MÜKEMMEL GÜZELLİK ALGISINI SORGULAYAN 15 INSTAGRAM HESABI

Kendinize olan sevginizi geliştirmeyi hedefleyen sayfalar…

ALYA BARUTOĞLU ALYA BARUTOĞLU 08 Mart 2021
MÜKEMMEL GÜZELLİK ALGISINI SORGULAYAN 15 INSTAGRAM HESABI Instagram

Instagram çok enteresan bir sosyal medya platformu! Bir taraftan filtreli paylaşımlar ve ‘mükemmel’ vücut fotoğrafları ile bombardımana uğrarken bir taraftan ise ‘body-positive’ paylaşımlar görüyoruz. Sokak stillerine, en son trendleri, ünlülerin özel yaşantısına ve markaların yeni koleksiyonlarına sanal bir pencere yaratan Instagram’da çoğu zaman büyülenip gerçekleri unutabiliyoruz. Instagram devrinden önce medya varken de aynı ‘mükemmel’ vücut algısını sahiptik: kusursuz kıvrımlar, süper uzun bacaklar, incecik bir bel ve pürüzsüz bir cilt. Elimizden düşürmediğimiz telefonlarımızda saat başı gördüğümüz bu görüntüler gerçek ve sanal konusunda ayrım yapmanızı zorlaştırıyor olabilir. Ancak şöyle düşünün… Instagram’da gördüğünüz kusursuz ciltler ve bedenler ile gerçek hayatta ne kadar sık karşılaşıyorsunuz?

Çevremizdeki kadınlar, kendimiz, arkadaşlarımız ve ailemizdeki kadınlar… Çatlakları, selülitleri, akne sorunu, gözenek şikayeti, katlanan karın bölgesi veya oturunca yayılan baldırları olmayan bir kadın tanıyor musunuz? Muhtemelen bu sorunun cevabı net bir şekilde ‘hayır!’ İnternette ve Instagram’da gördüğümüz çoğu şeyin yanıltıcı olduğunu defalarca söyledik. Ancak her gün saatlerce vaktimizi geçirdiğimiz bu mecra, söylediklerimizin aksini gösteriyor. İşte tam da bu yüzden ‘gerçekleri’ paylaşan Instagram hesapları ile tanışma vaktiniz geldi. Fit vücutlu, ince yapılı kadınları küçük görmek veya aşağılamak için değil! Hayatınıza ve Instagram sayfanıza biraz daha gerçek paylaşımlar eklemek için.

Çatlaklarını cesurca paylaşan influencerlar, beden algısını değiştirmeyi hedefleyenler, düzenlenen ve filtresiz fotoğraflar arasındaki farkları açıkça gösterenler, farklı açılardan çekilen fotoğrafların yaratabileceği etkilerin altını çizenler… Evet, Instagram büyülü bir dünya ama bu hesaplar ile biraz olsa da gerçekleri görmeye yaklaşabilirsiniz. Kendinizi kötü hissettiğiniz zaman sizi pozitif ve mod yükseltici mesajlar ile sevindiren, kadınların hikayelerini ve deneyimlerini paylaşan ama aynı zamanda kendini tiye alabilen kadınlar, Instagram sayfamızı güçlendirici ve birlik olabileceğimiz bir yere dönüştürüyor. Filtreli fotoğraflar paylaşıp, fotoğraflarını editlemeyi tercih edenler olabilir. Buna bir şey diyemeyiz ve algı bozukluğu yaratmadığı süre de çok eleştiremeyiz. Ancak dürüst paylaşımları özlediğimiz şu zamanlarda çevremizdeki ve kendi yolculuğumuzu paylaşanları da es geçmek olmaz!

Aşağıda deneyimlerini konuşmaktan çekinmeyen, önemli konuların altını çizen ve kendini sevmeyi öğrenen kadınların buluşma noktası olan 15 Instagram hesabını görebilirsiniz…


FEMALE COLLECTIVE


Her gün modunuzu yükselten sözler ile güne başlamanızı sağlayan Female Collective, “kadınları kutlayan, yükselten, destekleyen ve her gün modunu yükseltmeyi hedefleyen,” bir sayfa. Öz sevginizi kuvvetlendirmenizi sağlayan bu sayfa aynı zamanda esprileri ile gününüzü güzelleştirecek. 


