YAZ GELMEDEN ESTETİK HAREKETLER

Daha sıkı bir karın, incelmiş bir bel veya daha genç bir cilt... Yaz öncesi uygulanabilecek estetik uygulamalar ve medikal cilt bakımlarıyla hazırlıklara ivme kazandırabilirsiniz.

Güzellik algısının belirli bir şekil veya kurala sahip olması tamamen kişisel bir konu. Kim nasıl mutlu ve iyi hissediyorsa en güzel öyledir. Ama konu estetiğe gelince belli başlı sınırlamalar devreye girmiyor değil. Biz kadınlar özellikle yaz gelmeden hemen önce, form tutmak ve kış boyu hayal edilen o mükemmel bikini vücuduna kavuşmak için neler yapılabilir arayışı içinde buluyoruz kendimizi. Çoğumuzun Instagram’da çok beğendiğimiz o taş vücutlu modelin deniz kenarındaki fotoğraflarını kaydettiği ya da bayıldığımız o bikiniyi alışveriş sepetine atıp almak için kilo vermeyi beklediğimiz zamanlar olmuştur. Hem de tam bu zamanlar. Burada da devreye estetik dünyasındaki en yeni ve ileri teknolojiler giriyor. Ameliyatlı ya da ameliyatsız uygulamalarla etkili çözümler sunan ve en çok tercih edilen yöntemlerle değişime başlamaya hazır mısınız?

LIPOSUCTION İLE VÜCUT KONTÜRÜNÜZÜ NETLEŞTİRİN

Estetik ve plastik cerrahi uzmanı operatör doktor Aysun Mamak, yaza hazırlık döneminde daha fit görünmek ve vücut orantısını daha iyi hale getirebilmek için liposuction operasyonunu anlatıyor: “Liposuction operasyonu vücut kontürünü daha iyi hale getirmek için tek başına veya sıklıkla başka bir operasyonla beraber yaptığımız işlemdir. Kilo vermeye çok katkısı olmasa da direkt fazla yağ alındığı için beden ölçüsünü daraltmada ve incelmede etkilidir. Özellikle bel ve sütyen bölgesine denk gelen sırt yağlarının alınması daha ince bir bel kalça geçişi sağlarken, diz içlerinin veya basenlerdeki fazla yağın alınmasıysa bacakların ince ve uzun görünmesini sağlar.”

DOĞUM YAPMIŞ KADINLAR İÇİN KARIN GERME AMELİYATI

Doğum sonrası kilo vermeye bağlı olarak karın bölgenizde sarkma ve yağ fazlalıkları varsa bu durumda en çok karın germe operasyonu tercih ediliyor. Doktor Aysun Mamak, bu sorunu yaşayan kadınlar için en çok karın germe operasyonu yaptığını, hatta bunun liposuction ile kombine yapılarak daha etkili sonuç elde ettiklerini söylüyor. Bu ikili uygulamayla birlikte özellikle göbek deliği üzerinde kalan bölgedeki fazla yağın alınması, ameliyat sonrasında yan profilden belirgin incelme sunuyor. Doğum yapan kadınlarda yaşanan en önemli sorunlardan bir diğeri de karın kaslarının gevşemesine bağlı olarak göbeğin dışarı doğru bombelenmesi. Karın germe operasyonu sırasında kaslar tekrar sıkılaştırılarak bunun önüne geçilebiliyor. Tabii ki ameliyattan altı hafta sonra özellikle karın kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizler önerilerek. Burada kişinin doktorunun verdiği önerilere uyum sağlaması, sonucun optimal düzeyde iyi olmasına yardımcı olan en önemli faktörlerden biri.

