ŞEFKAT DUYGUSUNU GELİŞTİRMENİN 7 YOLU

Hem bizi hem çevremizdekileri iyileştirme gücü olan şefkat, evrensel olarak en değerli duygulardandır.

Buse Saray BUSE SARAY 03 Ağustos 2021
ŞEFKAT DUYGUSUNU GELİŞTİRMENİN 7 YOLU Getty Images

Şefkat, hem bizi hem çevremizdekileri iyileştirme gücü olan, hissettiğimizde önce kendimiz sonra diğerlerini daha mutlu ve iyi hissettiren en temel duygudur.Şefkat uygulamayı alışkanlık haline getirdiğinizde, ilişkileriniz daha samimi hale gelir. Olumsuz duygular azalmaya başlar, zihniniz daha sessiz hale gelir ve daha net içsel rehberlik almanızı sağlar. Kalbinizi hissedebildikleri için tanıştığınız insanlar için daha çekici olursunuz. Daha sevgi dolu bir dünyaya katkıda bulunduğunuzu bilmenin derin tatminini hissedersiniz.

Peki ya şefkat duygusunu günlük yaşamda nasıl geliştirebiliriz? Sizin için birkaç ipucu hazırladık.

1

Öz-şefkat uygulayarak başlayın.
Pek çoğumuzun bizi yargılayan, aşağılayan ve hata yaptığımızda cezalandıran sert iç eleştirmenleri vardır. Kaçınılmaz kusurlarınız için sizi sürekli zorlayan bir iç patronunuz olduğu sürece, başkaları insanlıklarını ortaya koyduklarında şefkat gösteremezsiniz.

Öz-şefkat pratikleri yaparak, başlayabilirsiniz. Düzenli meditasyonlar ile özellikle hassas veya pişmanlık hissettiğinizde, iç patronunuzu susturmayı öğreneceksiniz. Sonuç olarak, zaten içinizde yaşayan daha nazik ve daha besleyici bir güce sahip olduğunuzu keşfedeceksiniz ki bu sizi en yüksek benliğinizle aynı hizada tutabilecek bir güç…

2

Kendinizi başkasının yerine koyun yani empati kurun.
Hayat zor, ama hepimiz elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Tanıştığımız ya da tanışmadığımız herkes hayatta zorlu bir savaş veriyor, bu yüzden her zaman nazik olmaya çalışın. Kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koymayı denersek, ilişkilerimiz daha sağlıklı gelişir. Böylece karşımızdakinin duygularını anlamış oluruz. Empati kurabilmek, ilişkilerimizin yalnızca ilerlemesini değil aynı zamanda güçlenmesini de sağlar; başkalarına karşı duyarlı ve saygılı olmamıza destek olur.

Peki ya neden kendimizle empati kurmalıyız? Zayıf ve güçlü yanlarımızın dürüstçe farkında olmak, bize kim olduğumuzu hatırlatır, kendi kimliğimizin farkında olmamızı sağlar. Empati kaslarınızı geliştirmek, kalbinizi yumuşatır.

3
Kendi travmanızı iyileştirin.
İyileşmemiş travmaya tutunursanız, muhtemelen istemeden başkalarını da travmatize edeceksiniz. Tıpkı istismara uğrayan çocuğun büyüyüp istismarcı olması gibi, iç kargaşa da dış kargaşaya yol açma eğilimindedir. Derin bir içsel iyileşmeye ihtiyacınız varsa, içsel dönüşümünüzü kolaylaştırabilecek yetenekli bir terapist, manevi danışman veya yaşam koçunun desteğini alın. Kendinizi iyileştirmek ve ruhunuzla bağlantı kurmak için uğraştığınızda, şefkat doğal bir duygu olur.4
Yargılarınızı gevşetin.
Ya her şeyi doğru ya da yanlış, iyi ya da kötü olarak etiketleyen tüm ikili yargıları bırakabilseydik? Ya bunun yerine hayatın zor olduğuna ve herkesin elinden gelenin en iyisini yaptığına güvenebilseydik? Ama şunu hatırlatalım; başkalarını yargılamaktan vazgeçmek, kendini yargılamaktan vazgeçmekle başlar.5

Cömertçe dinleyin.
Şefkate açılan bir kapı ve şifa için bir diğer araç; “cömertçe dinlemek”. Çoğumuz gerçekten dinlemiyoruz. Her zaman araya gireriz, birinin ne söylediğini yargılarız veya düzeltmeye çalışırız. Dinlemek kutsal bir sessizlik yaratır. İnsanları cömertçe dinlediğinizde, kendi içlerindeki gerçeği duyabilirler. Ve dinlemenin sessizliğinde herkeste kendini tanıyabilirsin. Sonunda, herkesin içinde ve herkesin ötesinde, görünmeyenin kendine ve sana usulca şarkı söylediğini duyabilirsin.
6

Öz bakım uygulayın.
Başkalarına gerçekten şefkat göstermek için, önce kendinizi doldurmanız gerekir. Bu tür davranışlar bencillik değildir; öz bakımdır. Kendi ihtiyaçlarınıza yöneldiğinizde, başkalarına sevgi, enerji ve bolluk dolu bir yerden hizmet edebilirsiniz. Sonucunda kendinizi o kadar iyi hissedersiniz ki, ödülünüzü ihtiyacı olanlarla paylaşmak istersiniz.7

Tüm varlığınızla o anda olun.
Karşılaştığınız herkesle tam olarak bütün olmayı deneyin. Telefonunuza bakmaktan, çoklu görev yapmaktan, öğle yemeği randevunuz sırasında TV'ye bakmaktan veya birlikte olduğunuzdan başka birine dikkat etmekten kaçının. Göz teması kurun ve beden diline dikkat edin. Bir inceleyin; karşınızdakinin kelimelerin altında ne düşündüğünü gerçekten hissedebiliyor musunuz? Gerçekten orada olduğunuzda, varlığınızın şefkat olarak deneyimlenme eğilimi vardır.
Her sabah kendimize ve başkalarına iyi niyetli olmayı hatırlayarak güne başlamak, yapabileceğiniz en temel şefkat uygulamasıdır.

“Her sabah uyandığında kendine şunları söylemeyi unutma. Bugün de uyandığım için şanslıyım, kıymetli bir hayatım var ve bunu boşa harcamayacağım, tüm enerjimi kendimi geliştirmek, kalbimle başkalarına da ulaşmak, herkesin iyiliğini sağlayacak şekilde aydınlanmak için kullanacağım. Başkalarına karşı iyi niyetli olacağım, başkalarına sinirlenmeyeceğim veya onlar hakkında kötü düşünmeyeceğim.”
­-Dalai LamaSON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.