TIKTOK'UN POPÜLER GÜZELLİK TRENDİ: KINA ÇİLLERİ

Kına ile kendi çillerinizi yaratmadan önce bilmeniz gerekenler.

Demet Yavuzyiğit DEMET YAVUZYİĞİT 11 Ekim 2022
TIKTOK'UN POPÜLER GÜZELLİK TRENDİ: KINA ÇİLLERİ Adobe Stock

Tiktok'ta popüler olan ve herkesin gördüğünde denemesi için not aldığı bir trend ile karşı karşıyayız. Çilleri sevin ya da sevmeyin, ne kadar popüler olduklarını inkar edemeyiz. Özellikle kullanıcıların birden fazla viral sahte çil hilesi ve yöntemi oluşturduğu TikTok'ta... Şimdiye kadarki en popüler yöntem hangisi mi? Kına çilleri! Evet bu, makyajdan daha uzun süren, ancak yarı kalıcı dövme kadar uzun olmayan gerçekçi görünümlü çiller yaratma girişimlerinde kına boyasını doğrudan yüze uygulamak anlamına geliyor.

Kınanın cildi geçici olarak boyamak için kullanıldığı göz önüne alındığında, bu zararsız görünebilir. Ancak birçok güzellik trendinde olduğu gibi kına çilleri de belirli riskler taşır. Bu yüzden kına çillerini (veya başka herhangi bir kına bazlı makyaj türünü) denemeden önce bilmeniz gerekenleri sizin için derledik. Görünüşe göre, güvenli bir şekilde yapmak, düşündüğünüzden çok daha fazla araştırma ve çaba gerektirebilir.

 En önemli adım: Doğru kına türünü kullanmak
Kına çillerinin güvenliği konusunda, kınanın ciltte (özellikle yüzde) kullanıldığında dikkat edilmesi gereken noktaları olduğunu unutmayın. Birçok kına boyası özellikle saçta kullanılmak üzere formüle edilmiştir. Bu türler pek çok nedenden dolayı yüzde kesinlikle kullanılmamaktadır. Örneğin siyah kına, cilt için kullanılırsa ciddi sorunlara neden olabilir. Bunlar saçta kullanım için tasarlanmıştır ve ciltte kozmetik kullanım için uygun değildir.

Özellikle ilave boyalar içeren kına dövmeleri, çeşitli cilt tepkilerine neden olabilen bir alerjen kaynağı olabiliyor. Tahriş, alerjinin şiddetine, maruz kalmanın uzunluğuna ve konsantrasyonuna bağlıdır. Şiddetli tepkiler sızlamaya, iltihaplanmaya, cilt kızarıklığına ve şiddetli ağrı veya kaşıntıya neden olabileceği için bu konuda sizi önemle uyarıyoruz.

Kına çillerinden kaynaklanan olası zararlardan kaçınmanın en iyi yolu, doğal olarak elde edilen boyaları aramaktır. Bunları bulmak için en iyi yer doğrudan, özellikle cilt üzerinde kullanılmak üzere doğal içerikli kına yapan markalardır. Kesinlikle almadan önce içeriklerini, ciltle temasında zararlarını ve içerisinde bulunan etiklere alerjiniz olup olmadığını anlayın.

Önemli not: Kına boyanızı nereden veya kimden alırsanız alın, açar açmaz ağır bir koku geliyorsa; dahası, benzin istasyonundaymışsınız gibi kokuyorsa veya hemen başınızı ağrıtıyorsa, yanına yaklaşmamanız öneriliyor. Doğal bir kına boyası daha çok lavanta, okaliptüs veya başka uçucu yağlar gibi kokmalıdır.

Yüzünüze sürmeden önce test yapın
Doğal kına boyaları daha güvenlidir, ancak özellikle hassas cildiniz varsa yine de risk oluşturabilirler. Doğal içerikler bile sorunlu olabilir. Hassas bir cildiniz olmasa bile kınaya çok dikkat etmelisiniz çünkü tahriş ettiğinde hemen kolayca durulayamazsınız.

Kına kolayca durulanmaz, bu nedenle bir kişi kınaya karşı hassassa, temizleme zorluğu ve maruz kalma süresi nedeniyle daha ciddi bir cilt sorununa neden olabilir. Zaman içinde bir temas alerjisi geliştirirseniz, kınaya her maruz kalma daha şiddetli bir cilt reaksiyonuna neden olabilir. Bu nedenle yüzünüze uygulamadan önce küçük bir bölgeye test yapmalısınız.

Temiz, kuru ve berrak bir tabanla başlayın
Kınayı mümkün olan en iyi şekilde uygulamak sadece cildiniz için değil, kına çillerinizin görünümü için de önemlidir. Uygulama sırasında cilt zarar görürse; ciltte renk değişikliği, yara izi ve şekil bozukluğu olasılığı vardır. Bu nedenle, herhangi bir kesik veya açık lekeleriniz varsa, kına çillerini denemeden önce kesinlikle onların iyileşmesini beklemeniz öneriliyor.

Uygulama zamanının geldiğine karar verdiğinizde, tek yapmanız gereken yüzünüzün temiz, yıkanmış ve kuru olduğundan emin olmaktır. Önce yüzünü yıkayın ve üstüne herhangi bir losyon ya da herhangi bir şey sürmeyin. Kınayı çillerinizin nasıl olmasını istiyorsanız öyle sürün, bir veya iki saat kadar açık bırakın. Süre dolduktan sonra, kuru kınayı yüzünüzden yıkayarak temizleyin.

Bir uzmanı ziyaret edin
Bu risklerden ve yan etkilerden bazıları kulağa biraz korkutucu geliyorsa, bunun nedeni öyle olmalarıdır. Ne de olsa kimse sevimli çillerin bir anda kızarık yaratması ile karşılaşmak istemez. Uzmanlardan görüş almadan denememenizi tavsiye ediyoruz.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.