CİLT BAKIMINDA KİRAZ ÖZÜ ETKİSİ

Kirazın güzel kokmaktan çok daha fazla özelliği var!

Sizlere birçok farklı cilt bakım içeriği önerdik farkındayız! Ancak güzellik sektörü natürelliğe yöneldikçe doğal içeriklerin faydaları daha detaylı araştırılıyor. Avokado yağı güncellemesinden sonra yeni keşfimiz kiraz özü… 

Muhteşem kokusu sebebiyle uzun bir süredir şampuanlarda ve banyo jellerinde yer alan kiraz özü artık seviye atlayarak cilt bakım ürünlerine taşındı. İştah kabartan kirazlar, cildinizi de derinden besliyor. Bu doğal içeriği çoğu zaman cilt bakım ürünlerinizde ‘kiraz özü’ diye açık bir şekilde görmüyoruz. Farklı bilimsel terimleri olan kiraz özünü, mağazalarda yakalamak için aşağıdaki isimleri not edebilirsiniz:

Prunus Serotina: Oldukça komplike duyulsa da, ‘prunus serotina’ kiraz özünün en temel bilimsel ismi. 

Acerola: Sadece tropik bölgelerde bulunan bir çeşit kiraz olan ‘acerola’ aynı zamanda ‘Barbados kirazı’ olarak da adlandırılabiliyor. Genelde öksürük ve soğuk algınlığı kürü olan acerola, cilt bakım ürünlerinde de bulunabiliyor.

Turta Kirazı: Tatlı ismi gibi duyulan ‘tart kirazı’ genelde besin takviyesi içerikleri arasında yer alıyor. 

Kiraz özü cilde ne gibi faydalar sağlıyor?

Cilt için muhteşem bir antioksidan olan kiraz özü, çevre etkilerine karşı gelerek şişkinlikleri azaltıyor. Bazı kiraz çeşitlerinde bulunan C-Vitamini ise cildinizi aydınlatarak, hiperpigmentasyonu düzeltebiliyor. Aynı zamanda besin takviyesi olarak kullanılan kiraz özü, eklemlerdeki ürik asitleri azaltarak, antioksidan seviyelerini dengeliyor. 

Kiraz özü hangi cilt tiplerinde kullanılmalı?

Çoğu cilt tipine uygun olsa da, kiraz özü çoğunlukla kuru ciltlerde tercih ediliyor. Doğal bir nemlendirici olan kiraz özü, cildinizi aydınlatarak mat cilt sorununu da çözüyor. Kuru cilde sahipseniz yoğun kiraz özü içeriği ancak yağlı bir cilde sahipseniz daha hafif kiraz özü içerikli ürünleri tercih edebilirsiniz. Koruyucu ve dengeleyici özelliklere sahip olan kiraz özü, ciltte bir bariyer yaratarak çevre etkenlerine karşı mücadele ediyor. Akne sorununda yüzünüzdeki kızarıklıkları azaltan bu doğal içerik anti-mikrop özelliği ile gözeneklerinizi derinden temizliyor. 

Leziz kirazları cildinizde kullanmaya ikna edebildiysek fotogaleride sizin için seçtiğimiz kiraz özlü cilt bakım ürünlerini inceleyebilirsiniz…