DIOR DALLAS’TA!

‘Dior: Paris’ten Dünyaya’ sergisi Dallas Sanat Müzesi'nde…

Denver Sanat Müzesindeki olağanüstü başarısından sonra, Dior’un ‘Dior: From Paris to the World’ (Dior: Paris’ten Dünyaya) adlı sergisi yeni versiyonu ile 19 Mayıs’tan 1 Eylül 2019’a kadar Dallas Sanat Müzesinde sanat ve moda severler ile buluşuyor. Haute Couture’un yetmiş seneden fazlasını kutlayan bu retrospektif, zaman içerisinde yolculuğu ve kurucu Christian Dior’un ve Kreatif Direktörlerin ilham aldığı ülkeleri gözler önüne seriyor. 

“Parisli bir couture tasarımcısı olarak, sadece Fransız kadınların değil ama dünyadaki tüm zarif kadınların ihtiyaçlarını bilmem gerekiyordu,” diyen Christian Dior, adeta moda dünyasına muhteşem vizyonunu katacağına biliyormuş gibi 1957’nin Mart ayında elinde kocaman bir makasla poz verdiği Time dergisinde yer alan ilk Fransız couture tasarımcısı olmuştu. Gerçekten çok da farklı olmayan bu resim, gerçeğin tam yansıması. 10 sene önce, 12 Şubat 1947’de ünlü bir Amerikan dergisinin Yayın Yönetmeni olan Carmel Snow, ünlü tasarımcıyı tanrılaştıracak betimlemeler yaparak Christian Dior’u Paris zerafetinin elçisi yaptı. Bu tarihten sonra ünlü tasarımcının ünü Paris’i aşarak hızlıca tüm dünyaya yayılmaya başladı. 

Dallas Sanat Müzesi, 'Dior: From Paris to the World' Sergisi (Dior)

Denver Sanat Müzesinden sonra, ‘Dior: from Paris to the World’ sergisi yeniden yorumlanarak Teksas’taki Dallas Sanat Müzesine taşınıyor. İlk defa sergilenen kreasyonları gösterecek olan Dallas Sanat Müzesinde Christian Dior’un ‘New Look’ tasarımlarından şimdiki Kreatif Direktör Maria Grazia Chiuri’nin en yeni couture parçaları yer alacak. 200 parçayı aşan bir koleksiyona ev sahipliği yapacak olan müze, aynı zamanda moda evinin dünyasının sahne arkasını ve zenginliğini gösterecek. Haute Couture parçalarından tuval prototiplerine kadar bir koleksiyonu hayata taşıyan tüm adımların sergileneceği müzede, Dior’un arşivlerinden alınan fotoğraflar, filmler, orijinal çizimler, Dior parfümlerine ve makyaj ürünlerine ait objeler görebileceksiniz. Hollywood ve dünya starları tarafından idolleştirilen Fransız tasarımcının vizyonunu ve etkisini bu sergide görebileceksiniz. 

Dallas Sanat Müzesi, 'Dior: From Paris to the World' Sergisi (Dior)

Müzeye özel olarak tasarlanan sergi mimarisi, daha önce Denver Sanat Müzesinin tasarımını yapan mimar Shohei Shigematsu tarafından yapıldı. Sergiye adım attığınız andan itibaren 30 Avenue Montaigne’ın büyüsünü ve rüyasını hissedeceğiniz müzede on beş tematik oda var. ‘Bar’ ceketinin ve ‘New Look’ stili ille açılan sergi, sanata ve farklı kültürlere olan aşkını gösterirken, markanın ilham kaynağı olan Marilyn Monroe ve Natalie Portman gibi yıldızlar da unutulmadı. Adım adım bir Dior yolculuğu sunan yeni sergi görmeye değer!

Dallas Sanat Müzesi, 'Dior: From Paris to the World' Sergisi (Dior)

Serginin küratörlüğünü üstlenen Sarah Schleuning, Denver Sanat Müzesi küratörü Florence Müller ile beraber çalışarak ‘Dior: From Paris to the World’ sergisini bir araya getirdi. Markanın ikonik parçalarını inceleyebileceğiniz sergide, Yves Saint Laurent’in Dior tasarımları; Marc Bohan’ın kuramsal desenleri; Jackson Pollock’un ilgi çekici resimleri; Gianfranco Ferre’nin barok ruhu ile Alessandro Allori tarafından resmedilen portre resmi; John Galliano’nun şaşalı tasarımları; Raf Simons çağdaş sanata olan düşkünlüğünü yansıtan Sterling Ruby resmi ve son olarak Maria Grazia Chiuri’nin feminist ruhu ve güçlü kadınlara olan bağlılığı Leonora Carrington’un sürrealist çalışmalarında yansıtılıyor. 

Dallas Sanat Müzesi, 'Dior: From Paris to the World' Sergisi (Dior)

Bu uzun ve görkemli yolculuğun atını çizen bir sergi bölümünde sanat ve modanın ilişkisi, Christian Dior’un H koleksiyonunu gösterdiği 1954 Dallas defilesinden ilham alan ve arşivlerden alınan basın fotoğrafları, yazıları, kampanyaları ve çizimleri ile gösteriliyor. Ünlü tasarımcının Dallas ile macerası 1947’de modanın Oscar’ını alması ile başlamıştı. “Neiman Marcus’tan Dallas, Teksas’a bir Oscar ödülü almak için çağırıldığımda ikinci koleksiyonum üzerinde çalışıyordum. Mektubu tekrar okuduğumda, Oscar’ın savaş sırasında tesis edildiğini ve ilk defa bir Fransız Couture tasarımcısına verildiğini farkettim. Bu onuru ilk koleksiyonumla kazanmıştım!” diyen Christian Dior bu anı, anılarında mutlulukla anlatmıştı. 1947’de gösterilen ‘New Look’ koleksiyonundan bir kaç ay sonra lüks Amerikan mağaza zincirinden bir ödül kazanan ünlü tasarımcı Amerika ile olan ilişkisinin ilk bağlarını kurmuş oldu. Modanın ve markasının tarihine imza atan Christian Dior’dan 10 sene sonra Yves Saint Laurent de Neiman Marcus tarafından aynı ödülü Dior için almıştı.