MAKYAJ FIRÇASI NASIL TEMİZLENİR?

Makyaj fırçalarını temizlemek artık hiç olmadığı kadar kolay!

Hepimiz yüzümüzün farklı bölgeleri ve farklı makyaj malzemeleri için farklı fırçalar kullanmamız gerektiğini biliyoruz. Peki hepimiz bu fırçalara gereken özeni gösteriyor muyuz? 'O da ne demek?' demeyin, makyaj fırçaları düzenli olarak temizlenmediği takdirde en büyük kabusunuz olabilir. Zira, fırça üzerinde kalan makyaj artıkları yağ, kir ve hatta bakteri bile içerebilir. Güzelleşeceğim derken, cildinizde sorun yaşamak istemezsiniz bizce. Peki ama fırçalarınızı nasıl temizleyeceksiniz? Merak etmeyin bunun için artı bir masrafa girmeyeceksiniz.

Öncelikle en önemli malzeme bebek şampuanı; bundan sonrası kolay. Fırçaları ılık (ılık olması gerçekten çok önemli) suda içindeki kalıntı ve kirler tamamen akana kadar yıkayın. Yalnız burada sert ve hızlı darbeler yerine, daha küçük ve nazik hareketler uygulayın. Fırçanızı suya tuttuğunuzda artık renkli bir su akmıyorsa, bu aşama tamam demektir.

Daha sonra ise avucunuzun içine ya da bir kaseye biraz bebek şampuanı dökün ve çok az su alarak fırçalardan biriyle şampuanı köpürtün. Fırçanın en diplerine dahi şampuanın işlediğine emin olarak devam edin. Bu işlemi tüm fırçalarınıza uyguladıktan sonra, tekrar ılık suyun altında nazikçe yıkama işlemine devam edin.

Şampuan fırçanızdan tamamen çıktıktan sonra fırçanıza işleyen fazla suyu sıkarak alın. Daha sonra ise bir bezin üzerine bu fırçaları serin ve sabaha kadar kendi hallerinde kurumaya bırakın. Sabah uyandığınızda yeni alınmış kadar tertemiz fırçalar sizi bekliyor olacak!

Yazı: Ahsen Çelik