ANDROJEN VE GÜÇLÜ

Benim için eşyalar, taşıdıkları anlamlar ve hatıralarıyla kıymetliler.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 09 Nisan 2014
ANDROJEN VE GÜÇLÜ
Genellikle, yaşadığı şehir Şangay'da ve sık gittiği Hong Kong'da alışveriş yapan mücevher tasarımcısı Begüm Kıroğlu'yla Suzan YURDACAN buluştu ve iş stiliyle tasarımı konuştu.


Begüm Khan markasının sahibi ve tasarımcısı Begüm Kıroğlu, “Benim için eşyalar, taşıdıkları anlamlar ve hatıralarıyla kıymetliler” diyor. Biz daha fazlasını merak ettik.

Kimdir?


İşi: Kol düğmeleri tasarlıyor. Markanın ismi, Kuzey Hindistan Müslüman prenseslerinin resmi ünvanı olan Begüm Khan. Türkiye'de Beymen Zorlu Center, Harvey Nichols, Midnight Express Bebek ve Nişantaşı'nda satılıyor. Tüm satış noktalarını öğrenmek için: www.begumkhan.com.

Neden Şangay'da yaşıyor: Shangai Fudan Üniversitesi'nde Çin kültürü üzerine master eğitimi aldı. Ve çok sevince orada kaldı. 2012'de Begüm Khan markasını kurdu.

Turuncu kolsuz bluz, ALEXANDER MCQUEEN. Siyah pantolon, BEYMEN. Ayakkabı, JIMMY CHOO. Kolye, vintage. Elmas yüzükler, kendi tasarımı.~ ELLE: İş stilinizi en iyi anlatan parçalar neler?
BEGÜM KIROĞLU:
Kesinlikle kol düğmeli beyaz gömlekler! Kadın giyiminde androjen ve maskülen stili çok beğeniyorum ve çok güçlü buluyorum.

ELLE: İş stiliniz konusunda bir “altın kural”ınız var mı?
B.K.:
Günlük hayatımda, akşam veya iş hayatımda giydiğim kıyafetler genelde hep aynı. Her gün nasıl giyiniyorsam, çalışırken de öyle giyiniyorum. Bence insan günün ve hayatının her anında özenli olmalı. Benim altın kuralım bu!

ELLE: Güne hazırlanırken kıyafetinize nasıl ve neye göre karar verirsiniz?
B.K.:
O günkü ruh halime göre canımın istediği kıyafeti giyerim. İnsan kendi gibi hissettiği, taşımakta rahat olduğu kıyafetlerin ve aksesuarların içinde şık duruyor.

ELLE: Uzak durduğunuz bir renk veya desen var mı?
B.K.:
Bulanık çiçek desenleri, pelüş kürk ve sırf kıymetli olduğu için takılan kötü mücevherler.

ELLE: Kıyafetlerinize bağlanır mısınız?
B.K.:
Dedem hem giyimi, hem de tavrıyla tanıdığım en şık ve zamanının en “dandy” erkeklerden biriydi. Hala en büyük ilham kaynaklarımdan biridir. Vefat ettiğinde anneannemin bana hediye ettiği dedemin kol düğmesi koleksiyonu, mücevher kutumun en kıymetli parçalarını oluşturur.

Beyaz yakalı bluz, SAINT LAURENT. Siyah pantolon, ayakkabı, ikisi de CALVIN KLEIN. Takılar, kendi tasarımları.~ ELLE: Olmazsa olmazlarınız neler?
B.K.:
Charles Philip marka “loafer”larım, çeşitli şallarım, pantolon-ceket takımlarım ve vintage takılarım.

ELLE: İşten sonra davete gidecekseniz ne yaparsınız?
B.K.:
Gitmeden ayakkabılarımı değiştirip kırmızı ruj sürerim.

ELLE: Şık olmak için hızlı çözümleriniz var mı?
B.K.:
Kesinlikle doğru aksesuarlar. Bence kıyafeti tamamlayan, karakter veren ve şık yapan, kıyafetten çok; doğru aksesuarlardır.

ELLE: Gardırobunuzun en kült parçası nedir?
B.K.:
Vintage YSL takılarım.

ELLE: Çantada tercihiniz nedir?
B.K.:
Şangay'da kurulmuş olan Amerikan-Çin kökenli çanta markası Heirloom'a bayılıyorum. İstanbul'da V2K'da bulabiliyorum.ELLE: Giyim kuşam konusunda takıntılı olduğunuz bir şey var mı?
B.K.:
Birbirinin kopyası gibi giyinmiş, kendi stili olmayan insanları etrafımda görmeyi sevmiyorum.

ELLE: Kararsız kaldığınız günlerde hangi kıyafet imdadınıza koşar?
B.K.:
Baştan aşağı siyah giyinip “statement” aksesuarlarla hareketlendiririm.

Siyah kazak, FEINE CASHMERE. Pantolon, CALVIN KLEIN. Loafer, özel yapım, CHARLES PHILIP SHANGHAI. Yeşil ve turuncu küpeler, vintage. Elmas yüzükler, kendi tasarımı.

Suzan YURDACAN
Fotoğraflar: Merve AĞAZAT

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.