“Vücut operasyonlarında genel bir orana bakılarak değerlendirme yapılması daha bütünsel sonuçların yakalanmasında etkili olur. Örneğin karın germe operasyonuna bel ve sırt liposuction’ın da eklenmesi daha ince bir bel karın görünümü sağlarken kişinin poposunu daha yuvarlak hale getirmek için aldığımız o yağı işlemden geçirdikten sonra popoya enjekte edebiliriz. Piyasada bulunan birtakım popo büyütmede kullanılan endüstriyel maddelerin uzun dönemde sıkıntılar yarattığını görüyoruz. Kişinin yağ durumu uygunsa biz bu aldığımız yağı vücut estetiğine katkı sağlayacak güzel amaçlar için kullanabiliyoruz. Bu operasyonların zamanını düşünürken üç hafta tatile gidilemeyeceğini göz önünde tutarak planlama yapmakta fayda var. Estetik cerrahi operasyonlarında en önemli süreleri ilk gün, üç hafta ve altı ay olarak belirleriz. Üç hafta korse veya tayt kullanılması yeterli olacaktır. Karın germenin de eşlik ettiği operasyonlarda dinlenme süresini beş gün olarak belirlerken; sadece liposuction operasyonu olan kişilerde üç gün sonra işe devam edilebileceğini söylüyoruz. Tüm bu uygulamalarda asıl önemli olanın sizin kendinizi nasıl rahat ve daha özgüvenli hissettiğiniz olduğunun altını çizmek gerek.”

-40 DERECE SOĞUKLA İNCELME

Karın, bel, iç bacak, kol ve gıdı gibi bölgelerdeki yağlanma birçok kadının ortak şikayeti. Sizin de bu bölgelerinizde oluşan, diyete ve spora rağmen bir türlü kurtulamadığınız yağlanma probleminiz varsa Cryo 21 yöntemi ile tanışın deriz. Bölgesel yağlardan kısa sürede görülür bir incelme sağlayan bu uygulamayla yaz öncesi istediğiniz fit görünüme bir adım daha yaklaşacaksınız. Nasıl etki gösterdiğine gelirsek; -40 derece ile dokulara zarar vermeden yapılan Cryo 21, daha ilk seansta yağ dokusu üzerinde etkisini göstermeye başlıyor, -40 derece soğuk, yağ hücrelerinin sıcaklığının düşürülmesini sağlarken yağ dokularına da termal şok yapıyor. Bu soğukla parçalanan yağ hücreleri de lenf sistemi ve kan dolaşımıyla vücuttan doğal bir şekilde atılıyor. Ayrıca kan dolaşımının hızlanmasına, vücudun toksinlerden arınmasına, selülitlerin azalmasına, kasların canlanmasına, lenflerin dayanıklılığının artmasına ve vücudun yenilenmesine de destek veriyor. Uygulama, cihaz başlığıyla cilt yüzeyine masaj yaparak uygulanıyor ve tek seans yarım saat sürüyor. Cerrahi yöntemlere alternatif olan ve neştersiz, ağrısız, acısız etki sunan Cryo 21, uygulandığı günden itibaren 15 gün boyunca yağ yakımına devam ediyor. Tabii siz de bu süreçte günde 2-2,5 litre su içerek ve beslenmenize de dikkat ederek etkisini maksimuma ulaştırabilirsiniz. 

Imperial Turkey’de zayıflama uzmanı Özlem Posbaşoğlu ve ekibi tarafından uygulanan bu yöntemi hazır yaza vakit varken denemenizi tavsiye ederiz.

“Bölgesel fazlalığa neden olan yağ hücrelerini yok etmeyi amaçlayan ve yağlanma potansiyeli olan dokulara müdahale eden Cryo 21 ile basen, kalça, yüz, kol, sırt, bel, göğüs, göbek, gerdan, boyun, bacak bölgelerinizde incelme sağlayabilirsiniz.”YÜZÜNÜZE YATIRIM YAPIN

Hangi yaşta olursanız olun doğru bakım ve uygulamalarla her zaman aydınlık, taze ve sıkı bir cilde sahip olmak mümkün. Güneş, hormonal faktörler, yaş alma, stres, mevsim geçişleri gibi faktörlerin neden olduğu cilt tahribatlarına karşı hızlı, etkili ve kalıcı çözümler için ameliyatsız cilt bakım uygulamalarıyla yenilenmiş bir cilde sahip olabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; birinden duyduğunuz ya da trend olan bir uygulamayı yaptırmak değil, doktorunuzun sizin cilt ihtiyaçlarınıza yanıt verecek en doğru uygulamayı yapması. Biz de bu konudaki detaylı bilgileri ve cildinizi yenileyip kısa sürede değişim sunacak yöntemleri dermatoloji uzmanı doktor Burcu Yamangöktürk Solak’a sorduk:

