2022’NİN İLK SÜRPRİZ İŞBİRLİĞİ: BALMAIN X BARBIE

Barbie ve Balmain’den hazır giyim parçaları, aksesuarlar ve özel NFT'ler içeren işbirliği…

Dünyanın en popüler moda bebeği Barbie ve Fransız lüks moda evi Balmain, parlak iyimser ikonografi için bir tutkuyu paylaşıyor ve coşkulu miraslarına giyilebilir bir saygı duruşunda bir araya geliyorlar.

Barbie ve Balmain, her iki ikonik markanın moda ve kültür üzerindeki etkisini kutlayan yeni bir işbirliğini duyurdu. Dinamik ve benzeri görülmemiş bu ortaklık, yeni bir küresel hazır giyim moda ve aksesuar koleksiyonunu piyasaya sürüyor.

60 yılı aşkın bir süredir moda ve pop kültüründe dünya çapında tanınan bir etkiye sahip olan Barbie, 50. yaş gününü 2009'da New York Moda Haftası'nda bir defile ile kutladı. Yeni koleksiyon, Barbie'nin imzası da dâhil olmak üzere pembenin çeşitli tonlarında 50'den fazla parça içeriyor. Koleksiyon, Labirent deseni ve büyük boy altın düğmeler gibi Balmain'in ayırt edici özellikleriyle Barbie imza stillerinin bir karışımını içeriyor.

Barbie x Balmain hazır giyim ve aksesuar serisi, Rousteing'in son on yılda çok başarılı bir şekilde oluşturduğu yerleşik estetiği ve zenginliği alıyor; bir Barbie merceğinden filtreliyor. 1990'ların nostaljik bir Barbie logosundan, Barbie pembesine ve ikonik ambalajına kadar oyuncağın imzaları, markanın ayırt edici stiliyle iç içe geçiriyor.


Tasarımcı, koleksiyonda pudradan fuşyaya, denizci kazakları, saten ve tüvit terzilik, altın düğmeli denim ceketler, karmaşık kokteyl elbiseleri ve gece elbisesi gibi bir dizi sembolik Balmain stiline kadar çeşitli pembe tonları uyguladı. Ayrıca 1970'lerin ambalajlarından çizilen grafiklere sahip çok sayıda kolay T-shirt ve sweatshirt ve ayrıca disko parlamalı kot pantolonlar da var. Aksesuarlar, Balmain'in imzası olan çantaların ve o zamanlar oyuncakları barındıran harika pencereli karton kutuların yaratıcı versiyonları...

Balmain'in kreatif direktörü Olivier Rousteing, "Kampanya görsellerimizin çok net bir şekilde ortaya koyduğu gibi, Barbie ve Balmain belirgin bir şekilde çok kültürlü, kapsayıcı ve her zaman neşe dolu bir maceraya atılıyor" dedi. "Bu işbirliği için, Balmain'in günümüzün Paris bulvarlarında ve caddelerinde bulunan gerçekten çeşitli ve heyecan verici güzellikten ilham aldığını bir kez daha göstererek, Yeni Fransız Stili Balmain'in en son koleksiyonlarını geliştiriyoruz. Bu koleksiyon ayrıca herhangi bir keyfi cinsiyet sınırlamasını da reddediyor - bu neredeyse %100 unisex bir koleksiyon." Rousteing, koleksiyonun birkaç bin parça ile sınırlı olacağını kaydetti.

Omicron ortasında moda sahnesine gelen koleksiyon, eğlenceli, renkli ve nostaljik bir an sunuyor. Rousteing, "Dünyanın anın karanlığından kaçması gerekiyor," diyor. "Çocuklukta dünya, bir çocuğun gözleriyle daha az karmaşıktı."

Olivier Rousteing, ayrıca unisex koleksiyonla ünlü oyuncak bebeğe dair algıları değiştirmeye çalışıyor. Rousteing büyürken, babası onaylamasa da Barbie'lerle oynamayı severmiş. "Dürüst olmak gerekirse, gerçekten izin verilmedi çünkü babam Barbie ile oynamam konusunda biraz endişeliydi" diye itiraf etti. "Birçok küçük çocuk Barbie ile oynamak istiyor ve bazen oynamalarına izin verilmiyor. Bazen toplum seni bir kutuya koymak istiyor.”

“Sanırım sekiz ya da dokuz yaşındaydım. Saçlarını kestim, kıyafetlerini kestim, ceketini yeniden ördüm. Ben de büyükannemle birlikte yeni kıyafetler dikiyordum çünkü o dikiş dikmekte gerçekten çok iyi” dedi.

“Benim için ticari bir projeden çok daha fazlası. Çok duygusal," dedi Rousteing, New York Times'a, çocukken Barbie bebekleriyle oynarken hissettiği utancı yansıtarak. Bu nedenle, koleksiyonun çoğunluğunun cinsiyetsiz olması amaçlanmış. "Balmain ordumda Barbie'ye sahip olmak, erkek veya kız kıyafetlerinin olmadığı bir yerde ondan ilham alan bir koleksiyon yapmak benim küçük intikamım. Barbie'nin neşeli bir hayal dünyasını temsil ettiğini düşünüyorum. Rüyada yanlış bir şey yok. Ama hadi 1950'lerin ya da 1960'ların değil, 2022'nin hayalini gerçekleştirelim."

Mattel Başkanı ve Operasyon Direktörü Richard Dickson, “Barbie ve Balmain birlikte oyuncak ve moda endüstrilerinin mirasında yeni bir bölüm yaratıyor” diyor. “Olivier Rousteing'in yaratıcı yönetimi altındaki Balmain, beklenmedik ve keyifli şekillerde inovasyona kendini adamış bir moda evi olarak; Barbie'ye özgü ikonografiyi dijital sanat ve fiziksel modanın modern bir yinelemesine dönüştürmek için mükemmel bir ortak."


Girişim ayrıca Barbie'nin dijital sanat dünyasına ilk girişini de işaret ediyor. İki marka birlikte, kendine özgü Barbie ve Ken avatarlarından oluşan, türünün tek örneği üç NFT'yi çıkarıyor. Balmain'in tasarımlarından eksiksiz görünümlerle tasarlanan her birine, benzersiz bir dijital ve fiziksel sanat koleksiyonu yaratan, benzersiz bir Barbie boyutunda ısmarlama bir dizi Balmain parçası eşlik ediyor.

Barbie x Balmain NFT'leri, sadece Mattel Creations aracılığıyla, mintNFT'de düzenlenen çevrimiçi bir müzayede aracılığıyla satışa sunulacak ve alıcılara sanal alemde hareket ederken moda tarihinde benzersiz bir yer garanti edecek.

Balmain x Barbie NFT'leri için teklif verme, Mattel Creations web sitesinde 11 Ocak Salı günü başlıyor. Hazır giyim ve aksesuar koleksiyonu kısa bir süre sonra 13 Ocak Perşembe günü Balmain mağazalarında, Balmain'in web sitesinde ve Mattel Creations'ın web sitesinde yayınlanacak.