SEVGİLİLER GÜNÜ REHBERİ

14 Şubat Sevgililer Günü'ne dair her şey...

Sevgililer Günü her 14 Şubat'ta gerçekleşiyor. Dünyanın pek çok yerinde, sevgililer arasında bu özel günde çikolata, çiçek ve hediye alışverişi yapılıyor. Ama bu gelenekler nereden geldi? Sevgililer Günü’nün bilinen tarihi ve bu özel gün için hazırladığımız içerikler için okumaya devam edin.

Sevgililer Günü'nün tarihi, gizemle örtülüdür. Şubat ayının uzun zamandır bir romantizm ayı olarak kutlandığını ve bugün bildiğimiz şekliyle Sevgililer Günü'nün hem Hıristiyan hem de antik Roma geleneğinin kalıntılarını içerdiğini biliyoruz. Ama Aziz Valentine kimdi ve bu eski gelenekle nasıl ilişkilendirildi?

Katolik Kilisesi, hepsi şehit olan Valentine veya Valentinus adlı en az üç farklı azizi tanır. Bir efsane, Valentine'in üçüncü yüzyılda Roma'da hizmet eden bir rahip olduğunu iddia ediyor. İmparator Claudius II, bekâr erkeklerin eşleri ve aileleri olanlardan daha iyi askerler olduğuna karar verdiğinde, genç erkeklerin evliliğini yasakladı. Kararnamenin haksızlığını fark eden Valentine, Claudius'a meydan okudu ve genç âşıklar için gizlice evlilikler yapmaya devam etti. Valentine'in eylemleri keşfedildiğinde, Claudius onun idam edilmesini emretti. Yine de diğerleri, bu günün gerçek adaşı olanın bir piskopos olan Saint Valentine of Terni olduğu konusunda ısrar ediyor. O da II. Claudius tarafından Roma dışında idam edildi.

Diğer hikâyeler Valentine'in, Hıristiyanların sık sık dövüldükleri ve işkence gördükleri sert Roma hapishanelerinden kaçmalarına yardım etmeye çalıştığı için öldürülmüş olabileceğini öne sürüyor. Bir efsaneye göre, hapsedilmiş bir Valentine, hapsedildiği sırada kendisini ziyaret eden genç bir kıza -muhtemelen gardiyanının kızına- âşık olduktan sonra ilk “Sevgililer Günü” selamını gönderdi. Ölümünden önce, bugün hala kullanılan bir ifade olan “Sevgilinizden” imzalı bir mektup yazdığı iddia ediliyor. Valentine efsanelerinin ardındaki gerçek karanlık olsa da, hikâyelerin hepsi onun sempatik, kahramanca ve en önemlisi romantik bir figür olarak çekiciliğini vurgular. Orta Çağ'da, belki de bu itibar sayesinde Valentine, İngiltere ve Fransa'daki en popüler azizlerden biri olacaktı.

Sevgiyi paylaşmanın daha da değerlendiği bu yılda, aşkı kutlayan içeriklerimizi inceleyin.