HAFTA SONUNU AŞKA AYIRIN!

Yarın hava sağnak yağışlı. Gündem bulutlu. O zaman aşka biraz vakit ayırın!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 28 Mart 2014
HAFTA SONUNU AŞKA AYIRIN!
Hayatımıza ‘Gri'nin 50 Tonu' girdiğinden bu yana, aşk anlayışı biraz farklılık gösterdi. Oysa ki, çok değil daha birkaç sene önce fantazilerle dolu aşkların değil romantik içimizi ısıtan öykülerin peşindeydik. Gündem seçim olup da hergün yeni bir habere hayret eder olmaktan siz de sıkıldıysanız, en azından seçimden bir gün önce farklı birşey yapmak istersiniz diye düşündük... Özellikle de hava durumuna göre cumartesi gününün bol yağışlı olacağı dikkate alınırsa! Önerimiz ‘içimiz ısıtan filmler maratonu' yapmanız... Biz en sevdiklerimizi derledik. Ama sizin de listeye ekleyecekleriniz varsa hiç durmayın! Endişe verici, üzücü haberleri peşpeşe aldığımız bu günlerde kendinize nefes alacak bir alan yaratın...

1- WHEN HARRY MET SALLY (1989)
Samimi aşk filmlerinin ‘ata babası' diyebileceğimiz ‘Harry Sally ile Tanışınca', bir kadınla bir erkeğin sadece arkadaş olup olamayacağını sorguluyor. Filmde Meg Ryan'ın (Sally) bir cafede arkadaşı Harry'nin (Billy Crystal) şaşkın bakışları altında yaptığı unutulmaz orgazm taklidi sahnesiyse o dönemde ciddi bir çığır açmıştı. 7,6'lık IMDB notuna paralel olarak son derece sürükleyici bir öyküsü olan film en imkansız zamanlarda bile aşkın gelip yakamıza yapışabileceğinin çok güzel dahası inandırıcı ve olası bir kanıtı!~ 2- SLEEPLESS IN SEATLE (1993)
Babasının çok yalnız olduğuna karar veren Jonah (Ross Malinger), onun adına bir radyo programını arayarak babasına bir eş arar. Canlı yayına bağlanan küçük çocuk, babası Sam'in (Tom Hanks) de spikerle konuşmasına yol açar. Bir anda tüm ülkeyi saran bir hikaye çıkar ortaya. Sam'in peşinde yüzlerce aday vardır. Hikayeyi radyodan takip eden Annie ise (Meg Ryan) hiç ummadığı bir şekilde kendisini bu adayların arasında bulur.... Siz kapaktaki Tom Hanks'in ‘afrö' saçlarına bakmayın! Hazır 1990'lar da geri dönmüşken bu sıcak hikayenin içine atlayın! IMDB notu ise 6.8...~ 3- YOU'VE GOT MAIL (1998)
Başrollerini Meg Ryan ve Tom Hanks'in paylaştığı film 1998 yapımı olmasına rağmen hala ‘eskimeyen' bir öyküye sahip. Sosyal medyadan veya aplikasyonlardan başlayan aşkların belki de ilk versiyonu! Zira aslında rekabet içinde olduğu büyük kitap zincirine kafa tutan küçük kitap dükkanının sahibi olan Kathleen (Meg Ryan), farkında olmadan kitap zincirinin sahibi Joe Fox'la (Tom Hanks) uzunca bir süre mailleştikten sonra ona aşık oluyor... IMDB notu 6,5 ama bıraktığı sıcacık his 100 puan!~ 4- NOTHING HILL (1999)
‘Öyle aşklar sadece filmlerde olur!'... Eh evet, böyle bir aşk sadece filmde olur ama içinizi ısıtması ve sizi mutlu etmesi için bir engel de yok! Londra'da Nothing Hill'deki dükkanında sıradan bir gün geçirmeye hazırlanan William'ın (Hugh Grant) hayatı, içeri Anna Scott (Julia Roberts) girince birden bire değişir. Çünkü Anna son derece popüler ve biraz da şımarık bir aktristtir ama hayatındaki en büyük eksiği aşkı henüz bulamamıştır! Oldukça tempolu bir o kadar da komik olaylar örgüsü içerisinde anlatılan film, soğuk ve yağmurlu bir güne sıcak ve güzel bir duygu getirmek için birebir! IMDB notu 7...~ 5- AMELIE (2001)
