Dilek Hanif

Ünlü tasarımcıya, üniforma tasarımıyla ilgili merak ettiklerimizi sorduk.

ELLE: Ünlü tasarımcıların havalimanı çalışanlarına üniforma tasarlamasıyla yurt dışında da sık sık karşılaşıyoruz. Üniforma tasarlamak sizin için nasıl bir süreç oldu?
DİLEK HANİF: Üniforma tasarlamanın, tasarımsal anlamda çok daha başka keyifleri var. Daha öncekilerde de, ICF Airports'un üniformalarını tasarlarken de bir firmanın yüzünü tasarlamanın zevkini ve sorumluluğunu hissederek en iyisini yapmaya çalıştım.

ELLE: Üniformaları tasarlarken neleri göz önünde bulundurdunuz?
D.H.: Üniforma tasarlarken, estetik, fonksiyonellik, kullanışlılık ve firmanın kurumsal kimliğine uyum, en önemli  kriterlerdir. Bunların hepsini göz önünde bulundurarak, Dilek Hanif vizyonu ve stiliyle harmanlayarak çalıştım.

ELLE: Üniformaların renk skalasında bebek mavi, beyaz ve kum rengi göze çarpıyor. Bu renkleri seçerken size neler ilham verdi?
D.H.: Açıkçası, renkleri seçerken çarpıcı, dikkat çekici ve kalıplaşmış üniforma renklerinden farklı renkler seçmeye  kararlıydım. Bunda, Antalya gibi bir güney şehrinin en çok turistin ziyaret ettiği havalimanlarından biri olması etkili oldu. Aynı zamanda da herkesin kullanabileceği, giyerken de çalışanlara pozitif enerji verecek renkler olmasına dikkat ettim. Denemeler ve araştırmalar sonucunda bu renklerde karar kıldık.

ELLE:
Üniforma tasarımı kendi koleksiyonunuza tasarım yapmaktan çok farklı olmalı. Tek tip kıyafet üretmek nasıl bir süreçti?
D.H.: Kendi koleksiyonumu tasarlamak kadar zor olduğunu hatta sorumluluk açısından daha bile zorlu olduğunu söyleyebilirim. Tek tip olan bu kıyafetin yüzlerce insanı mutlu etmesi ve hoşuna gitmesi gerekli. Bunların hepsini tek bir tasarımda sunmak, hem çok keyifli hem de kolay olmayan bir iştir.

ELLE:
Yarattığınız koleksiyonda sezon trendlerini göz önünde bulundurdunuz mu? Yoksa zamansız olmaları fikrinden mi yola çıktınız?
D.H.: Ben kendi koleksiyonlarımda bile geçici, sezonluk akımları fazla kullanmayan bir tasarımcıyım. O tür tasarımlar sadece satış odaklıdır. Benim için  tasarımlarımın zamansız olmaları, modadan çok stil odaklı olmaları daha önemli. Bu, üniforma tasarımı için de geçerli.