Dünyaya Saygı Duruşu: ELLE Green X Aveda 2023

ELLE Green X Aveda, sürdürülebilirlik felsefesi, doğa ve insan arasındaki iletişimi güçlendirme ve yaşam kalitemizi artırma konusunda ilham verdi.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 30 Kasım 2023
Dünyaya Saygı Duruşu: ELLE Green X Aveda 2023 ELLE

Bu sene ikincisi yapılan ELLE Green X Aveda ve ELLE Green x Aveda Awards, Aveda ana sponsorluğunda 27 Kasım Pazartesi günü Mandarin Oriental, Bosphorus’da gerçekleşti. Gün boyunca birbirinden değerli konuklarla birlikte moda, güzellik, ekogirişimcilik gibi farklı alanlarda ilham veren konuşmalar yapıldı. Doğaya saygılı bir şekilde üreten, akıllı tüketimi destekleyen, alanında öncü isimler farklı oturumlarda ağırlandı. Birbirimize sürdürülebilirlik felsefesi, doğa ve insan arasındaki iletişimi güçlendirme ve yaşam kalitemizi artırma konusunda fikirler verdik ve bilgilerimizi paylaştık. Ardından daha yeşil, daha saygılı ve daha iyi bir dünya için hepimize ilham veren 7 isme ELLE Green ödülleri verildi.Biz ELLE Türkiye olarak 2000’li yılların başından beri sürdürülebilirliği bir trend değil; içerik akışımızın önemli bir parçası olarak görüyoruz. Pek çok kez Yeşil Sayı ve Mavi Sayı gibi doğa dostu özel sayılar hazırladık ve 2022 yılı başında dünyadaki tüm ELLE edisyonları olarak ‘No Fur’ bildirgesi imzaladık, o günden beri hem basılı hem de dijital içeriklerimizde gerçek kürk ürünlere yer vermeyi tamamen durdurduk. Her ay ELLE Pet sayfamızla hayvan hakları konusunda yapılan örnek projelere yer yayınlıyoruz.

Bu sene ikincisini gerçekleştirdiğimiz ve artık gelenekselleşeceğine ve “sürdürülebilir” olacağına inandığımız ELLE Green konferansı ve ELLE Green Awards ödül törenini bu sene de Aveda ana sponsorluğunda yaptık. Tabii araç sponsorumuz MG Türkiye, destek sponsorlarımız Beymen Promise ve Nocturne, Koleksiyon Mobilya ve Givin katkılarıyla… Bu etkinliğimiz özelinde, Givin aracılığıyla satışı yapılan ürünlerden elde edilen gelir ise Yuvam Dünya Derneği’ne ve sürdürülebilir iyilik alışverişlerine destek oldu.


ELLE Green 2023, Sunucu Başak Koç’un ilham verici hoşgeldiniz konuşmasının ardından, ELLE Türkiye Yayın Direktörü’müz Melda Narmanlı Çimen açılış konuşmasıyla başladı. ELLE Türkiye ekibi adına hepimiz için ufuk açan, ilham veren, verimli ve güzel bir gün olmasını dileyen Melda Narmanlı Çimen, kurulduğu günden beri dünyaya, doğaya ve canlılara saygılı bir marka olan Aveda ile bir kez daha birlikte yürümekten çok mutlu olduğumuzu belirtti. Ardından sözlerinde devam etti; “Öncelikle ELLE dergisi olarak çok önem verdiğimiz ileri-geri döngüsel, yavaş, ekolojik ve hayvanlara zulmetmeyen modayı konuşacağız. Sonrasında güzellik sektöründeki sürdürülebilirlik çalışmalarını, lokal, etik ve şeffaf üretimleri, iklim dostu beslenme ve tüketim alışkanlıklarını, ekogirişimciliği ve mimaride sürdürülebilirliği ele alan oturumlarımız olacak. Ardından daxdaha yeşil, daha saygılı ve daha iyi bir dünya için hepimize ilham veren 7 ismin sahnede bizimle birlikte olacağı 2023 ELLE Green Awards Aveda ödül törenimiz başlayacak.”

Melda Narmanlı Çimen, ELLE Green’in yaratılma sürecindeki hassasiyetimizden de bahsetti; “Sürdürülebilirliği yoksulluk ve sosyal adaletsizlik gibi global bir sorun olarak gören Z kuşağı, dünyaya zarar vermeyen ve bunu şeffaf bir şekilde beyan eden ürünlere yöneliyor; sorumluluk bilinciyle sürdürülebilir teknoloji ve kaynaklarla üretilen ürünlere daha fazla ücret ödemeyi kabul ediyor. Onların sürdürülebilir çevre odaklı bakış açısının, pek çok markayı süreçlerini ve söylemlerini yeniden tasarlama yolunda motive ettiği çok açık. Biz de ikinci ELLE Green konferansını bu hassasiyetle tasarladık. Bu dünyayı ve kaynaklarını hor kullanmaya hiçbirimizin hakkı yok; çünkü hepimiz burada gelip geçici ziyaretçileriz. Şayet ortak akıl ile fikirlerimizi paylaşır ve birbirimize ilham verebilirsek, dünyayı bugün yaşayan ve yarın doğacak olan tüm canlılar için yaşanır kılmamızın mümkün olacağına inanıyoruz.”

