GÖZ ÇEVRESİ SERUMLARI VE KREMLERİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Hassas göz çevreniz için doğru ürünü keşfedin!

Günlük bakım rutininize gelince serum ve nemlendiricinin olduğuna eminiz! Ancak göz çevresi güzellik ritüellerinde çoğu zaman atlanabiliyor. Evet… Yüz kremleri göz çevresinde de etkili oluyor ancak yüzünüzün geri kalanına kıyasla çok daha hassas ve ince bir yapıya sahip olan göz çevresinde daha farklı ürünler kullanılması şart. Kullandığınız tüm bakım ürünleri göz çevresindeki ince çizgi, şişlik ve koyu halka gibi şikayetleri gidermeye yetmiyorsa, o zaman hedefe yönelik ürünlere yönelebilirsiniz. Göz çevresinde hedefe yönelik dediğimiz zaman aklımıza serumlar ve kremler geliyor. Peki ya bunların farkı nedir? Göz çevresi şikayetlerinize göre hangi ürünleri kullanmanız gerektiği konusunda detayları araştırdık.

GÖZ ÇEVRESİ KREMLERİNİN AVANTAJLARI NEDİR?

Öncelikle hem serumların hem de göz çevresi kremlerinin dermatologlar tarafından önerildiğini belirtmek istiyoruz. Her iki ürün türü de göz çevresindeki şikayetlerinize göre tasarlandığı için endişelenmeniz gereken bir konu yok. Eğer göz çevrenizde kuruluk ve ince çizgi gibi sorunlar öne çıkıyorsa, bu cildinizin nem kaybettiğini ve daha çok desteğe ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Göz çevresindeki kuruluğu ve aynı zamanda şişlik, koyu halka ve genel donuk görünümü gidermek için yoğun formüllü göz çevresi kremlerine yönelebilirsiniz. 

Göz çevresi kremleri genelde klasik nemlendiricilerden çok daha yoğun ve ağır bir formüle sahip oluyor. Yağ bakımından daha zengin olan göz çevresi kremleri cilt dokusunu düzenlerken aynı zamanda nem dengelerini düzenleyerek kaz ayakları şikayetlerinizi gidermekte yararlı oluyor. 

GÖZ ÇEVRESİ SERUMLARININ AVANTAJLARI NEDİR?

Tahmin edebileceğiniz üzere göz çevresi serumları, kremlerden daha hafif ve yağsız bir formüle sahip. Genelde yaşlanma karşıtı içerikler barındıran göz serumları, kırışıklıklar, koyu halkalar, şişlik ve göz çevresi elastikiyeti için daha etkili oluyor. Nemlendirme özelliğinden çok aktif içeriklere odaklanan serumlar, göz çevresindeki spesifik şikayetler için tasarlanıyor. Bir krem kadar yoğun ve nemlendirici olmasa da serumları, antioksidan, retinol ve yaşlanma karşıtı peptit içerikleri için tercih edebilirsiniz. Eğer göz çevrenizde kuruluk problemi yaşamıyor ancak koyu halka ve kırışıklık gibi sorunların öne çıktığını düşünüyorsanız, o zaman daha hafif formüllü bir seruma yönelebilirsiniz. 

CİLT TİPİNE GÖRE HANGİSİNİ TERCİH ETMELİYİZ?

Göz kremlerini kullanırken cilt tipiniz oldukça önemli! Kuru ve donuk bir cilt tipine sahipseniz ve kış aylarında bu sorunları daha çok yaşıyorsanız göz çevresi kremleri sizin için daha iyi bir seçim olacak. Diğer yandan göz çevresi kremleri karma, yağlı veya kuru ciltler için uygun. Genelde yaz aylarında tercih edilse de hafif formüllü serumlar, yağsız özelliği ile yağlı ciltler için daha uygun bir opsiyon oluyor. Nem kaybı şikayetiniz varsa kremler, yoksa serumlara yönelebilirsiniz. 

SERUMLAR VE KREMLER ARASINDA UYGULAMA FARKI VAR MI?

İçerikleri ve yoğunluğu sebebiyle göz kremleri ve serumlarının uygulama şekli de fark gösteriyor. İki üründen önce de yüzünüzü ılık su ile temizleyerek, gün boyu etki gösteren çevresel faktörleri giderin. Çok sıcak bir su olursa cildinizin koruyucu yüzeyine zarar verebilirsiniz bu nedenle ılık su tercih edin. Ellerinizi temizledikten ve kuruttuktan sonra ürünleri uygulayabilirsiniz. 

Göz Kremleri: Göz kremleri nazikçe göz çevresine uygulanmalı. Kaşlarınızın altından, elmacık kemiklerinizin üstüne doğru kremi masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Gözünüze çok yakın sürmemeye dikkat edin. Göz kremlerinin emilme süreci 15 dakikaya kadar çıkabilir bu nedenle, süreci etkilememek adına başka bir ürün kullanmayın. 

Göz Çevresi Serumları: Elinizin üzerine bezelye büyüklüğünde bir damlacık koyun ve parmak uçlarınızla göz çevresine masaj yapmaya başlayın. Serumların emilme süresi 30-90 saniye arasında sürüyor, bu nedenle kısa bir süre sonra günlük nemlendiricinizi kullanabilirsiniz. Hafif bir formüle sahip olduğu için göz serumlarını günde iki kez uygulayabilirsiniz. 

Fotogaleride sizin için seçtiğimiz göz çevresi serumlarını ve kremlerini görebilirsiniz…