“COOL”UN BAŞ HARFİ A

"COOL"UN BAŞ HARFİ A

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 14 Mart 2014
“COOL”UN  BAŞ HARFİ A
<#text>Aslı Abbasoğlu, Türkiye'deki en stil sahibi kadınlardan biridir. Murat Türkili, bu ülkede çok az insanın yansıtmayı becerebildiği bir vizyona sahiptir. Bu iki isim, uzun sayılabilecek bir zamandır stil gurularının açlıklarını doyuruyor ve hatta onlara yön veriyor. Başarılı, kendine güvenen ve güçlü kadınlar; dikkatlerinizi toplayınız, iPad'inizin not bölümünü açınız... Stil kodları, şimdi okuyacağınız bu röportajda!


<#text>


<#text> Hatırlarsanız dün de Sıla GÜVEN'in Burcu Esmersoy ve Şirin Bayülgen'le yaptığı röportajlara yer vermiştik ve cool görünmenin sırrını bizlerle paylaşmışlardı. Bugün ise Academia'nın yaratıcıları Aslı Abbasoğlu ve Murat Türkili, ile yaptığı röportaja yer veriyoruz ve “Cool görünmenin yolu nereden geçer?” sorusunun cevabını, bu iki stil sahibinden dinliyoruz:~ ELLE: Bir kadının en iyi dostu hangi kıyafetidir?


<#text> ASLI ABBASOĞLU: Gri, bisiklet yaka kaşmir kazak.


<#text> MURAT TÜRKİLİ: Kokusu.


<#text>


<#text> ELLE: Kadınlar neden Academia'yı seviyor?


<#text> A.A. & M.T.: Çünkü Academia da kadınları seviyor. Biz kadınların gardırobuna saygılı, rahat, çabasız ve güncel bir koleksiyon oluşturmaya çalışıyoruz.


<#text>


<#text> ELLE: Stilde sınır var mıdır?


<#text> A.A.: İyi bir stiliniz varsa sınır yoktur...


<#text> M.T.: Her şeyde olduğu gibi stilde de sınır vardır.~ ELLE: Sezonlar değişirken hangi parçaları gardıropta tutmak akıllıca olur? Sezonlar arası yaşayabilen parçalar hangileridir?<#text>


<#text> A.A.: Bizim yaşadığımız iklime bakacak olursak, incecik trikolar sanırım sezonlar arası yaşayabilecek ilk akla gelen parçalardan biri. Birkaç sezondur gördüğümüz ve görmeye devam edeceğimiz sweatshirt'ler... İster deriyle giyin, ister dantelle. Sezonlar arası geçiş yapabilecek, cool bir hava katan önemli bir parça.


<#text> M.T.: İpek etekler, özellikle pilili ya da defilelerde gördüğümüz verev kesilmiş kadınsı modeller. Bunları büyük beden bir kazakla kombinlediğimizde sezondan sezona akan bir görüntü yaratabiliriz. İç giyimden öte, bir mantonun altına ya da yazın incecik bir trikoyla giyilecek kombinezonlar da, önemli ara sezon parçalar arasında...~ ELLE: Tasarım felsefelerinizi öğrenebilir miyiz?


<#text> A.A.: Öncelikle bazı oluştururken detaylı bir araştırma olması şart. Bu, bizim çalışmamızın çekirdeğini oluşturuyor. Sonrasında ne istediğimizi ve bizden ne istendiğinin analizini yapıyoruz. Bu, çekirdeğin etrafını kaplayan ikinci bazı tamamlıyor. Son olarak disiplinli bir renk paleti ve detay çalışması yapılıyor.


<#text> M.T: Disiplin, belirlenen renk paletinin, kumaş alternatiflerinin ve desen tarzının dışına çıkmamak anlamına geliyor ki, tasarlanan bütünlüğü bozmaması adına üçüncü adım da çok önemli... Satış dengesini korumak, kadınların giyebilecekleri bir koleksiyon tasarlamak bizim ana felsefelerimizden biri.


<#text>


<#text> ELLE: Kumaş seçimlerini nasıl yapıyorsunuz?


<#text> A.A. & M.T.: Öncelikle koleksiyonun çekirdeği olacak özel kumaşları, ardından etrafını oluşturacak soğuk yüzeyli ana grubu seçerek ilerliyoruz. Özel kumaşlar derken brokarlar, jakarlar, kaşmirler ya da bizim için tasarlanmış dokulu kumaşlardan bahsediyoruz...


<#text>


<#text> ELLE: Tasarlarken size ne yön veriyor?


<#text> A.A.: Çevremde olan biten her şey ve 90'larda çekilen editoryal fotoğraflar...


<#text> M.T.: Fonksiyon, ihtiyaç, sanat ve hissiyat.~ ELLE: Estetik anlayışınızı tarif eder misiniz?


<#text> A.A.: Kişisel...


<#text> M.T.: Kusurları olan, üzerinde çok etüt edilmemiş, doğal, sakin ve fark yaratan...


<#text>


<#text> ASLI ABBASOĞLU'NDAN İPUÇLARI


<#text> İyi bir stilin sınırlarla belirlenemeyeceğinin altını çizen Aslı Abbasoğlu'na, koleksiyon ve kişisel gardırobu arasındaki ilişkiyi soruyoruz. Yanıtı, tahmin edeceğiniz üzere, kadınların özgürlükleri çerçevesinde oluyor: “Academia koleksiyonlarında ihtiyacım olduğunu bilmediğim parçalar bile var. Biz aslında kendi gardırobumuzda olmasını istediklerimizi veya etrafımızdaki kadınların giymesini hayal ettiklerimizi tasarlıyoruz... Kadınlara üzerinde düşünülen, rahat edecekleri ve kendilerini güncel hissedecekleri bir koleksiyon sunmak bizi mutlu ediyor.”~ MURAT TÜRKİLİ'DEN SEZONA DAİR İPUÇLARI


<#text> Çok iyi bir mantoya yatırım yapmayı kesinlikle öneririm; çünkü modası hiç geçmeyen, bir kadının gardırobunda olması gereken önemli, sezondan sezona geçebilecek ana parçalardan biridir. Sigaret pantolonları ve üstleri, alışılmışın dışında, bir tık daha kısa olacak şekilde kıvırmak, sevdiğim görüntüler arasında.


<#text>


<#text> Sıla GÜVEN
Fotoğraflar: Ergin TURUNÇ

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

Baharı Hande Erçel ile karşılıyoruz.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.