BOTTEGA VENETA VE KREATİF DİREKTÖRÜ DANIEL LEE YOLLARINI AYIRDI

Moda dünyasında tarihi bir dönemin sonu!

Bottega Veneta ve markanın Kreatif Direktörü Daniel Lee, sürpriz bir şekilde işbirliklerini sona erdirdiklerini duyurdu. Daniel Lee, 1 Temmuz 2018'den beri kreatif direktörüydü. Markaya yeni bir enerji getirdiğini ve Bottega Veneta'nın bugün sahip olduğu yeni ivmeye büyük katkı sağladığını hepimiz kabul ediyoruz.

Lee, 2019 sonbaharı için İtalyan lüks marka için ilk koleksiyonunu göstermişti. Bottega Veneta, Lee'nin ilk yaratıcı yönetmen göreviydi. Lee, yüksek lisans derecesini 2010 yılında Central Saint Martins Sanat ve Tasarım Koleji'nde aldı ve ardından Maison Margiela ve Balenciaga'da staj yaptı. Donna Karan'a katıldı, ardından hazır giyim tasarım direktörü olmadan önce tasarım ekibinin bir üyesi olarak Pheobe Philo altında Céline'e gitti. Böyle yenilikçi evler ve çığır açan sanatçılar altındaki deneyimi, Bottega Veneta'nın manzarasını değiştiren minimalist ama güçlü tasarım stilini oluşturdu. "Bottega yeşili"nden kare burunlu ayakkabılara, taze ilham ve çılgın başarı sunan marka için yeni imzalar attı.

Lee'nin Bottega Veneta'sı şık ama deneyseldi - cesur renkler ve büyüleyici lüks deri ile çığlık atan sessiz bir güven veriyordu. Markayı popüler kültürün merkezi haline getirdi. Lee, markanın en hızlı satan çantası olarak tarihe geçen deri pouch el çantasını yarattı ve Rihanna ve Hailey Bieber gibi yıldızların giydiği lüks sokak giyiminin temel taşı oldu. Lee, geçen ay İlkbahar/Yaz 2022 için atletizm ve fütürist minimalizmi kucaklayan, Detroit şehrinden ilham alan son koleksiyonunu sergiledi.

"New Bottega"nın arkasındaki Lee’nin tasarım yaklaşımı cesur, risk alıyor ve kesinlikle içgüdüleri tarafından yönlendiriliyor. Bottega Veneta'daki başarılı çalışması nedeniyle hem 2021 CFDA Uluslararası Kadın ve hem de Erkek Yılın Tasarımcısı ödüllerine aday gösterildi. Sektördeki geniş saygısı ve modanın gidişatını keskin bir şekilde ele alması, hayal edebileceği her türlü yeni girişimi üstlenmesine izin verecek gibi duruyor.
Bottega Veneta'nın CEO'su Leo Rongone şunları söyledi: "Daniel'e son üç yıldır eve olan bağlılığı için teşekkür etmek istiyorum. Markanın elli yıllık mirasına saygılı kalırken Bottega Veneta'ya yeni bir bakış açısı ve yeni bir modernite duygusu kazandırdı.Markanın son üç yıldaki kayda değer büyümesi, yaratıcı çalışmalarının başarısının kanıtıdır.”

Kering'in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su François-Henri Pinault şunları söyledi: "Daniel'e tutkusunu ve enerjisini Bottega Veneta'ya getirdiği için çok minnettarım. Onun tekil vizyonu, evin mirasını bugün için uygun hale getirdi ve onu moda sahnesinin merkezine geri koydu. Bottega Veneta'nın uzun tarihinde yazdığı eşsiz bölüm için kendisine şahsen teşekkür etmek istiyorum.”

Daniel Lee ise şunları söyledi: "Bottega Veneta'daki zamanım inanılmaz bir deneyim oldu. Vizyonumuzu yaratmak için olağanüstü yetenekli bir ekiple çalıştığım için minnettarım ve bir parçası olan herkese sonsuza dek minnettarım. Francois-Henri Pinault'a desteğinden ve Bottega Veneta'nın hikâyesinin bir parçası olma fırsatından dolayı teşekkür ederim.”

Marka için yeni bir kreatif direktörün yakında açıklanacağı da bildirildi.