ASHLEY GRAHAM

Ashley Graham’ın sayfasını herkes takip etmeli! Annelik, kilo, çatlaklar, kilo ve cilt problemlerini açık sözlü bir şekilde konuşan Ashley Graham, ‘normal’ ve ‘mükemmel’ olarak adlandırılan her şeyi sorguluyor. Toplumun güzellik algısına meydan okuyan Graham, herkes tarafından ‘kusur’ olarak adlandırılan birçok şeyin ‘normal’ olduğunu sert ama esprili bir dille savunuyor. 


GURLS TALK 

Model Adwoa Aboah’ın kurduğu ‘Gurls Talk’ sayfası, kadınların eleştiri olmadan rahat bir şekilde her şeyi konuşabildikleri bir platform. Bedensel engellerden, kadınların cinsel bir obje olarak görülmesine kadar birçok konuyu konuşan bu platform, nasıl davranmanılması gerektiğini duymaktan sıkılan kadınlar için. 


MIK ZAZON

“Normal bedenleri normalleştirin,” hareketinin önde gelen isimleri arasında olan Mik Zazon, paylaşımları ile sosyal medyada gördüklerinizin gerçek olmadığını diretiyor. Vücudunuzun her gün farklı görünebildiğini anlatmayı hedefleyen Zazon, aynı zamanda fotoğraf düzenlemenin gerçek vücut algısını bozduğunu belirtiyor. 


BRITNEY WEST

Selülit, çatlak, yara izleri ve çok daha fazlası… Hepsi vücudumuzdaki yolculuğumuzun bir parçası! Britney West ise tam olarak bunu vurgulamak istiyor. Bedeninizi olduğunuz gibi kabul etmeniz için paylaşımlar yapan Britney West, filtresiz ve gerçek paylaşımları ile takipçilerine ilham kaynağı oluyor. 


MEGAN JAYNE CRABBE

Yeme bozukluğu ile mücadelesini yenen ve şimdi ise çevresindekileri iyileştirmeyi hedefleyen Megan Jayne Crabbe, toplumun diyet kültürünü eleştiriyor. Kadınların her hallerinde kendilerini iyi hissetmeleri gerektiğini savunan Crabbe, her paylaşımında farklı konuları sorguluyor ve medyada kadınların rolünü eleştiriyor. Gerçek paylaşımları savunan Crabbe, takip etmeniz gereken isimler arasında. 


DANAE MERCER

Fitness yazarı ve influencer olan Danae Mercer, kadınların özgüveni artırmayı hedefliyor. Hayatından ve egzersizlerinden düzenlenmemiş ve gerçek fotoğraflar paylaşan Danae Mercer, fit görünümüne rağmen vücudunun bazı günler farklı göründüğünü paylaşıyor. Fotoğrafların farklı açılardan ve farklı yöntemler ile bambaşka görünebileceğini gösteren Mercer, gerçek paylaşımları artırmayı hedefliyor. 


ISKRA LAWRENCE

En popüler ‘body-positive’ aktivist ve influencerlardan biri olan Iskra Lawrence, medyada kadınların yerini değiştirmeyi misyon edinmiş durumda! Beden algısını ve toplumdaki güzellik anlayışını değiştirmek isteyen Lawrence, sadece kadın vücudu gerçeklerini değil anne olduktan sonraki yolculuğunu da takipçileri ile paylaşıyor. 


