EVDE KOMPLE BAKIM

Hazır kişisel ihtiyaçlarımızı evde kendi kendimize karşılamaya alışmışken yaz öncesi derin temizliğe girişmeye ne dersiniz? Derinlemesine bir cilt bakımı için takip etmeniz gereken adımlar burada…

Evde geçirdiğimiz süre boyunca özellikle bakım ve güzellik konusunda kendimizi aştığımızı kabul ediyoruz. Hepimiz yeni bakım kremleri, farklı maskeler ve özel reçeteler denediysek bu konudaki uzmanlığımızı artık göz ardı edemiyoruz. Ve şimdi yaz öncesi son bir aşama kaldı ki o da; cildinizi yaza hazırlamak ve ışıl ışıl görünmesini sağlamak için derin temizlik çalışmaları. O zaman hızlıca başlayalım.

EVDE PROFESYONEL CİLT TEMİZLİĞİ

Cilt bakımı konusunun ilk ve en önemli aşamalarının başında kesinlikle temizlik geliyor. Durum bu kadar hassas olunca siz de bunula ilgili çalışmaları derinleştirmeye hazır olun. Öncelikle yaza girerken cildinizdeki tıkalı gözenekleri temizleyip ölü derilerden arındırmak için yüzünüze birkaç dakika buhar tutun. Profesyonel cilt bakımlarında gözenekleri yumuşatmak için kullanan bu yöntemi artık mini makinelarla evde de rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Buhar sonrası gözenekleriniz yumuşadıktan sonraysa cilt tipinize ve ihtiyacınıza göre maske veya peeling yardımıyla cilt yüzeyindeki ölü derileri de giderin. Bu sayede cildinizin çok daha aydınlık ve taze göründüğünü fark edeceksiniz. Bu arada eğer hassas bir cilde sahipseniz cildinizde herhangi bir tahrişe neden olmaması için peeling yaparken çok dikkatli olun. Kullandığınız ürünün mikro tanecikler içermesine ve yüzünüze çok bastırmadan uygulamaya özen gösterin. Buhar sonrası ciltteki siyah nokta temizliği için de en doğru zaman. Özellikle burun bölgesindeki siyah noktaların giderilmesi için bu bölgeye siyah nokta bantlarından yapıştırın. Büyük oranda azaldıklarını göreceksiniz.

JEL NEMLENDİRİCİLERLE FERAHLAYIN

Yazın ve sıcak havalarda birçok kişinin nemlendirici sürmeye çekindiğini biliyoruz. Bunun en büyük sebepleri arasında da kremin cildi yağlandırdığı veya sivilce yaptığı düşüncesidir. Aslında gerçek öyle olmasa da hem konfor hem de kullanım kolaylığı açısından jel nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Su oranı yüksek miktarda olan ve ciltte herhangi bir yağlı his ve görünümle birlikte ağırlık yapmayan su bazlı jel kremlerle çok daha rahat edeceğiniz kesin. Seçeceğiniz cilt bakım ürününün yıldız içeriğiyse hyalüronik asit olsun. Cildi nemlendirirken daha parlak ve dolgun görünmesi için hyalüronik asit şahane. Bunun yanında özellikle maske ve peeling sonrası cildinizde anında ferahlık ve rahatlık hissi için yüz mistlerini de bakım ritüelinize ekleyebilirsiniz. Bu ürünleri buzdolabında saklayıp soğuk olarak sıkarak etkisini artırabilirsiniz.

MASAJLA GELEN GÜZELLİK

Yüzünüzdeki ödemi atmak, şişleri azaltmak ve rahatlatmak için düzenli masaj yapmayı alışkanlık haline getirin. Bunu yapmaya başladığınızda hem hissini çok seveceksiniz hem de etkilerini gördükçe neden bunca zaman bunu düşünememiş veya ihmal etmişim diyeceksiniz. Doğal taşlardan masaj aletlerini ve titreşimli cihazlarla güzellik rutininizi hareketlendirebilirsiniz. Serumunuzu ya da kreminizi sürüp doğal taşlarla içerden dışarı ve aşağıdan yukarı hareketlerle yüzünüzdeki lenf drenajı harekete geçirebilirsiniz. Yüzünüzdeki kir ve yağı arındırıp detaylı bir temizlik içinse yüz temizleme jelinizi titreşimli masaj aletinizle yüzünüze masaj yaparak uygulayabilirsiniz. 

Yazı: Nilay Yalçınkaya

ELLE Türkiye Haziran 2021 sayısından alınmıştır.