COCO CHANEL'İN AMERİKA TUTKUSU

Fransız markanın ‘Inside Chanel’ belgesel serisine eklenen yeni bölümünde Coco Chanel’in Amerika’ya olan tutkusunu izleyeceğiz.

Chanel’in devam eden kısa film serisi ‘Inside Chanel’ Fransız markanın tarihini, Chanel kadınını ve moda evinin üretim sırlarını seyirciyle buluşturuyor. Geçtiğimiz günlerde ‘Chapter 25: Gabrielle Chanel Goes West’ (25. Bölüm: Gabrielle Chanel Batıya Gidiyor) adlı bölümü yayınlayan Chanel, kurucuları Coco Chanel’in Amerika’ya olan tutkusunu anlatıyor. 


1954’e kadar modaya ara veren Coco Chanel, 1931’de New York’a giderek aynı sene ‘Hall of Fame’de’ bir yer kazanmıştı. Fransa’ya geri döndüğünde aynı sıcak karşılamayı yaşamadığı bilinen Chanel, Fransız modasının Amerika’da popüler olmasına sebep oldu. İkonik tüvit takımları ve jarse kumaşları ile daha önce kimsenin denemediği tasarımlar yapan Chanel, Amerika’ya ilk gidişinde Hotel Pierre’de yaptığı röportajlarla kendini Amerika müşteri profiline tanıtmıştı. Bu dönemlerde Hollywood yıldızı Greta Garbo ile tanışan ünlü tasarımcı, daha sonra Garbo’nun giydiği kıyafetlere imza attı. Marilyn Monroe’nun verdiği röportajda ‘uyumadan önce yatakta sadece Chanel No5’ parfümünü kullanıyorum demesi ile Chanel’in ünü Amerika’da yayılmaya devam etti.

Fransız moda evinin Amerika’daki hızlı yükselişini konu alan kısa filmde, Coco Chanel’in 1957’de modanın Oscar ödülü olarak bilinen ‘Neiman Marcus Fashion World’ ödülünü alması da anlatılıyor. 20. yüzyılın en önemli ikonlarından biri haline gelen Chanel; Elizabeth Taylor, Marlene Dietrich, Jackie Kennedy, Jane Fonda, Katharine Hepburn ve Jean Seberg gibi yıldızları giydirdi. Chanel, ülkeye olan yakınlığı hakkında sorular sorulduğunda, “Orası servetimi kazandığım yer,” diyordu. Fransız tasarımcının Amerika sevdasını Chanel’in yeni belgeselinde görebilirsiniz…