ANTI-AGING DERİ BAKIMLARI

Derinin yapısından bağımsız olarak, yaş aldıkça cilt ihtiyaçları da değişir. Zamanla birlikte derinin dış ortama direnci azalmaya, kurumaya ve sarkmaya başlar. Dolayısıyla yapılacak cilt bakımı da bu durumlara uygun olmalı. Özellikli birtakım serumlar bu bakımlara dahil edilmeli. Deri, direncinin artmasıyla hızlı yıpranma evresindeki kolajen kaybıyla mücadele etmeye çalışır. Bu evrede deri yenilenmesi için bakımlara ek olarak saten yüz germe, ameliyatsız iple yüz germe teknikleri, lazer, kök hücre enjeksiyonları, PRP, mezoterapi gibi bazı cilt yenileme uygulamaları da tedavi planına dahil edilebilir. Özellikle göz çevresinde, kaş arasında ve alında mimiklerden oluşmuş ince kırışıkların botulinium toksin uygulamaları ile kısa sürede çözümü mümkün olabilmektedir. Ayrıca göz altındaki hacim kayıplarında göz altı ışık dolgularının, yüz orta hattındaki hacim kayıplarındaysa yeni nesil hyalüronik asit dolguların kullanımıyla daha dinamik bir görüntü sağlanması da mümkün.

HYALÜRONİK ASİTLE DAHA DOLGUN BİR CİLT

 Doku içinde suyu tutan ana madde, bir şeker türevi olan hyalüronik asittir. Yaş alan deride hyalüronik asit miktarı azalır ve bunun sonucu olarak derinin su tutma kabiliyeti de düşer, deri daha cansız, mat ve soluk görünebilir. Deri içine çapraz bağsız hyalüronik asit, vitamin, mineral, aminoasit ve peptid yapıda maddelerin enjeksiyonu ile deri daha canlı ve sağlıklı görünebilir. Yaşın ilerlemesiyle ya da bazen genetik olarak, yerçekiminin de etkisiyle ciltte kırışıklar belirir, yüz kontürü değişir, hacim kayıpları oluşur. Bu durumda da devreye dolgu uygulamaları girer. Yüzdeki hacim kayıplarının giderilmesinde, yüz kontürünün düzeltilmesinde, kırışıkların giderilmesinde ve bazen de dudaklarda volüm artışını sağlamada hyalüronik asit dolgu maddelerinden faydalanıyoruz. Hyalüronik asit (HA) laboratuvar koşullarında hayvansal kaynak kullanılmadan elde edilir. Her geçen gün gelişen üretim teknikleriyle çapraz bağlarla bağlanarak oluşturulan HA yeni nesil dolgular enjektöre çekili uygulamaya hazır forma getirilir. Günümüzde en çok tercih edilme nedenleri arasında, daha önce uygulanan kolajen enjeksiyonlarında karşılaşılan alerjik sorunların görülmemesi ve uzun süreli kırışıklığı azaltıcı etkileri sayılabilir. Yüzde alın, şakaklar, yanaklar, çene kontürü, burundan dudak köşelerine inen ve dudaklardan çeneye uzanan üzüntü ifadesi veren çizgilere, vücutta eller başta olmak üzere herhangi bir nedenle oluşmuş hacim kaybının belirgin olduğu alanlara uygulanır. Deformasyonların düzeltilmesinin yanı sıra bazen de dudak gibi dokulara şekil ve hacim vermek amaçlı da kullanılabilir. Uygulama öncesi herhangi bir test yapmak gerekliliği yoktur. Anestezik krem uygulaması enjeksiyonun konforlu gerçekleşmesini sağlar. Uygulama son derece kısa sürede ve kolayca gerçekleştirilebilir.

Yazı: Nilay Yalçınkaya

ELLE Türkiye Nisan 2020 sayısından alınmıştır. 

FOTOĞRAFLAR: KT AULETA, ANTONIO TERRON/TRUNK ARCHIVE