BALENCIAGA İLKBAHAR 2022 KOLEKSİYONU

Defile, dijital klonlarla dolu alternatif bir gerçeklik yaratıyor.

Demna Gvasalia, İlkbahar-Yaz 2021 için bizi "Balenciaga Klonları" ile dolu alternatif bir evrene götürüyor; bu dijital çağda neyin gerçekten gerçek ve sahte olduğunu sorgulamamıza neden oluyor.

Gösteri gerçekten oldu mu? Aslına bakarsanız karmaşık makinelerin teknolojik ilerlemesinin gücü nedeniyle tamamen simüle olarak yapıldı. Moda, video podyum sunumlarıyla denemeler yapmaya devam ederken, moda ve teknoloji alanlarına ilişkin düşünceler hayal gücümüzü ele geçirdi.

Yapımcı Quentin Deronzier'in Gvasalia, defilede fotogrametri, 3B modelleme, rotoskop ve düzlemsel izleme gibi teknikleri kullandı. Eliza Douglas tüm gösteride tek modeldi. Gösteri bir CGI üretimi olduğu için tüm modeller onun klonlarıydı. Douglas'ın yüzü, Simpsons grafikli bir sweatshirt, siber gotik tarzdaki raver pantolonları ve metal halkalarla süslenmiş etekler gibi gerçek Balenciaga kıyafetleri giyen diğer sahte modellerde görüldü.Gvasalia, viral 2018 Crocs işbirliğini başka bir Balenciaga X Crocs yorumuyla geri getirdi. Ünlü çirkin ayakkabılar unisex, lastik ve rahat. 2018'deki Platform Clogs, lüks normcore işbirliği etrafında viral bir saplantıya neden olan yılın en sıcak ürünlerinden biriydi. Yaratıcı yönetmenin, ayakkabının modernist tasarımına olan hayranlığı nedeniyle Balenciaga'ya geri dönmesi şaşırtıcı değil. Fakat Balenciaga bu sezon için klasik ayakkabı modelini değiştiriyor; stiletto topuk ve diz boyu çizme ekliyor.

Balenciaga, çanta, beyzbol şapkası ve kemer tokalarında İtalyan lüks markası Gucci ile işbirliğine devam ettiğini gösteren detaylar kullanıyor. Tartışmalı Hacker Projesi, Gucci Kreatif Direktörü Alessandro Michele ile işbirliği içinde geri dönüyor; önceki Gucci Aria koleksiyonu gibi moda endüstrisindeki özgünlük, taklit ve sahiplenmenin ardındaki fikirleri daha fazla araştırmak için birleşiyor. Bazı aksesuarlar, Rene Magritte'in 1929 tarihli ünlü "This is Not a Pipe" serisini, "This Is Not a Gucci Bag" ifadesiyle modaya uygun bir yoruma dönüştürüyor.