DEPRESYONDAN KORUNMAK İÇİN KAHVE

Kahve sevenlere çok kahvenin o kadar da kötü olmadığı hakkında haberlerimiz var!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 11 Kasım 2014
DEPRESYONDAN KORUNMAK İÇİN KAHVE
Mevsim geçişlerinde hepimizin zorlandığı bir gerçek. Hareketsizlik, iş yoğunluğu, bilgisayar başında fazla zaman geçirmek, yoğun stres ve sağlıksız beslenme gibi faktörlerin, bizi çağımızın hastalığı depresyona daha çok yaklaştırdığı söyleniyor. Korunmak için yapılacak şeylerin başında da düzenli spor yapmak ve sağlıklı beslenme alışkanlığı geliyor. Bunu zaten biliyorsunuz... Peki bunlara bir de kahve ekleyebileceğinizi ve kahve'nin depresyona karşı koruyucu olduğunu biliyor muydunuz? 

Bir çalışmaya göre, günde ortalama 4 kupa kahve içen kişiler, hiç içmeyenlere oranla % 15 daha az depresyona giriyorlar. İlginç değil mi? Araştırmacılar, kahvenin mutluluk vermesinin nedeniniyse, içindeki güvenilir antioksidanlara bağlıyor. Kahvenin hafif bir antidepresan gibi etki gösterip, serotonin ve dopamin gibi sinirsel salgıların üretimine yardımcı olduğu da düşünülüyor. ~Uzman Diyetisyen İpek Ağaca'ya göre ‘Kahve'nin kokusu bile sakinleştirici ve keyif verici özelliğe sahip. Bir başka araştırmada; fareler üzerinde yapılan bir deneye göre, az uyku nedeniyle strese giren fareler, kahvenin kokusuna maruz kaldıklarında, beyinlerinde, yaşadıkları strese bağlı olarak oluşan proteinde de bir değişim yaşanıyor. Bazen kahvenin sadece kokusu bile insanları mutlu etmeye yarıyor.' diyor. 

‘Hangi kahve'yi tercih etmeliyiz?' sorusunaysa ‘Türk kahvesi, hazır toz/granül kahveler, filtre kahve; kısaca tüm kahve çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Kilo kontrolü için; kahvenizi şekersiz ve şurupsuz tercih etmelisiniz. Kahvede ayrıca, kan şekerini dengeleme özelliği de bulunduğundan sağlıklı bir ara öğün alternatifidir.

Tabii bütün bunlara rağmen yine de eklemekte fayda var: Her konuda olduğu gibi azı karar!

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.