DIOR, OPERA SAHNESİNDE!

Roma’da gösterilecek olan Nuit Blanche balesinin kostümlerini Maria Grazia Chiuri tasarladı.

Dior’un Kreatif Direktörü Maria Grazia Chiuri yepyeni bir iş birliği ile karşımızda. Philip Glass tarafından bestelenen üç balenin kostümlerini tasarlayacak olan Chiuri, Eleonora Abbagnato ile beraber çalışıyor. Chiuri ve Abbagnato, 29 Mart’tan 2 Nisan’a kadar ‘Teatro dell’Opera di Roma’da gösterilecek üç baleden biri olan Nuit Blanche’ın kostümlerini tasarlayacak. Bu özel proje için sahne alacak olan tiyatro direktörü Eleonora Abbagnato, yıldız dansçı Friedemann Vogel ve koreograf Sebastien Bertaud ile çalışacak. 

Nuit Blanche (Dior)

Kurucu tasarımcı Christian Dior gibi, Maria Grazia Chiuri de dansa olan tutkusu ile biliniyor. Dansı bir sanat formu olarak gören ünlü tasarımcı geçtiğimiz Eylül ayında koreograf Sharron Eyal ile bir proje üzerinde çalışmıştı. İlkbahar- Yaz 2019 koleksiyonunu taşıyan dansçılar Isadora Duncan ve Loie Fuller, seyircileri büyülemişti. 

Roma Operası Atölyesi (Dior)

Dans, kültür ve couture üzerinde araştırmalar yapan Nuit Blanche balesi, ünlü tasarımcının estetiğini yansıtmak için oldukça önemli bir fırsat olarak görülüyor. “Eleonora Abbagnato’nun çalışmalarını her zaman beğeniyle izledim. O, hedefleri için yorulmadan çalışan inanılmaz bir sanatçı. Yeni neslin kadınları için inanılmaz bir ilham kaynağı. Kariyeri, tıpkı benimki gibi, İtalya ve Fransa arasında geçiyor, bu da bizi birbirimize çok daha yakınlaştırdı,” diyen Dior Kreatif Direktörü, yeni proje için oldukça heyecanlı olduğunu belirtti. 

Nuit Blanche (Dior)

“Müziği, koreografiyi, set tasarımını, kostümleri böylesine bir araya getiren bir sanat eseri üzerinde çalışacağım için çok mutluyum ve gururluyum,” diye ekleyen Chiuri, yeni iş birliği için doğduğu yere, Roma’ya döndü. Roma Operasının atölyelerinde çalışmalarını sürdüren Chiuri, dansçıların hareket kabiliyetlerine dikkat çeken tasarımlar yaratmayı hedefledi. Gösteri için 16 kostüm tasarlayan Chiuri, feminenliğin ve maskülenliğin yeni tanımlarına dikkat çekti. Örgüler ve tüller kullanan ünlü tasarımcı, dansın teknik ve estetik hareketlerini ortaya çıkarmak istediğini belirtiyor.