YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN RETİNOL KILAVUZU

Cilt bakımında anti-aging mucizesi!

Cilt bakımı önerileri arasına retinolü eklemezsek olmaz! Son yıllarda en hiyalüronik asit gibi cilt bakımının en popüler içeriklerinden biri olan retinol, anti-aging departmanında uzman olarak görülüyor! Muhtemelen sosyal medyada veya mağazalarda sıkla gördüğünüz retinolün tam olarak ne yaptığını ve ne gibi faydaları olduğunu bir araya getirdik. Dermatologların ‘cilt bakımı sihri’ olarak adlandırdığı retinol hakkında kafanızdaki soruları yanıtlamak için buradayız! Retinolün aydınlatıcı, sıkılaştırıcı ve pürüzsüzleştirici etkisinde kaybolmaya hazırsanız aşağıda bu içerik hakkında bilmeniz gerekenleri görebilirsiniz…

Retinol nedir?

A-Vitaminin bir formu olan retinol, cildin doğal yenilenme sürecini düzenlerken aynı zamanda kollajen üretimini artıyor. 30'lu yaşlardan sonra düşen kollajen üretimi, ince çizgilere ve kırışıklıklara sebep olurken retinol bu etkileri geri çevirme özelliğine sahip. 

Retinolün faydaları nedir?

Kırışıklık oluşumunu engellerken aynı zamanda ince çizgi görünümünü azaltan retinol, kuru ciltlere eski canlılığını kazandırıyor. Ciltte doğal bir peeling etkisi yaratan bu içerik, cildinizi hücre seviyesinde yenileyerek daha pürüzsüz ve yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlıyor. Anti-aging özelliklerinin yanı sıra akne bakımı için kullanılan retinol, derin temizleme özelliği ile tıkanan gözenekleri açarak, siyah nokta ve akne üretimini önlüyor. Aynı zamanda göz çevresi bakımında sıkla rastlanılan retinol, koyu lekeleri, cilt tonu eşitsizliklerini ve halkaları azaltıyor. 

Ne zaman retinol kullanmaya başlamalısınız?

Genelde anti-aging özellikleri ile 30 yaş üstü kadınlar için tavsiye edilen retinolü aslında istediğiniz yaşta kullanabilirsiniz! Retinolü daha erken yaşlarda kullanmaya başlarsanız gelecekteki ince çizgi ve kırışıklık oluşumunu önleyebilirsiniz. SPF ve vitaminlerle birleşen retinol içerikli ürünler, cilt bariyerlerini güçlendirdiği için her yaşta kullanılabilir. 

30lu yaşlarda hücre yenilenmesi yavaşlıyor ve bu nedenle daha kuru ve kırışık görünümlü bir cilt oluşuyor. Ciltteki hücre yenilenme hızını artıran retinol, yüzünüzü eski tazeliğine kavuşturabiliyor. Ancak mucizeyi tek bir gecede beklemeyin! Düzenli kullanım ile birkaç içerisinde etkisini gösteren retinol, leke, kırışıklık ve ince çizgi görünümünü gözle görülür bir şekilde azaltıyor. 

Retinolün yan etkileri var mı?

Retinol seviyeleri, cildin hassasiyetine göre değişkenlik gösteriyor. Sadece bir damla kullanım ile başlanması önerilen retinolü, cildiniz alıştıkça artırabilirsiniz. Bunun yanı sıra retinol içerikli ürünler kullandığınız günler, asidik veya peeling ürünleri kullanmamanız tavsiye ediliyor. Ciltte tahriş ve yanmaya sebep olabilen retinol ve asit karışımlarının oranlarına dikkat edilmeli. Retinol kullanımı, hücre boyutunda yenilenmeye sebep olduğu için cildinizi daha hassas bir hale getirebilir. Güneş yanıklarına ve zararlı UVA ışınlarına daha yatkın olan cilt bakım rutininize SPF içerikli güneş kremleri eklemeyi unutmayın!

