AŞK GÜNEŞİ VE YIDIZLARI HAREKET ETTİRİR

AŞK GÜNEŞİ VE YIDIZLARI HAREKET ETTİRİR

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 02 Mart 2014
AŞK GÜNEŞİ VE YIDIZLARI HAREKET ETTİRİR
SILVIA FENDI


<#text> Fendi ailesinin üçüncü kuşak torunu, Fendi aksesuarlarının başındaki Silvia Venturini Fendi, 1997 yılında tasarladığı Baguette çantayla adından söz ettirdi.


<#text>


<#text> “Dante'yi tanımayı çok isterdim!”


<#text>


<#text> Kim için tasarladı?


<#text> Dante'ye adadığı Baguette çantanın üstüne, İtalyan şairin “İlahi Komedya”da geçen “L'amore muove il sole e l'altre stelle” (Aşk, güneşi ve yıldızları hareket ettirir) dizelerini yazdı. “İlahi Komedya'yı kaleme alan dehanın nasıl biri olduğunu, Dante'yi tanımayı çok isterdim. Dante dışında ayrıca Gandhi ve Martin Luther King'i de düşündüm.”


<#text>


<#text> Hangi edebi kişiliği yakından tanımak isterdi?


<#text> Yaratıcılığına hayran olduğu ünlü İtalyan mimar Michelangelo'yla tanışmayı çok isterdi. Ayrıca Myanmar'da yedi buçuk yıl ev hapsinden sonra serbest bırakılan demokrasi savunucusu Nobel Barış Ödülü sahibi Aung San Suu Kyi'yle de karşılaşmayı arzu ettiğini anlatıyor.


<#text>


<#text> Bir gardırobun vazgeçilmez aksesuar ya da kıyafeti?
<#text> “Tabii ki çanta ve özellikle Baguette çanta!”~ CHRISTIAN LACROIX


<#text> Şatafatlı kumaşları, çiçek baskıları, işlemeli elbiseleri ve barok tarzıyla dikkat çeken 1951 doğumlu Fransız moda tasarımcısı Christian Lacroix; Prenses Diana, Helen Mirren ve Christina Aguilera gibi ünlüleri de giydirdi.


<#text>


<#text> “Oscar Wilde patchwork içinde!”


<#text>


<#text> Kim için tasarladı?


<#text> Oscar Wilde'ın estetik yaklaşımını her zaman takdir ettiğini anlatan Christian Lacroix, onu, dandy stiline yakışır bir patchwork takımla hayal ediyor.


<#text>


<#text> Moda ve edebiyat neye yarar?


<#text> “Burada, bu dünyada olduğumuzu hatırlatan moda, belli bir zaman diliminde cezbetmeye devam ederken; edebiyat sonsuzluğa uzanır.” Robinson Crusoe, Sherlock, Poirot ve James Bond gibi edebi kişiliklerin kendisine her zaman ilham verdiğini anlatan Lacroix; Boris Vian, Andre Gide, Modiano, Perec gibi yazarlardan çok etkilendiğini ve okumalarının tasarımlarına yön verdiğini söylüyor.


<#text>


<#text>  Vazgeçemediği aksesuar?


<#text> “Uzun bir tişört, tunik ve pantolondan asla vazgeçmem. Kravatsız pekala yaşayabilirim.”


<#text>

Selin MİLOŞYAN Fotoğraflar: Fondation Pierre BERGE – YVES SAINT LAURENT, Pierre BOULAT / COSMOS, Peter LINDBERG, COURTESY OF THE PHILADELPHIA MUSEUM OF ARTS, Michael ROBERTS, Serkan EMİROĞLU, Inez VAN LAMSWEERDE & VINOODHMATADIN, DR/FENDI, Chrıstophe ROUE, Wayne MASER, Karl LAGERFELD, Patrick DEMARCHELIER, Sophia SANCHEZ & Mauro MONGIELLO

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

Baharı Hande Erçel ile karşılıyoruz.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.