18. YÜZYIL ESERLERİ MANOLO BLAHNİK AYAKKABILARINDA HAYAT BULDU

Manolo Blahnik’in yeni sergisi açıldı!

Sex and the City dizisi ile ikon haline gelen 'Manolo' ayakkabılarını hiç görmediğiniz bir şekilde göreceksiniz. ‘An Enquiring mind: Manolo Blahnik’ adlı sergi Londra’nın Wallace Collections galerisinde açılıyor. Galerinin 18. yüzyıl resimlerinden ilham alan Manolo Blahnik, sanat ve modayı bir araya getiren parçalar hazırladı. Sergi, müzenin barok estetiğini, Blahnik’in usta işçiliğe ile buluşturuyor. Sofia Coppola'nın 2006’da çektiği Marie Antoinette filmi için tasarlanan Blahnik ayakkabılarının yanı sıra, Jean-Honoré Fragonard'ın 1767 filmi The Swing için tasarlanan ayakkabılarını da görmeniz mümkün. Frans Hals'ın 1624'teki Laughing Cavalier portresi ile karşılıklı yerleştirilen süslü siyah botlar sanatsal bir kontrast yaratıyor. 10 odaya yayılan ve 160 çift ayakkabının yer aldığı sergide, Blahnik’in tasarımları, özellikle sanattan ve Wallace Collection’da sergilenen eserlerden ilham alıyor.

“49 senedir buraya geliyorum. Her zaman kurdelalara, fiyonklara ve satenlere bir tutkum oldu,” diyen 76 yaşındaki ünlü ayakkabı tasarımcısı, Wallace Collection ile işbirliği yapan ilk tasarımcı oldu. “Başta bu muhteşem eserler ile bir arada olmaktan utandım ama sonra ‘Neden satenler ve sanat ile bir bağ kurmayayım?’ diye düşündüm. Bence tasarımların ilham kaynağını görmek çok önemli,” diye ekleyen Blahnik’in sergisinin küratörlüğünü Wallace Collection’un Direktörü Dr. Xavier Bray üstlendi. 

Önümüzdeki sene markasının 50. yılını kutlayacak olan Manolo Blahnik, bu tarihi işbirliğinin moda ve sanat için çok önemli olduğunu vurguluyor. Sergiyi 1 Eylül 2019’a kadar Londra’daki Wallace Collection galerisinde ziyaret edebilirsiniz.