Tam adı ‘Le Fabouleux Destin de Amelie Poulin- Amelie Poulin'in Büyüleyici Kaderi' olan 2001 yapımı filmde, son derece iyi niyetli bir genç kadın konu alınıyor. Başkalarının hayatlarını gözlemleyen ve yaptığı ufacık müdahelelerle onların yepyeni birer insana dönüşmesini sağlayan Amelie, uzaktan uzağa platonik olarak aşık olduğu genç adama kavuşmak için bir ‘ayarlama' yapmaya bir türlü cesaret edemiyor! IMBD notu 8.5 ve de bu notun tamamını da hak ediyor. Ayrıca üzerine bir de Yann Tiersen'in insanın içine işleyen muhteşem müzikleri ekleniyor. Sonunda mutlulukla dolacağınızı garanti ederiz. Film Audrey Tatou'nun çıkış filmi olması açısından da önemli!~ 6- BRIDGET JONES'UN GÜNLÜĞÜ (2001)
En imkansız aşklara dahi inanır mısınız? Aşkın bir gün gelip kapınızı çalacağına inancınızı yitirdiniz mi? Dahası kafanızı sadece obsesif şekilde bir adama takmışken ve de o size alabildiğine acımasız davranırken hala aşka inanabilir misiniz? İşte bütün bu soruları, Bridget Jones peşpeşe çekilen iki filmle cevaplıyor! 2001 yılı yapımı ilk filmde Renee Zellweger'in canlandırdığı Bridget, Daniel'e (Hugh Grant) olan aşkı yüzünden olmadık komik durumlarda kalıyor. Mark Darcy karakterini canlandıran Colin Firth'ün usta oyunculuğu da eklenince film gerçek bir şölene dönüşüyor. Hepimizin zaman zaman karşılaştığı yürek yakan duygusal durumları Bridget bakış açısıyla görünce bol bol gülüyor ve eğleniyorsunuz. Devam filmindeyse hikaye benzer çerçevede ve aynı oranda eğlenceli şekilde devam ediyor!~ 7- LOVE ACTUALLY (2003)
Aslında bu bir yılbaşı filmi. Hayatın ne kadar ilginç tesadüflerle dolu olduğuna ama işin özünde ve temelinde her zaman sevgi olduğuna gönderme yapan ‘Aşk Heryerde' içiçe geçmiş birçok hikayeyi anlatıyor. Başlangıçta birbiriyle alakası yokmuş gibi gözüken öyküler, son derece içten ve samimi bir akışla birbirine bağlanıyor ve sonunda da insana ‘Yok yok, bu dünyada güzel şeyler de mümkün!' dedirtmeyi başarıyor... 7,7'lik IMDB notuyla film iç ısıtan klasikler arasında favorilerden bir tanesi!~ 8- NOTEBOOK (2004)
Bir adam bir kadını ne kadar sevebilir? İşte onu bilemeyiz ama bir adam (Ryan Gosling) bir kadını (Rachel McAdams) ancak bu kadar güzel öpebilir! Birbirinin gençlik aşkı olan bir ikilinin, aileler yüzünden ayrılmasına rağmen bitmeyen bir aşkı paylaşmasını konu alan filmin IMDB notu 8. Filmin bir tek olumsuz tarafı var, film bittikten sonra saatlerce ekrana bakıp ‘İşte ben de bundan istiyoruuuuuum!' diye Ryan Gosling'in peşinden ağlamanız! Söyleyelim: 1-Boşuna uğraşmayın 2- Sıraya girin! Ama en azından şunu ekleyelim: Aşka inancınız, içinizde kalacak olan güzel bir hisle tazelenecek!~ 9- HOLIDAY (2006)
Hayal kırıklığına uğramış, yaşadığı hayattan sıkılmış iki kadın ve aldıkları bir karar: Değişiklik! Ama bu değişikliği saçlarını, başlarını değil birbirleriyle evlerini değiştirerek yapıyorlar! Sonuçta aldıkları bu karar onları gerçekten de değiştiriyor! Biri Amerika'da diğeri İngiltere'de birbirinden güzel iki farklı ev, son derece sempatik iki kadın ve onların aşkı bulmasını konu alan film son derece komik, şaşırtıcı ama bir o kadar da mutlu ve insanın içini umutla dolduran türden... Başrollerinde Jude Law, Cameron Diaz, Kate Winslet ve Jack Black'in yer aldığı filmin IMDB notu 6.9...~ 10-P.S. I LOVE YOU


Aslında son derece üzücü bir hikaye ile başlıyor film... Ama sonrası o kadar güzel ve eğlenceli ki, yine içiniz ısınıyor ve mutlu olarak bakıyorsunuz ekranda beliren ve filmin bitişini işaret eden yazılara... Dul kalan Holly (Hillary Swank) hayata küsmüşken, vefat eden kocasından gelen notlarla hayatını nasıl tekrar kurgulayabileceğini öğreniyor. Baş rollerinde Gerard Butler ve Lisa Kudrow'un da yer aldığı filmde biraz ağlıyorsunuz evet... Ama sonunda eğlendiğiniz anlar çok daha fazla. IMDB notu 7...

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.