E VİTAMİNİNİ NEDEN CİLT BAKIM RUTİNİMİZE DAHİL ETMELİYİZ?

Cilt bakımının sessiz kahramanı e vitamini yakından tanıyalım...

Cilt bakımında vitamin etkisi dediğimiz zaman, aklımıza ilk olarak aydınlatıcı C-Vitamini ve retinol temel taşı A-Vitamini geliyor. Çoğu zaman göz ardı edilen E-Vitamininin de bir o kadar etkili olduğunu biliyor muydunuz? Cilt bakım departmanının gizli kahraman rütbesinde yer alan E-Vitamini çevresel faktörlerin negatif etkilerini geri çevirerek cildinize çok daha genç ve dinç bir görünüm kazandırıyor. Günlük olarak kullandığınız bakım ürünlerinde olma ihtimali çok yüksek olan sessiz kahraman E-Vitamini hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda görebilirsiniz. E-Vitaminini spot ışıkları altına taşıma zamanı!

E-VİTAMİNİ NEDİR?

Doğal bir antioksidan olan E-Vitamini cildinizi serbest radikal hasarlarından koruyor. Daha teknik bir düzeyde ‘tokoferol’ olarak bilinen E-Vitamini, bir bileşenler ailesini ifade ederken aynı zamanda bir grup yağda çözünür antioksidan şemsiyesini temsil ediyor. Cilt bakımında en çok görülen E-Vitamini versiyonları ise alpha-rokoferol ve tokoferol asetat. 

E-VİTAMİNİNİN CİLDİNİZE FAYDALARI NEDİR?

Topikal olarak kullanıldığında bir dizi bilim destekli faydaya sahip olan E-Vitamini, serbest radikalleri etkisiz hale getirirken aynı zamanda azalan kolajenin getirdiği ince çizgi gibi yaşlanma belirtilerini önlüyor. ‘Photo-protectant’ olarak adlandırılan E-Vitamini, hücre iyileşmesini destekleyerek zararlı güneş ışınları etkilerini geri sarıyor. C-Vitamini ile birleştiği zaman UV etkilerini azaltma yetenekleri ve emilimi gelişen E-Vitamini, aynı zamanda hiperpigmentasyon, çatlak ve yara izlerini iyileştiriyor. Araştırmalara göre kırışıklıklara karşı mücadele eden E-Vitamini, cildinizdeki diriliği korumak için nemi hapsediyor. 

E-VİTAMİNİ HANGİ ÜRÜNLERDE BULUNUYOR?

E-Vitamini genelde yağ veya krem formunda üretiliyor. Aynı zamanda serumlarda, anti-ageing kremlerde ve yüz maskelerinde daha az konsantrelerde bulunan E-Vitamini, C-Vitamini ile birleşerek cildin emme hızını artırıyor. 

HERKES E-VİTAMİNİNİ KULLANABİLİR Mİ?

Birçok faydasına rağmen E-Vitamini her cilt tipi için önerilmiyor. Çok yağlı, hassas ve akneye müsait bir cildiniz varsa, E-Vitaminini topik olarak kullanmak bu şikayetlerinizi artırabilir. Genel anlamda kullanımı güvenli olan E-Vitaminini hassas bir cilt yapınız varsa daha hafif formüllü nemlendiricilerin içerisinde tercih edebilirsiniz. 

E-Vitaminini cilt bakım rutininize dahil etmeye hazırsanız fotogaleride sizin için seçtiğimiz ürünleri inceleyebilirsiniz…