ÇATLAK DEĞİLİM BEN!

O beyaz-sedefimsi, yol yol izler kimde yok ki?

Neyse ki artık yüz güldüren bir tedavi var. Yani çatlaklardan kurtulmak hayal değil.

Onları ilk gördüğümde 18 yaşındaydım. Bir senede on dokuz kilo aldım ve on iki kilosu gitse de, her bir kilonun yol açtığı çatlak izleri vücudumda o günden yadigar kaldılar. Bu yol yol, sedefimsi-beyaz izlere bir türlü alışamadım. Bir sürü krem denedim ama pek faydasını görmedim açıkçası. Yeni jenerasyon kremler daha etkili olsalar da, bu sefer de benim çatlaklarım o kremler için fazla eskiler. Derken her zaman gittiğim Epibeauty'nin sahibi ve benim de en güvendiğim estetisyen olan Zeynep Ocak, bana DermaTerapi'den söz etti ve beni Dr. Figen Yaşar Şen'le tanıştırdı. Orada Dr. Figen Yaşar Şen'in tedaviyi uyguladığı, çatlaklardan muzdarip kadınların aldıkları sonuçları gördüm. Açıkçası biraz acılı bir yöntem. Ama öncesinde uyuşturuyorlar. Sonuçlardansa herkes çok memnun. Sanırım nihayet çatlaklardan kurtulacağız. Ben de karar verdim, tedaviye başlayacağım. Ama önce Figen Hanım'dan neler öğrendiğimi paylaşayım.

Çatlakların oluşmaması için neler yapmalıyız?

- Öncelikle ani ve fazla kilo alıp vermekten kaçınmalısınız.
- A, C, E vitaminleri yönünden zengin beslenmeli, mutlaka (ama orantılı) protein tüketmeye özen göstermelisiniz. (Vejetaryenlerde çatlak, daha fazla görülen bir cilt problemidir.)
- Bol meyve ve sebze tüketmelisiniz.
- Egzersiz ve özellikle esneme hareketlerini ihmal etmeyin.
- Cildi nemli tutmak çok önemli. Yağ formüllü ürünler kullanmak, hamilelik sırasında oluşabilecek çatlakları minimuma indirir.


ELLE: Vücut çatlakları (striae) nedir? Nasıl oluşur?
Dr. Figen Yaşar Şen: Cilt, üst üste sıralanmış olan epidermis, dermis ve hipodermisten oluşur. Dermis; cildin çatışıdır, koruyucusudur. Kolajen lifler; cildin dayanıklılığını, derinliğini ve yapısal bütünlüğünü sağlar. Elastin liflerse daha incedir. Birlikte bir ağ oluşturur ve cildin elastikiyetinde önemli bir rol oynarlar. Kolajen ağları düzensizleşir ve elastin lifler koparsa, cildi sıklaştıran tüm yapı yıkılır ve cilt yaraya benzer çizgili bir hal alır. Basit bir anlatımla, deri altındaki yağ miktarının normalden fazla artıp azalmasıyla, aynı hızda ve oranda esnemeyi başaramayan cilt yıpranır, yırtılır, ayrılır. Daha sonra bu bölgeyi vücut, onarım dokusuyla doldurmaya çalışır ve yara izi gibi (sönmüş balona benzer) izler oluşur. Bu izlere striae (çatlak) denir. Bunlar yeni oluştuklarında, derecelerine göre açık pembeden morumsu tonlara kadar değişik renklerde olup, uzun vadede beyaza yakın bir renk alırlar. Aşırı kilo alıp verme, hamilelik, ağırlık çalışan sporcularda omuz bölgesine aşırı yük binmesi, ergenlik çağında hızlı büyüme, kortizon kullanımı, glükokortikoid hormonlar, yanlış beslenme ve bazı hastalıklar (Cushing sendromu, Marfon sendromu vb.) çatlakların oluşmasına neden olur.