DAHA ÇABUK YAŞLANIYORUZ!

Yaşlanma karşıtı kremler yerine beslenmenize dikkat edin!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 25 Ekim 2014
DAHA ÇABUK YAŞLANIYORUZ!


Konu cilt bakımı olduğunda, birçoğumuz oldukça pahalı ürünler kullanmaktan çekinmiyoruz. Özellikle yaşlanma karşıtı ürünleri hiç düşünmeden almaya yönelebiliyoruz. Aslında özellikle yaşlanma belirtileri göz önüne alındığında, beslenmemizin bu sürece etkisi çok büyük. Yani çoğu zaman, beslenme şeklimiz daha çabuk yaşlanmamıza sebep olabiliyor. Hangi besinlerin daha hızlı yaşlandırdığını merak ediyorsanız haberimizi okumaya devam edin:

Şeker


Şeker tüketimi aslında siz fark etmeden hayatınızın her alanında... Sabah içtiğiniz kahvede, öğlen yediğiniz yemekte ya da akşamüstü yenen atıştırmalıklarda. Şekerin bilinen hiçbir yararı yok. Dahası saymakla bitmeyen bir zarar listesi var. Öncelikle şeker, yediğiniz tüm proteinlere tutunarak vücudunuzda bulunur. Bu da sizi karaciğer yağlanması gibi hastalıklarla karşı karşıya getirebilir. Aynı zamanda, şeker yaşlanma sürecini de olduğundan çok daha fazla hızlandırıyor. Yani alışkanlıklarınızı bir kenara bırakarak şeker tüketimini en aza indirmeniz şart.

Alkol


Alkol yaşlanma sürecinde bir diğer önemli faktör. İçtiğimiz çoğu alkollü içeceklerin içinde şeker bulunduğundan aslında yaşlanma sürecine hızlı bir etki ediyor. Yine de alkol tüketiminde şekerden kaçabilmek için sek şarap veya tekila tercih edilebilir. Özellikle karaciğerinizi korumak için alkolden biraz uzak durmakta fayda var.

Rafine Yağlar


Sağlıklı bir cilt için bir diğer en önemli etken de işlenmiş yağlardan kaçınmak. Özellikle fast-food gıdalarda, kızartmalarda kullanılan bu yağ vücudunuzdan atılmayarak sizi çok daha hızlı yaşlandırabilir. Eğer evde yemek yapıyorsanız mutlaka zeytinyağı veya fındık yağı gibi sağlıklı alternatifleri denemelisiniz.

Kafein


Uyku ve stresle başa çıkabilmek için içtiğiniz kahve aslında sizi yaşlandırıyor. Sabah içilen tek bir bardak kahve ile sorunumuz yok. Ama siz kahveyi günde en az 3 bardak içenlerdenseniz dikkat etmeniz şart. Kahvenin içindeki kafein maddesi stres hormonunun yükselmesine sebep olduğu için sizi çok daha hızlı yaşlandırabilir.

Tuz


Hepimiz biliyoruz ki diyet listelerinden ilk çıkarılan hep tuz oluyor. Çünkü tuz vücuttaki suyu tutarak cildinizin kurumasına sebep oluyor. Çok fazla tuz tüketildiğinde vücudunuz susuz kaldığı için cildiniz olduğundan daha yorgun ve cansız görünecektir.

Doymuş Yağlar


Türk toplumunda özellikle kullanılan tereyağı ne yazık ki cildi yaşlandırıyor. Yapılan bir araştırmada kadınların doymuş yağlardan kaçınarak yaptığı diyet sonucunda çok daha az kırışık görünümlü bir cilde sahip oldukları ortaya çıkmış. Tereyağı, yağlı süt ya da yağlı etler bu durumda uzak durmanız gereken yiyecekler arasında. Çok daha yavaş ve sağlıklı bir yaşlanma süreci için beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmekte fayda var.

EMEL OKŞAR

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.