Yayın direktörümüz, “İnsan türünün toprağa, suya, havaya, diğer canlılara, ve kendisine verdiği zarar son bulsun, gezegenimizin geleceğine dair hayallerimiz  ve umutlarınız hiç bitmesin, bireysel, kolektif ve küresel anlamda hepimiz için değişim başlatan bir gün olsun!” mesajıyla konuşmasını bitirdi.
Ardından söz alan Aveda Marka Müdürü Emre Genç ise “Geçtiğimiz sene ilk kez gerçekleşen Elle Green etkinliğinin ana sponsoru Aveda olarak, bu yıl da yol arkadaşlığımızı devam ettirdiğimiz için çok mutluyuz” diyerek konuşmasına başladı. Aveda’nın ana odak alanı olan sürdürülebilirlik kapsamında Elle Green etkinliğinde toplumsal bilinci artırmak, dünya için hep birlikte daha fazla neler yapabileceğimizi konuşmak için kıymetli katılımcılarla bir araya gelmenin çok değerli olduğunu belirtti.

“Aveda, ilhamını Ayurveda'dan alan bir marka. Ayurveda, bildiğiniz üzere bireyin vücut, zihin ve ruh dengesini korumayı ve ya geri kazanmayı amaçlayan bir iyi yaşam bilimi. Aveda olarak misyonumuz ürettiğimiz ürünlerden, topluma geri kazandırma biçimlerimize kadar içinde yaşadığımız dünyaya özen göstermek. Sadece güzellik dünyasında değil, bütün dünyada çevre liderliğine ve sorumluluğuna örnek oluşturmaya gayret ediyoruz. Bu anlamda #AvedaÖnemser yaklaşımı ile yola çıkıyoruz.”

 “Mahatma Gandhi’den bir alıntı yaparak sözlerime son vermek istiyorum. ‘the future depends on what we do today’ yani ‘Gelecek bugün ne yaptığımıza bağlıdır’”.

ELLE Green 2023 Aveda konferansının ilk konuşması "POPÜLER BİR KELİMENİN ÖTESİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK" oldu. Tüm sektörlerde olduğu gibi söz konusu moda dünyası olduğunda da, akıllı ve sürdürülebilir üretim araştırmalarının her marka ve her tasarımcının gündeminde olması şart. Moderatörlüğünü ELLE Türkiye Moda Direktörü Aslı Asil yaptığı oturumda, döngüsel moda konusunda ne kadar mesafe kat ettiğimiz ve daha da önemlisi değişen gezegenimizde modanın ne kadar dönüşebildiği ve sürdürülebilirliğin popüler bir kelimenin ötesine geçip geçemeyeceği konuşuldu. Konuğu ise tasarım felsefesini sürdürülebilirlik üzerine kuran ve farklı toplumsal ve kişisel olgular ile nesneleri kıyafetlerinde cisimleştirerek bir araya getirmeyi hedefleyen tasarımcı Hatice Gökçe idi.

Daha yeşil ve temiz bir yaşam için dahiyane fikirler bazen uzun yıllar önce kurulan hayallerden, bazen hiç beklenmedik tesadüflerden doğuyor. "GİRİŞİMCİ DEĞİL EKO-GİRİŞİMCİ" panelimizin konukları da işte böyle bir hayalle yola çıkan kadınlar oldu. Nazlı Sunal ve Kamuran Uçar’ın birlikte kurduğu Bonaliva dijital wellbeing platformu, Belkıs Boyacıgiller’in temiz içerikli vegan lezzetlerini bizimle paylaştığı Bi Nevi Deli’si ve Özden Akyıldız’ın kurucusu olduğu Komşuköy başarılı birer ekogirişimcilik hikayesi olmanın ötesinde. Moderatör olarak ELLE Türkiye Yazı İşleri Müdürü Suzan Yurdacan kendilerine eşlik etti.
Kurulduğu günden bu yana sorumlu, temiz ve doğal süreçleri tercih eden ana sponsorumuz Aveda’nın ev sahipliğindeki DÜNYAYA SAYGI DURUŞU BY AVEDA panelinde; toplumsal farkındalıkları yüksek, duruşları, bakış açıları, savundukları fikirler ile değerler ve kültürel etkiler yaratan çok özel isimler sahnede buluştu. Aveda Marka Müdürü Emre Genç moderatörlüğünde gerçekleşen panelde; iklim farkındalığı konularını konuşmak için Beyza Şekerci, sosyal kalkınma konularında yaptıklarıyla hepimizin içine umut ışığı serpen Tuba Ünsal ve hayvan dostluğu konusundaki örnek davranışları, paylaşımları ve yardımları ile bize ilham veren Dila Tarkan sahnedeydi.

