BİR LECCE HİKAYESİ: DIOR CRUISE 2021 KOLEKSİYONU

Yeni koleksiyonda Lecce gelenekleri kutlanıyor!

Geleneksel fiziksel defilelere geri dönen Kreatif Direktör Maria Grazia Chiuri, güvenlik ve sağlık önlemleri ile dün akşam Dior’un Cruise 2021 koleksiyonunu sundu. Puglia’nın küçük kasabası Lecce’deki Piazza del Duomo’da tasarlanan defile, pandemi sebebiyle seyircisiz bir şekilde gerçekleşti. Dijital olarak canlı yayınlanan gösterim, dünyanın dört bir tarafından izlendi. 

Birçok marka, Cruise ve Resort defileleri için uzak veya egzotik bölgeler tercih ederken, bu trend pandemi sebebiyle bu sürdürülememişti. Cruise gösterimlerine aynı şekilde devam edeceklerini duyuran ilk markalardan biri olan Dior, önceki senelerde Marakeş’te bir ateşin etrafında, Kaliforniya’da çölleri andıran bir kanyonda ve İngiltere’nin Bleinheim Sarayı'nda Cruise defileleri gerçekleştirmişti. Şimdi ise doğduğu yere, Roma’ya, yakın bir nokta tercih eden Chiuri, Lecce’nin geleneklerini ve kültürünü kutladığı bir sunum gerçekleştirdi.

Dior Cruise 2021 Defilesi (Dior)

Tişörtlerde veya arkaplanda ‘statement’ sözler kullanan Chiuri’nin estetiğine uyum sağlayan Cruise 2021 gösteriminde, defile mekanının birçok söz ile aydınlatıldığı görüldü. Renkli ışıklar ile süslenen podyumda “Onun İsmini İlk Defa Gördüğün Zamanı Hatırla” ve “Başkalarını Kaldırarak Yükseliriz” gibi sözler gözden kaçmadı. Aynı zamanda İtalyan ‘pizzica’ halk dansını modern bir şekilde yorumlayan La Notte Della Taranta dansçılarına geleneksel Salento müzikleri ile Paolo Buonbino’nun bestelerini çalan bir orkestra eşlik etti. Sharon Eyal tarafından geliştirilen koreografi yerel törenleri modern bir şekilde yansıttı.  

Constantine Vakfından yerel zanaatkarların de katkıda bulunduğu koleksiyon, Lecce’nin geleneklerine, stillerine ve pastoral ortamına saygı gösterdi. Christian Dior’un 1949’daki ‘Miss Dior’ elbisesini yankılayan defile mekanı sanatçı Pietro Ruffo tarafından yeniden hayal edilirken, buğday işlemeli uzun elbiseler, deri kemerler veya büstiyerler ile bele oturan danteller, keten takımlar, çiçek aplikeli elbiseler ve etekler, saçaklı ceketler ile süslenen koleksiyonun aksesuarları da aynı romantik ve kırsal etkiyi yansıttı. Dantel fularlar, yaprak veya meyve formunu almış gold takılar ve espadriller, Cruise 2021 temasının tamamlayıcı unsurları olarak rol aldılar. Şov boyunca canlı ama bohem bir hava eserken, İtalyan halk müzikleri ve dansları ile Lecce’nin gelenekleri ve insanları öne çıkarıldı. 

“Bu zamanda kolektif çabalara yeni bir boyut kazandırmaya çalıştım. Mesafelerin dezavantajlarına rağmen, günlük hayatımıza farklı bir bakış açısı getirmek bize kuvvet ve hayal gücü verdi” diyen Chiuri, Puglia’nın farklı enerjilerini ve hala devam eden ‘Tarantism’ adlı büyülü inançlarını koleksiyona yansıttı. Koleksiyonlarında her zaman dansın, ritüellerin ve müziğin gücünü kullanan Chiuri, Cruise 2021 koleksiyonunda kırsal ama büyüleyici bir hikaye aktardı. Aile köklerinin dayandığı ve kendini çok yakın hissettiği Puglia hakkında konuşan Chiuri, Puglia’yı defile mekanı olarak seçmesinin ve koleksiyon tasarımlarındaki ilham kaynağını anlattığı röportajı aşağıda izleyebilirsiniz: