VOLVO OCEAN RACE’TE TAM GAZ!

Volvo Ocean Race 9 aylık yolcuğunun 6. ayağından yola çıktı!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 03 Haziran 2015
VOLVO OCEAN RACE’TE TAM GAZ!
2001'den beri dünyanın en zorlu yarışlarından biri olan Volvo Ocean Race, üç yılda bir organize ediliyor. Yarışma gerçekten zorlu çünkü bazı ayaklar, denizde aralıksız 20 günden fazla kalmayı gerektiriyor.

Bu yıl on ikincisi düzenlenen açık deniz yat yarışı Volvo Ocean Race'i diğerlerinden ayıran heyecan verici bir nokta var: Bu sezon yarışlara katılan yedi takım arasında bir de Türk takımı var! Katılan diğer ülkeler ve takımlar şöyle:

1.Team SCA (İsveç)

2.Abu Dhabi Ocean Racing (Birleşik Arap Emirlikleri)

3.Dongfeng Race Team (Çin)

4.Team Brunel (Hollanda)

5.Team Alvimedica (ABD & Türkiye)

6.Maphre (İspanya)

7.Team Vestas Wind (Danimarka)

İspanya'nın Alicante limanından Ekim 2014'te yola çıkan tekneler, Haziran 2015'te yarışın son durağı Göteborg'a (İsveç) ulaştıklarında toplamda 5 kıtada 11 ülkeyi ziyaret ederek 38 bin 739 deniz mili yol kat etmiş olacaklar. Bu sadece sportif olarak değil, ekonomik olarak da yer aldığı ülkelere büyük bir katkı sağlayacak. Yarışın geçtiği limanları ziyaret eden seyirciler yaklaşık 4 milyon Euro'luk bir gelir sağlıyor olacak.

Bu sene VOR'da ilkler bitmiyor. İlk defa bir Türk takımının yarışmasının yanı sıra, yarışlarda ilk defa tüm tekneler eş tasarımlı, yani ilk üçü belirleyecek olan teknelerin değil takımların gücü olacak. VOR'un eş tasarımlı Volvo Ocean 65'lerinden her biri 6 milyon Euro'ya üretildi. Ayrıca Volvo Ocean 65'lerin özel tasarımı sayesinde tekne içinden daha fazla görüntü alınıyor ve yarışlar internet üzerinden takip edilebiliyor.

Team Alvimedica, Itajai etabında 3.oldu!


VOR'da yarışan tek Türk ve yarışın tarihindeki en genç takım olan Team Alvimedica kafa kafaya götürdüğü mücadeleyi 3. olarak tamamladı.

Volvo Car Türkiye Pazarlama ve PR Direktörü Ebru Ekşi Akınoğlu, VOR hakkında: “Volvo Ocean Race'in ilk gününden beri gerek takım gerek liman olarak Türkiye'nin bu yarışta yer almasını çok istedik ve sonunda bir Türk takımı bu yarışa katıldı. Uluslararası platformda bu kadar ses getiren bir etkilinlikte olmaktan Volvo Car Türkiye olarak gurur duyuyoruz.” dedi.

Teknelerin buradan sonraki hedefi Lisbon ve daha sonra da Lorient olacak ve tabii ki son durak Göteborg!

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.