EM FORD

Beden algısı ile birlikte ‘mükemmel’ cilt görünümü de günümüzün sorunlarından biri. Televizyonda, filmlerde ve Instagram’da gördüğümüz herkesin harika ve kusursuz ciltleri var. Nasıl oluyor da çevremizdeki çoğu kadın akne, yara izi ve gözenek gibi cilt şikayetleri ile mücadele ederken telefonumuzdaki dünyada kadınlar bambaşka görünebiliyor? Bunun cevabı çok basit… Filtreler, fotoğraf düzenleme programları ve daha çok filtre. İşte tam olarak da bu konuya değinen Em Ford, akne sorununu açık ve dürüst bir şekilde paylaşıyor. 


CHESSIE KING

Chessie King, Instagram sayfamıza ferah ve eğlenceli bir bakış açısı getiriyor. Sağlık ve fitness influencerı olan King, enerjisi ve pozitif etkisi ile modunuzu yükseltmeye hazır. Karın bölgesini, çatlaklarını, sarkan cildiniz ve çok daha fazlasını özgürce paylaşmaktan çekinmeyen King, aynı enerjiyi benimsemenizi ve bedeninizin harika gücünü kutlamanızı istiyor. 


CELESTE BARBER

Komedyen, yazar ve oyuncu Celeste Barber’ı tanıdığınıza eminiz! Birkaç sene önce ünlülerin erişilmesi imkansız paylaşımlarını esprili bir şekilde taklit etmeye başlayan Celeste Barber, şimdilerde Instagram’ın vazgeçilmez isimlerinden biri. Güzellik algısını ve ‘mükemmel’ vücut şeklini esprili bir şekilde tiye alan Celeste Barber her gördüğünüzde güleceğinize eminiz! “Instagram’da gördüğünüz her şeye inanmayın!” düşüncesini en komik şekilde eleştiren Barber, sosyal medyada gördüklerimizin gerçekten de imkansız olduğunu kanıtlıyor. 


JAMEELA JAMIL

Oyunculuk kariyerinin yanı sıra beden algısı hakkında dürüst konuşmaktan çekinmeyen Jameela Jamil, hepimize ilham kaynağı oluyor. Takipçi sayısını ve platformunu önemli konuları konuşmak için kullanan Jamil, diğer ünlülere örnek oluyor diyebiliriz. Beden algısı ile ilgili kendi deneyimlerinden yola çıkarak kadınların kendilerini sevmesini savunan Jamil, kadın hakları, feminizm, yeme bozukluğu ve ‘mükemmel’ güzelliği açık bir şekilde konuşuyor. 


RECIPES FOR SELF LOVE

Sadece çizimlerden oluşan ‘Recipes for Self Love’ Instagram hesabı, güne daha pozitif başlamanızı veya gün içinde moralinizi yükseltmeyi hedefliyor. Çeşitliliği, farkları ve kadınları kutlayan bu hesap, pozitif mesajları ile kadınlara ilham kaynağı oluyor. 


RIANNE MEIJER

Toplumdaki güzellik algısı ciddi bir konu ve ciddi bir şekilde konuşulmalı… Ancak bazen de eğlenmek gerekiyor! Gün boyu aynaya bakıp eleştirdiğiniz tüm küçük problemleri ve kusurları eğlenceli bir şekilde Instagram hesabından paylaşan Rianne Meijer, kendini tiye almaktan çekinmiyor. Esprili paylaşımları ile çoğu fotoğrafının gerçek ve Instagram versiyonlarını paylaşan Meijer, olabilecek en harika influencer'lardan biri!


FREEDA

“Her muhteşem kadının arkasında bir grup muhteşem kadın vardır,” diyen Freeda hesabı sadece beden algısını değil, cinsiyet, özgürlük ve kadın haklarını da konuşuyor. Önemli konuları vurgulamaktan çekinmeyen Freeda, hem ciddi hem de eğlenceli paylaşımları ile Instagram sayfamızı güzelleştiriyor. Tercihlerimiz ve görüntümüz ile farklarımızı benimsememiz gerektiğini vurgulayan Freeda, günlük motivasyon için önemli bir kaynak. Konuşulmayan konuları, fısıldanarak konuşulan kadın sorunlarını açık bir şekilde paylaşan Freeda, takip etmeniz gereken hesaplar arasında. 


ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.