Gündemi, kaosu ve yorgunluğu hiç bitmeyen şehrimizde gerçek anlamda iyi yaşama sanatı diye bir şey olabilir mi? Tek bir yolla sağlıklı yaşamak mümkün değil artık bunu hepimiz biliyoruz. Vücudumuza iyi bakarken genel olarak bütünsel ve zihinsel sağlığımızı da korumanın yolları neler? Daha da önemlisi her şeyin kaotik bir şekilde ilerlediği hayatlarımızda bunu nasıl içselleştirebiliriz? Bu soruların yanıtlarını içerik üreticisi, yoga eğitmeni ve marka kurucusu Elvin Levinler, ELLE Türkiye Fotoğraf Editörü Gülgün Özek ile "WELLFULLNESS" one to one talk'ta masaya yatırdı.

Bir sonraki panelimizde, yükselişe geçen vintage satın alma, kiralama, döngüsel ve kapsül moda kavramlarını konuşmak için 3 değerli ve önemli misafirimizle bir aradaydık. "MODADA İKİNCİ ŞANS DÖNEMİ" panelinde, ELLE Türkiye Yayın Direktörü Melda Narmanlı Çimen’in konukları oyuncu, kreatif direktör, moda yazarı, stil ikonu ve Türkiye’de vintage giyimin ilk öncülerinden Ece Sükan, ikinci el eşyaları yeni sahipleriyle buluşturan sürdürülebilir iyilik alışveriş platformu Givin’in kurucusu Başak Sucuka ve Modaloop lüks marka kiralama platformu kurucu ortaklarından Neslişah Satıroğlu oldu.
Otantikliğimize sadık kalarak aynı zamanda global dünyaya nasıl ayak uydurabiliriz? "LOKAL HAREKETİN DEĞERİ" başlıklı panelimizde işte bu soruya yanıt aradık ve lokal kalabilmenin çevreye olan pozitif etkisini sorduk.. ELLE Türkiye sosyal medya editörü Demet Kamış moderatörlüğünde, moda ve beslenme konusunda lokal malzemeler ve değerlerle yarattıkları ilham veren iki isim karşımızdaydı; Tasarımcı Zeynep Tosun ve sürdürülebilir bitkisel şef Beril Oymak.
Sayıları dünyadan alın, geriye ne kalır ki? İnsanın ve evrenin var oluşu sayılardır. Bir sonraki one to one talk’umuzda moderatörümüz HELLO dergisi editörü ve YouTuber Büşra Nazlan Üregül, numerolog ve yaşam koçu Melis Aygen "DÜNYA NEREYE GİDİYOR?" isimli panelde bu sorunun yanıtını rakamlar ile aradı.
ELLE Green 2023 Aveda'nın "EKOAKTİVİZM" paneli, gazeteci ve yapımcı Aslıgül Atasagün’ün moderatörlüğünde; Türkiye’nin ilk sürdürülebilir okulunu kuran, henüz 18 yaşındayken mikrokredi alan ilk kadın girişimci olan Begüm Özdoğularlı ile sürdürülebilir sağlıklı yaşam uzmanı ve kitap yazarı Aslıhan Koruyan Sabancı'yı konuk etti.
ELLE Green 2023 Aveda, "YENİ YAŞAM TARZLARI" paneli ile son buldu. Panelin moderatörü ELLE Türkiye Yayın Direktörü Melda Narmanlı Çimen ve konuğu GAD Architecture ve GAD Foundation kurucusu Mimar Gökhan Avcıoğlu; günümüz mimarisinin ve şehirciliğin medya, kültür, teknolojik inovasyonlar ve tüketici alışkanlıkları tarafından nasıl belirlendiğini ve bu faktörlerin yapısal çevreyi farklı ölçeklerde nasıl etkilediğini konuştu.
ELLE Green Awards X Aveda 2023

Gün boyunca alanında uzman farklı isimlerle sürdürülebilir, zülumsuz, döngüsel ve yavaş moda, iklim dostu beslenme, doğa dostu ve vegan koleksiyonlar ile gezegenin korunmasındaki iyilik projeleri konuşulduğu ELLE Green konferansı kapsamında; farklı alanlarda gezegeni koruyan, başarıları ve farkındalık çalışmaları ile öne çıkan 7 özel isim ELLE Green Awards X Aveda 2023 ödülü ile onurlandırıldı.

Ödül töreninde, Ece Gözen, "Beymen Promise" projesi, Koton Yaşama Saygı Koleksiyonu, Dilara Koçak, Kerem Bürsin, Derin Mermerci ve Merve Dizdar'a ödüllerini; ELLE Türkiye Yayın Direktörü Melda Narmanlı Çimen ve Estée Lauder Companies Türkiye Genel Müdürü İpek Ersavaş takdim etti.


ELLE Green Awards X Aveda 2023'e dair detaylı bilgiyi aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilir ve ödül töreninin tamamını izleyebilirsiniz.

ELLE Green Awards X Aveda 2023 KazananlarıELLE Green X Aveda 2023 katılımcılarına teşekkür ederiz.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.