40’LI YAŞLARDA BAKIM SORUNSALI

40'lı yaşların gelindiğinde cilde ekstra ilgi göstermek ve yoğun bakım ürünleriyle destek olmak gerekiyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Seher Arı 40'lı yaşlarda cilt bakımının önemini anlattı...

Zamanın izlerinin biraz daha fazla hissedilmeye başladığı yaşlar 40’lı yaşlar... Dudak üzerinde, elmacık kemiklerinde ve alında lekeleri, göz çevresinde kaz ayakları, yanaklarda çizgilenmeler ve cilt tonunda matlaşma görülmeye başlar. Artık daha ciddi önlemler almanın hatta biraz daha profesyonel ürünlere geçmenin zamanıdır. Özellikle gece ürünlerinden önemli destek almak gündüz ürünlerinde ise yüksek faktörlü güneşten koruma içeren nemlendiriciler tercih etmek gerekecektir. Gece kremlerini  bu kadar önemli kılan nedir? Gece; vücudumuz gibi cildimizin de hem kimyasallardan hem de stresten uzak olduğu, kendisini yapılandırması için önemli bir zaman dilimi, güneşle temasın da olmadığı bu saatlerde cildimizde hassasiyet oluşturacak ama cildimizi destekleyen bağ dokusunu uyaran bazı molekülleri kullanmak için iyi bir zaman.

MAKYAJ TEMİZLERKEN DİKKAT!

Şehir hayatının getirdiği yoğunluk ve sorumluluklar içinde kişiye özel ve kolay bir cilt bakım rutini oluşturmak sürdürülebilirlik açısından önemli. Sabah ve akşam cildinizin hassasiyetine ve yağ dengesine göre bir temizleyici kullanabilir ama bu zor geliyorsa en azından akşamları uygun bir temizleyici ile yıkayıp sabahları duru suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Özellikle akşam eve geldiğinizde günün tüm kirini yüzünüzden uzaklaştırmak, hiçbir makyaj artığı kalmadığından emin olmak gerekir. Hatta uygun bir temizleyici ile yıkadıktan sonra kuru veya hassas bir cilde sahip değilseniz tonik ile ıslatılmış bir pamukla cildinizin gerçekten temizlendiğinden emin olun. Bu aşamadan sonra artık cildiniz aktif maddeleri almak için hazır.  

RETİNOL İÇEREN ÜRÜNÜ NASIL KULLANMALIYIM?

Cildiniz için en önemli moleküllerden biri retinol yani A vitamini türevleri. Sadece gece kullanımına uygun olan bu ürünler hem ince kırışıklıklarla savaşacak hem de cildinizi destekleyen kolajenin üretimini uyaracaktır. Retinol ilk kullanmaya başladığınızda ciltte yanma, batma, karıncalanma ve hatta kızarıklık gibi irritasyon belirtileri gösterebilir. Bu durum kullandığınız krem veya serumu kesmek için bir kriter değil. Bunun önüne geçmek için başlangıçta retinolü ürünü haftada 1-2 akşam olmak üzere az az kullanmak gerekir. Eğer cildiniz tolere ederse ilerleyen günlerde sıklığını artırabilir ve her akşam kullanmaya başlayabilirsiniz veya duruma göre yine haftada 1-2 defa şeklinde devam edebilirsiniz. Buna rağmen şikayetleriniz devam ederse ürünü bırakıp dermatoloğunuzdan günlük bakım rutini için görüş almak uygun olacaktır. Retinol kullanmadığınız akşamlarda veya retinolü serum formunda kullanıyorsanız üzerine yine yaşlanma karşıtı bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Bu yaşlanma karşıtı nemlendiriciler alfa hidroksi asit içeriği ile yine ince kırışıklıklar ve lekeler üzerine de etki sağlar. Sabah nemlendiricilerinizde ise güneşe hassasiyeti artırmayacak hyaluronik asit içeren kremler tercih edebilirsiniz.

C VİTAMİNİ CİLT İÇİN GEREKLİ

Cildimiz için diğer en önemli antioksidanlardan birisi C vitamini. Topikal kullanılan C vitamini hem koyu lekelerin oluşumunu engeller ve var olanları bir miktar açar hem de cildimizdeki kolajeni destekler. C vitamini içeren serum veya kremleri gece yatmadan önce veya iyi bir güneşten korunma alışkanlığınız varsa sabahları güneş koruyucunun altına sürebilirsiniz. Ama sabah kullandığınızda üzerine mutlaka  yüksek faktörlü bir güneş koruyucu krem kullanmak şart.

Cildinizde matlaşma, gözeneklerde belirginleşme, pürüzsüzlük hissinde kayıp varsa haftada 1-2 defa cilt tipine uygun glikolik asit gibi moleküller içeren peeling ürünleri ile ölü deriyi uzaklaştırmak gözenekleri temizleyecek, kullandığınız krem ve serumların daha iyi emilmesini ve ciltte daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

GÜNEŞTEN MUTLAKA KORUNUN

Bütün bunlar içinde yine olmazsa olmazlardan birisi güneşten korunma alışkanlığı. Bütün bir yıl boyunca en azından 30 faktörlü bir güneşten koruyucu krem kullanmak hem cilt sağlığınızı koruyacak hem de cildinizin genç, canlı ve parlak kalmasını sağlayacaktır. Sadece yüz değil güneşe maruz kalan el, kol, boyun ve dekolte bölgesine de güneş koruyucu kremi uygulamak, güneş koruyucu kremleri 2-4 saat aralarla tekrarlamak, güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde dışarıda bulunmamak, gerekirse güneşten koruyucu giysi ve şapkalarla önlem almak şart.

YAZI:  Dermatoloji Uzmanı Doktor Seher Arı