AŞIRI ZAYIF MODELLER FRANSA'DA YASAKLANDI

Fransa, aşırı zayıf model kullanmayı yasaklayan yasasını yürürlüğe koydu.

2015 yılında kabul edilen, çok zayıf modellerin moda ve tanıtım kampanyalarında kullanılmasını yasaklayan yasa bu hafta yürürlüğe girdi.

Artık modeller çalışma izni almadan önce vücut kitle indekslerini belgelemek ve doktordan çalışmak için "sağlıklıdır" raporu almak durumunda.

Model bu belgeleri işverenine sunmak mecburiyetinde, raporlar bakanlık tarafından denetlemeye tabi, belgeleri bulunmayan işverenler 75 bin euro ve hapisle cezalandırılacak. Fransa Sağlık Bakanlığı bu yasayı, gençler arasında güzellik standartları ile baş etmeye çalışırken yaygınlaşan yeme bozuklukları ile savaşmak için yürürlüğe soktu. Sosyal İşler ve Sağlık Bakanı Marisol Touraine "Gençleri gerçek dışı standartlara ve rol modellere maruz bırakılmak kendilerine verdikleri değeri azaltarak özgüvenlerini yıkıyor ve sağlıklarına zarar veriyor." diye konuştu. Zayıf modellerin kısıtlanmasının yanı sıra, bu yasa ile ülkede bundan böyle Photoshop ile düzenlenen fotoğraflarda "photographie retouchée" (Photoshop ile Rötuşlanmıştır) ibaresi yer alacak. .