BİLİM AŞKINA

BİLİM AŞKINA

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 04 Haziran 2014
BİLİM AŞKINA
Yaşam bilimlerinde doktora veya doktora sonrası aşamalarda görev alan ve umut veren bilim kadınlarını teşvik etmek üzere de 15 bilim kadınına burs sağlanıyor. Yrd. Doç. Ahu Arslan Yıldız, bu yıl burs almaya hak kazanarak ülkemizi uluslararası burs programında temsil eden bilim kadını oldu. Güzellik Editörümüz Esra Özübek'se kendisiyle oldukça ilginç bir röportaj gerçekleştirdi!

Araştırmanızın konusu nedir?


Geliştirdiğim sistem sayesinde yapay hücre zarı şeklindeki deneysel platform, çeşitli kalp damar hastalıkları ve hatta çeşitli kanser türlerinin erken teşhisinde önemli rol oynayacak bir cihazda kullanılacak. Geliştirilen sistem, hastaların evlerinde kolayca kullanabilecekleri ve hastalık riski taşıyıp taşımadıklarını test


edebilecekleri basit bir sistem olacak. Bu proje dahilinde geliştirilecek hasta-yanı tanı teknolojisiyle detaylı ve pahalı laboratuvar tahlillerine, ileri teknoloji ölçüm ve tanı cihazlarına gerek duyulmadan, en ücra köşelerde bile kolayca kullanılabilecek, maliyeti düşük sistemlerin geliştirilmesini planlıyorum.~ Bir kadın olarak Türkiye'de bilim alanında çalışmak nasıl?


Eğitimim ve akademik kariyerim boyunca Türkiye'de negatif bir olayla veya ayrımcılıkla karşı karşıya kalmadım. Bizim ülkemizde çoğu üniversite ve bölümde kadınlar için durum bundan daha pozitif seviyede. Kadınların hem eş, hem anne, hem de aktif çalışan bireyler olabileceğinin kabullenilmesinde bizler gibi örneklerin artmasının önemli rol oynayacağını da umuyorum.

“Bilim Kadınları İçin” Projesi Hakkında:
For Women In Science Uluslararası Burs Programı, dünya çapında 16 yıldır başarıyla gerçekleştiriliyor. Program kapsamında bugüne kadar 82 bilim kadını bursla ödüllendirilirken; iki bilim kadını da programa başvurdukları araştırmalarıyla Nobel Ödülü'ne layık görüldü. For Women In Science'la dünya genelinde her alanda araştırma yapan 110 ülkeden iki bin bilim kadınına destek verildi. Birçok ülkede de ulusal olarak hayata geçirilen For Women In Science'la dünya genelindeki bilim kadınlarının araştırmaları değerlendirmeye alınıyor.

Esra ÖZÜBEK
fotoğraflar: PHILIPPE SALMON ve SHUTTERSTOCK

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.