KALÇALARI YAZA HAZIRLAYIN!

Dik ve sıkı kalçalar, artık hayal değil. Detaylar haberimizde!

Dik ve sıkı kalçalara sahip olmak artık hayal değil. Aksine, evde yapacağınız egzersizlerle, hayal ettiğiniz kalçalara kavuşmak günümüzde çok daha kolay. Okan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, ELLE Türkiye okuyucuları için 5 adımlı bir egzersiz programı belirledi.

Yaza formda girmek için hala geç kalmış sayılmazsınız, hadi bir göz atın:

1. Dizler hafif karna çekilmiş pozisyondayken yan yatın. Üstteki bacağı 10-15 cm kadar açın. Ancak kalçanın geriye gitmemesine ve ayakların bitişik olmasına dikkat edin. Aynı hareketi diğer taraf için de tekrarlayın. Bu hareketi toplamda 30 kere yapın.

2. Yan yatışta bacağınızı öne düz bir şekilde uzatabildiğiniz kadar uzatın, yere koymadan arkaya doğru uzatabildiğiniz kadar uzatın. Aynı hareketi diğer taraf için de tekrarlayın. Bu hareketi toplamda 30 kere yapın.

3. Emekleme pozisyonundayken bir bacağınızı dümdüz uzatın. Daha sonra dizinizi 90 derece bükün. Ayak tabanınınız ile tavanı itin. Aynı hareketi diğer taraf için de tekrarlayın. Bu hareketi toplamda 30 kere yapın.

4. Yüz üstü pozisyonda önkollarınızı parmaklarınız karşıyı gösterecek şekilde yere koyun. Sırasıyla göğsünüzü, kalçanızı ve dizinizi yerden kaldırın. Ön kollarınız ve ayaklarınız üzerinde 20 saniye durun. Bir sonraki gün de 20 saniye durun. Daha sonra iki günde bir, 10 saniye artırın.

5. Sırtüstü pozisyondayken dizler bükülü ayaklar yerle temas halinde iken dizler arasına küçük bir rulo havlu yerleştirilir. Rulo sıkılarak kalça dümdüz yukarı kaldırılır. Sonra kalçayı hafifçe aşağıya bırakın ancak yere değmeden tekrar dümdüz kaldırın. Bu sırada dizlerinizin arasındaki ruloyu sıkmaya devam edin. Bu hareketi toplamda 30 kere yapın.

Etİketler