarafından yapılan davet üzerine dünya prömiyerini 21 Eylül Uluslararası Barış Günü’nde Cenevre’de Birleşmiş Milletler’in kurulduğu binada yapması planlanan ‘Spoonface – Kaşıksurat’ oyunun ana mesajı: ‘Farklılığın seni sen yapar’.

Ali Poyrazoğlu ve Can Remzi Ergen, Cenevre Birleşmiş Milletler Binası’nda açılışı yapılacak olan ‘Spoonface - Kaşıksurat’ performansı için provalara devam ediyor.

Billy Elliot filminin de yazarı Lee Hall tarafından kaleme alınan, otizmli ve kanser bir çocuğun hayata veda etmeden önceki son sözlerinden yola çıkan oyun, Ali Poyrazoğlu ve Can Remzi Ergen tarafından sahneleniyor. Oyun üç ayrı dilde, İngilizce, Fransızca ve Türkçe oynanacak.

Ödüllü oyun ‘Spoonface - Kaşıksurat’ bütün olumsuzluklar ve anlamsızlıklara rağmen hayatın aslında ne kadar da yaşamaya değer olduğunu bir çocuğun gözünden anlatıyor. Poyrazoğlu ve Ergen oyunun provalarına tam 1 yıl önce başladı.

Oyunda, hikayesi anlatılan otizmli çocuğu Can Remzi Ergen, ona hikayesini dünyayla paylaşmasında yardımcı olan yönetmeni de Ali Poyrazoğlu canlandırıyor. 

Ali Poyrazoğlu oyun ile ilgili şöyle diyor: "Farklılığın seni sen yapar’ diyen ‘Spoonface – Kaşıksurat’ bireylerin kendi farklılıklarıyla yüzleşip özgüvenli bir biçimde yaşamla barışmalarını sağlamak için ciddi bir uyarıdır. Bu oyun bugün insanların tanrıyla farklı bir biçimde buluşmaya çalıştıkları, farklı anadiller konuştukları, farklı ırklardan geldikleri, farklı siyasal veya cinsel tercihleri olduğu veya sadece farklı düşündükleri için ötekileştirilmelerine karşı duruyor. ‘Spoonface- Kaşıksurat’ bu yolda zihinlere ve izleyenlerin gündemlerine önemli sorular yerleştiriyor. Bütün bunlar oyunu sergilemek için yeterli neden değil mi?"

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, UNICEF Türkiye Ülke Ofisi’nin İletişim Sorumlusu olarak çalışan Can Remzi Ergen ise oyunu şu cümlelerle anlattı: "Spoonface – Kaşıksurat’ çok basit bir yaklaşımla, aslında her gün hayatlarımızın bir parçası olan ama pek de konuşmadığımız, ‘var olmak’, ‘mutlu olmak’ gibi konuları önümüze getiriyor, ‘doğarken korkmadıysan ölürken niye korkasın ki’ diyen de yine kendisi. Bu oyunu Hakkari’de 4 kişilik bir ailenin evinde de, New York’ta bir parkta da oynayacağız. Veya Afrika’da bir tiyatro festivalinde. Otizm bir hastalık değil, bir farklılık. Belki de otizmli bireyler bizim normalin dışında olduğumuzu düşünüyorlardır. Bu süreçte verdikleri destekten dolayı Tohum Otizm Vakfı’na, ve özellikle Özgül Gürel, Nergiz Koçarslan ve benimle zaman geçiren bütün çocuklar ve ailelerine teşekkür ediyorum."

Eylül ayında Cenevre’de sergilenmeye başlayacak oyunun dünyanın çeşitli yerlerinde her türlü mekanda oynanması planlanıyor. Oyunun posterini Koreli -Fransız illüstrasyon sanatçısı Soyung LEE hazırladı.