Gece Retinol Yağı, 369 TL PIXI sephora.com.tr

Retinol ve peptitler içeren bu yağ, cildinizin elastikiyetini ve ışıltısını geri kazanmasını saplıyor. İnce çizgileri azaltan bu yap, yüzünüzdeki gözenek görünümünü azaltıyor. 

Youth Dose Göz Kremi, 282 TL KIEHL’S kiehls.com.tr

Pro-retinol, C vitamini ve siyah üzüm çekirdeği özü içeren bu göz çevresi kremi cildinize anında daha pürüzsüz ve ışıltılı bir görünüm kazandırıyor. Teknolojisi ile göz çevrenizdeki ince çizgileri, koyu halkaları ve torbaları azaltan bu krem, göz çevrenizi gençleştiriyor. 

Retinol Gece Serum Kapsülleri, £90 ELIZABETH ARDEN feelunique.com

Hafif dokusu ile öne çıkan bu gece serum kapsüller, retinol içeriği ile cildinizdeki kırışıklık ve ince çizgi görünümünü azaltıyor. Cilt tonu eşitsizliklerini düzenlerken yüzünüzü daha pürüzsüz hale getiren bu kapsüller, daha genç ve sıkı bir cilde kavuşturuyor. 

Capture Youth Göz Serumu, 425 TL DIOR beymen.com

Göz çevresindeki şişliği, koyu halkaları, ince çizgileri ve kırışıklıkları hedef alan bu serum, doğal içerikleri ve retinol özelliği ile cildi anında yumuşatma özelliğine sahip. 

Celestial Siyah Pırlanta Retinol Yağı, €142 111SKIN net-a-porter.com

Yüksek konsantreli bu ürün %1 saf retinol içeriyor. İnce çizgiler ve kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini gözle görülür bir şekilde azaltan bu ürün, E-Vitamini, Omega-3 ve Omega-6 içeren formülü ile dikkat çekiyor. 

Retinol Göz Bakım Kremi, 392.40 TL DR. BRANDT sevil.com.tr

Retinol ve yakut kristal kompleksi içeren bu krem, cildinize daha canlı, parlak ve genç bir görünüm kazandırıyor. Göz çevresini aydınlatmayı desteklerken, ince çizgileri azaltan bu krem cildi besleyerek nemlendiriyor. 

Gündüz Nemlendirici Retinol İçerikli Krem, $145 MZ SKIN bergdorfgoodman.com

Gündüz kullanım için geliştirilen bu krem retinol ve SPF 30 içerikleri ile cildinizi nemlendirirken aynı zamanda zararlı UVA ışınlarına karşı koruyor. İçeriğindeki retinol ile kollajen üretimini destekleyen bu nemlendirici, kırışıklık ve ince çizgi görünümünü azaltıyor. 

A-Passioni Retinol Krem, £62 DRUNK ELEPHANT cultbeauty.co.uk

Meyve özleri ve retinolün birleşiminden oluşan bu krem, hücre ve kollajen üretimini artırıyor. İnce çizgileri ve çevresel etileri azaltan bu ürün, cilt bariyerlerini güçlendiriyor. 

Retinol ve Alp Çiçeği İçerikli Nemlendirici, 425 TL ORIGINS origins.com.tr

Yüksek seviyede saf retinol ile zenginleştirilen bu nemlendirici, ciltteki ince çizgi, gözenek ve eşitsiz cilt tonu görünümünün azalmasını sağlıyor. Cildin nem ve ışıltısını artırmayı desteklerken, cilt elastikiyetini ve dokusunu iyileştiren bu ürün hücre yenilenmesini hızlandırıyor. 

Retinol Gençlik Serumu, 509.90 TL MURAD harrods.com

Anti-aging özellikleri ile dikkat çeken bu serum, ince çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltırken, cildininizin elastikiyetini geri kazandırıyor. Retinol ve hiyalüronik asit içeren bu ürün, cildinizi en derin katmanlarına kadar nemlendiriyor. 


SALİSİLİK ASİT HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

YORGUNLUK İZLERİNİ SİLEN EN İYİ 10 GÖZ KREMİ

HYALÜRONİK ASİT HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER