BURUN FARKI: BURUN ESTETİĞİNDE YENİ YÖNTEMLER

Yüz-burun cerrahı ve estetik uzmanı op. Dr. Abdülkadir Göksel’le bu alandaki son yenilikleri konuştuk.

Burun vücudun en dikkat çeken organlarından biri. Kimi zaman sağlıkla ilgili sorunlar kimi zaman ise estetik kaygılar kişiyi ameliyat masasına götürebiliyor. Hem kadınlarda hem erkeklerde rağbet gören burun estetiğini en çok 18-35 yaş arasındaki kadınlar yaptırıyor. Yüz estetik ameliyatları arasında en sık yapılan ameliyat burun estetiği. Ancak burun ameliyatı için başvuran kişilerin asıl amaçları sadece burunlarının güzelleşmesi değil, yüzlerinin bir bütün olarak güzel görünmesi. Dolayısıyla burun ameliyatı öncesinde bütün yüzü kapsayan doğru bir analiz yapılmazsa yeni yapılan burun ne kadar güzel olursa olsun sizi güzelleştirmeyeceği gibi tam tersi burnunuzu yüzünüzün en görünen organı haline getirebilir.

YÜZ ANALİZİ ŞART

Yeni tekniklerle burun dış iskeletini hiç bozmadan ve kemikleri kırmadan burun sırtındaki kemerden kurtulabiliyorsunuz. Üstelik kendi burun sırtınızı bozmadığımızdan dolayı sonuçlar da son derece doğal oluyor. Bu yeni gelişmeler sayesinde burun derisi ve bağları da hiç bozulmadan ameliyat yapılabildiğinden dolayı iyileşme süresi de kısalmakta ve hastalar eskiye oranla çok daha kısa sürede günlük yaşamlarına dönebilmekteler. Eskiden kalın derili hastalarda ameliyat sonrasında çok sık görülen ve uzun süren şişlikler de sorun olmaktan çıkmış oldu. Ancak tüm bu olumlu gelişmelerin yanında daha önce de belirttiğim gibi eğer burun ameliyatı için planlama yapılırken yüz analizi yapılmaz ve gerektiğinde ek uygulamalar planlanmazsa yeni burnunuz ne kadar güzel görünürse görünsün bir bütün olarak yüzünüz güzelleşmeyebilir. Yüzümüzü, cilt yapımızı bilerek nasıl bir buruna sahip olacağımız konusunda net bilgilere sahip olabilmek için bu işin profesyoneli ile birlikte yüz analizinin yapılması ve taleplerin ne kadar gerçekçi olduğunun değerlendirilmesi önemli.

Burun yüzümüzün en çıkıntılı bölgesinde yerleştiğinden dolayı yüzümüzdeki en görünen organdır. Yüzümüzdeki çene, alın, yanaklar gibi diğer çıkıntılı yapılar eğer yeterince burnumuzu desteklemiyorsa burun ameliyatı sonrasında yeni yapılan burunda yüze göre büyük kalmış görüntüsü oluşabilir. Bu tip durumlarda gerektiğinde cerrahi yöntemler ya da uygulaması daha kolay olan dolgu ile yanak, çene ve alın bölgeleri desteklenerek çok daha uyumlu ve dengeli bir görüntü oluşturulabilir.

YÜZ TİPİNE UYGUN BURUN ÖNEMLİ

Burun estetiğinde kişiye uygun burun şekli belirlenirken simetri ve orantının yanında kişinin yüz tipi de dikkate alınır. Yüz tipinizse yüzünüzün şekline, yaşınıza, cinsiyetinize, etnik kökeninize ve hatta kişiliğinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Yüz tipinize uygun burun şekli her ne kadar cerrahınızla birlikte size özel olarak verilmesi gereken bir karar olsa da, toplumda kabul görmüş bazı estetik yargılar bulunmaktadır.

Yüz şekli, güzelliğin evrensel olarak kabul görmüş karakteristiklerinden biriyle, yani simetriyle doğrudan bağlantılıdır. Burun bölgesi gözün kapladığı alandan daha geniş olmamalıdır. Bu hesaplama göz önünde bulundurulduğunda yuvarlak bir yüze küçük ve ince burun yapılması oranların bozulmasına neden olur ve estetik bir görünüm oluşturmaz.

Yüzün simetrik yapısının oturtulmasında odak noktasında olan burnun çok önemli bir etkisi vardır. Yüzün karakteristik özelliğini kaybetmemesi için buruna verilecek yeni şeklin yüzün genel özellikleriyle çok uyumlu olması gerekir.

TÜRKİYE, RINOPLASTI ALANINDA DÜNYANIN PARLAYAN YILDIZI

Türkiye estetik burun cerrahisinde şu anda dünyanın en önde giden ülkesi konumunda. Özellikle son yıllarda estetik cerrahinin tüm alanlarında önemli bir noktaya ulaşmakla birlikte rinoplasti konusunda çok özel bir yere sahibiz. Amerika, Avustralya, Arjantin, Brezilya, Venezuela, Rusya, Çin, Kore, Meksika gibi farklı ülkelerden burun cerrahları Türkiye’ye yeni teknikleri öğrenmeye geliyorlar. Türkiye burun estetiği eğitiminde de önemli bir rol oynuyor. Dünyanın her yerine biz Türk doktorlar eğitime çağırılıyoruz. Hem gelişen teknolojiye adaptasyondaki hızımız, burun ameliyatlarının sık yapılmasına bağlı olarak burun cerrahlarının deneyimi ve yeni geliştirdiğimiz teknikler nedeniyle dünyanın her köşesinden eğitim vermek için davet alıyoruz. Sadece bu ay 4 farklı ülkede canlı cerrahi kursu vermek için davetliyim.

YAZI: ESRA ÖZÜBEK