ÇİÇEKLERİN BÜYÜCÜSÜ

ÇİÇEKLERİN BÜYÜCÜSÜ

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 26 Haziran 2014
ÇİÇEKLERİN BÜYÜCÜSÜ


Çiçeksiz bir dünya düşünemiyorum. Çiçekleri bu kadar seven bir ismin İstanbul'a geldiğini duyduğumda buluşma mekanına koşa koşa gittim. Louis Vuitton'un Zorlu Center'daki butiğini “çiçeklendirmek” için ülkemize gelen çiçek tasarımı sanatçısı Jeff Leatham'ın yarattıkları o kadar etkileyici ki, modern sanat olarak adlandırılıyor. Tina Turner, Oprah Winfrey, Madonna, Kylie Minogue ve hatta Dalai Lama için çiçek tasarımları yapmış bir sanatçı. ABD eski Başkanı Bill Clinton'ın kızı Chelsea'nin düğün çiçekleri de onun imzasını taşıyor. Jeff Leatham aynı zamanda Paris'teki Four Seasons Hotel George V'nin Artistik Direktörü. Pek çok dünya çapında marka ve tasarımcıyla işbirliği yapmış. Hepsini bir kenara bırakın, çiçek tutkunu bir insan. Onlardan, işinden büyük aşkla bahsediyor. Üstelik bu sevgisi, genetik. Asıl, babası çiçeklerle ilgilenmeyi çok severmiş: “Çiçek ekmek, babamın en büyük tutkusu ve hobisi. Aslında biyoloji profesörü. Daha dün arayıp ne yaptığını sorduğumda ‘çiçek satın alıyorum' dedi.”~

Louis Vuitton, 9 Mayıs günü, İstanbul Zorlu Center'daki mağazasında dünyanın en önemli çiçek sanatçılarından Jeff Leatham'ı ağırladı.

Yaptıklarınızın geçici olması sizi üzüyor mu?


Tam tersine, hoşuma bile gidiyor. Benim yaptığım “geçici sanat eserleri”.

Bunları önceden tasarlıyor musunuz?


Hayır, o an içimden geldiği gibi davranmak isterim, böylesi daha samimi ve anlamlı geliyor. Benim için temel detay, vazo. Vazoları kadın vücuduna benzetiyorum. O vazoya göre hangi çiçekleri istediğimi, nasıl bir şekil vereceğimi düşünürüm. Sıralamam: Vazo, renk, çiçekler.

Favori çiçeğiniz yoktur...


Favori çiçeğim var tabii. Manolya, favorim! Hayat gibi narin ve güzel bir çiçek. Orkide, gül, gala ve mevsim çiçeklerini çok kullanırım.

Çiçekler sizi insan olarak değiştirdi mi?


Çiçekler bütün hayatımı değiştirdi!

SUZAN YURDACAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.