LABIOPLASTI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan, genital estetiğin kişinin ruh sağlığı ve sosyal ilişkileri açısından oldukça önemli olduğunu belirterek bu alanda en sık yapılan Labioplasti işlemini anlattı.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 12 Kasım 2020
LABIOPLASTI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Estetik Cerrahisinden bahsederken genellikle aklımıza gelen tek şey görünüm kaygısı duymak olsa da estetik işlemlerin altında çok büyük sağlık sebepleri yatabiliyor. Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan, genital estetiğin kişinin ruh sağlığı ve sosyal ilişkileri açısından küçümsenmeyecek kadar önemli bir işlem olduğunu belirtiyor.Zamanın bedenimizde bıraktığı yaralar, izler, doğum, aşırı kilo kaybı, hormonal değişiklikler derken kadın vücudu bir yaşam süresi boyunca birçok kez değişikliğe uğrayabiliyor.
Peki bu yıpratıcı süreçler sadece fiziksel görünümümüzü mü etkiliyor dersiniz?
 
Az önce saydığımız tüm etmenler bir kadın için oldukça uzun ve yıpratıcı süreçler olduğu gibi fiziksel değişimin yanı sıra psikolojik yıpranmalar da kişinin kendine olan güvenini sorgulatmakla beraber mutsuzluk, depresyon gibi psikolojik problemlere de yol açabiliyor.

İşte tam bu noktada kişinin kendini daha iyi hissetmesi için yapılan ufak tefek hatta ameliyatsız lazerle yapılan işlemler devreye giriyor.

Genital bölge estetiğinde en çok yapılan işlemlerden labioplasti; dış genital yapıyı oluşturan dudakların çeşitli nedenlere bağlı olarak uzaması, sarkması gibi şekil bozukluklarının tedavisi demektir. Bu etmenler kişinin sosyal yaşantısını etkileyebilir. Örneğin; deniz, havuz gibi aktivitelerde kişi kendini rahat hissetmeyecek ve mutsuz olacaktır.

Basit bir operasyon ile yaşanan deformite, dudakların kısaltılıp küçültülmesiyle önlenebilir ve kişiye sosyal yaşantısında özgürlük ikili ilişkilerinde özgüven sağlar.

Labioplasti ameliyatı lokal veya genel anestezi ile sonrasında hastanın konforu için dikiş aldırma problemi yaşamamak adına kendiliğinden eriyen dikişler kullanılarak ya da lazerle yapılabilmektedir. Labioplasti işleminin, kızlık zarına zararı yoktur. Cinsel ilişkiye, orgazma ve gebe kalmaya engel değildir.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.