10 ADIMDA KORE CİLT BAKIMI: KORE GÜZELLİK SIRLARI

Kore cilt bakımı, Güney Kore'nin geliştirdiği ve popülerleştirdiği bir cilt bakımı rutini olarak tüm dünyada son yıllarda en popüler seçeneklerden biri. İşte 10 adımda kore cilt bakımının sırları...

ÖZGE ÇOLAK 17 Haziran 2023
10 ADIMDA KORE CİLT BAKIMI: KORE GÜZELLİK SIRLARI iStock

Koreliler, ciltlerine sağlıklı, temiz ve aydınlık bir görünüm kazandırmak için düzenli olarak bu bakım rutinini uyguluyor. Kore cilt bakımı, genellikle 10 adımdan oluşan bir rutin ve hemen herkese uygulanabilen bir yapıya sahip. Kore cilt bakımı rutinini diğerlerinden farklı kılan birkaç ayrıntı, aslında bu yöntemi en etkili hale getiren şey. Çok adımlı bir rutine sahip olması, cildi temizlemekten beslemeye her aşamayı doğru şekilde yapmanızı mümkün kılıyor.

Kore cilt bakımı rutininin tüm dünyada bu denli popüler olmasının ardındaki sebepler arasında ise Hallyu (Kore Dalgası) adı verilen bir kültür süreci yatıyor. Dizileri, müzikleri, moda ve güzellik trendleri gibi birçok kültürel yapının dünyada dikkat çekmesi, aynı zamanda cilt bakım rutininin de öne çıkmasını sağlıyor. Ayrıca sosyal medya platformlarında da bu dalganın yayılması, güzellik bloglarından video platformlarına birçok mecrada ortaya çıkmasıyla birlikte adeta küresel bir trende dönüşmesine katkıda bulunuyor. 

Kore Cilt Bakımının Avantajları Nelerdir?

Kore cilt bakımı ürünleri seçenekleri arasında genellikle doğal ve besleyici bileşenlerin formülü kullanılması, yoğun bir kimyasal uygulamaya maruz kalmayı engelleyebiliyor. Önleyici bakım sürecini de içinde barındıran bu rutin, cilt yaşlanmasına dair etkileri azaltabiliyor ve çevresel faktörlerle mücadeleyi de mümkün kılıyor. Ayrıca uzun vadeli olarak uygulanan bu yöntemde hızlı sonuçlar almak yerine, sabırlı bir rutin gerektiriyor. Fakat bu sayede gençleşen ve sağlıklı bir cilde de uzun yıllar boyunca sahip olmanızı sağlıyor. Tüm bu faktörler, Kore cilt bakım rutinini diğerlerinden farklı ve özel kılıyor. Daha detaylı, özelleştirilebilir, doğal içerikli ve önleyici bir yaklaşıma sahip olması, Kore cilt bakımını popüler ve tercih edilen bir seçenek haline getiriyor. Üstelik kişinin kendi ihtiyaçlarına bağlı olarak özelleştirilebien bu cilt bakımı rutini; kuru cilde sahip kişiler için daha nemli bir cilt, kırışıklıklarla mücadele eden biri için elastikiyeti artmış bir yapıya daha kolay ulaşmayı sağlıyor. 

10 Adımda Kore Cilt Bakımı Nasıl Uygulanır?

Kore cilt bakımı evde nasıl yapılır diye soranlar için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Doğru aşamaları izlemek ise en iyi sonuçlara ulaşmanızı mümkün hale getiriyor. İşte Kore cilt bakımı sıralaması nedir diye soranlar için o liste…

  1. Temizleme (Double Cleansing): İlk adıma, yağ bazlı bir temizleyici ile cildi yağ ve makyaj kalıntılarından arındırılmasıya başlanıyor. Ardından su bazlı bir temizleyici ile cilt temizleniyor.

  2. Tonlama (Toning): Tonik kullanarak cildi dengelemek ve nemlendirmek amaçlanıyor. Genellikle su bazlı tonikler kullanılıyor.

  3. Peeling: Haftada bir veya iki kez kullanılan bir ürünle ölü deri hücrelerini ve cilt yüzeyindeki birikintileri gidermek için peeling yapılıyor.

  4. Özüt (Essence): Cildi nemlendirmek, beslemek ve yenilemek için hafif bir özüt kullanılıyor. Genellikle ciltteki nem tutma yeteneğini artırmaya yardımcı oluyor.

  5. Serum: Cilt sorunlarına yönelik tedavi edici veya iyileştirici özelliklere sahip yoğun bir serum kullanılıyor. Cilt tonunu eşitlemek, lekeleri azaltmak veya kırışıklıkları gidermek gibi özel ihtiyaçlara yönelik serumlar tercih edilebiliyor.

  6. Maske (Sheet Mask): İçerdikleri besleyici bileşenlerle cildi rahatlatmak, nemlendirmek ve canlandırmak için kullanılıyor. Genellikle kullanımdan sonra çıkarılır veya ciltte bırakılarak emilimi sağlanıyor.

  7. Göz Kremi (Eye Cream): Göz çevresindeki ince cilt için özel olarak formüle edilen nemlendirici bir göz kremi kullanılıyor. Kırışıklıkları azaltmaya, şişlikleri gidermeye ve koyu halkaları aydınlatmaya yardımcı oluyor.

  8. Nemlendirici (Moisturizer): Cildin nem dengesini korumak ve koruyucu bir bariyer oluşturmak için nemlendirici kullanılıyor. Hafif ve nemlendirici özelliklere sahip ürünler tercih edilmesi ise bu aşamada önem taşıyor.

  9. Güneş Koruyucu (Sunscreen): Gündüzleri güneşin zararlı etkilerine karşı korumak için güneş koruyucu ürün kullanılıyor.

  10. Gece Bakımı (Night Care): Gece rutininde genellikle bir uyku maskesi veya gece kremi kullanılıyor. Bu ürünler, cildi yenilemek, onarmak ve beslemek için gece boyunca etkili oluyor.

Kore cilt bakımı, düzenli ve disiplinli bir rutin gerektiriyor. Ancak kişinin cilt tipine ve ihtiyaçlarına uygun olarak özelleştirilebiliyor. Ayrıca içerdiği doğal bileşenler, nemlendiriciler ve tedavi edici ürünlerle cildi beslemek ve korumak amaçlanıyor.
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.