DIOR’UN 2020 CRUISE DEFİLESİNDE AFRİKA ESİNTİLERİ

Fransız marka, yeni koleksiyonu için Afrikalı sanatçılar ile işbirliği yaptı…

Maria Grazia Chiuri geçtiğimiz günlerde, Dior 2020 Cruise koleksiyonunu Marakeş’te görücüye çıkardı. Farklı kültürleri kutlayan defilede ortak nokta Dior’un eşsiz zerafetiydi. Afrika kıtasından esinlenmekle yetinmeyen ünlü tasarımcı, farklı geçmişlerden ve farklı Afrika kültürlerinden sanatçılar ile bir araya geldi. 

Dior Cruise 2020 Defilesi (Getty Images)

Dior, basın açıklamasında, "Maria Grazia Chiuri'nin kalbi her zaman Afrika kültürleriyle yaratıcı bir diyalog kurmak istiyordu. Bu koleksiyonla, Akeniz, Avrupa ve Afrika’nın geçiş yeri olan; sanatçılar, şairler, yazarlar ve sonsuz maceracılar için bir hayal yeri olan Fas’ın gerçek ve gerçeküstü manzarasıyla bir diyalog kurmaya çalıştı” diyerek yeni koleksiyonun ilham kaynağını anlattı. 

Lupita Nyong’o, Jessica Alba, Karlie Kloss gibi isimlerin katıldığı defile, şehrin 16. yüzyıldan kalma sarayı El Badi’de gerçekleşti. Markanın Kreatif Direktörü olarak çalışan Yves Saint Laurent’in Fas’a olan tutkusundan etkilenen Chiuri, bölgeden sanatçılar ile büyüleyici bir koleksiyon tasarladı. 

Karlie Kloss, Dior Cruise 2020 Defilesinde (Getty Images)

Afrika’nın önde gelen tasarımcısı Pathé Ouédraogo ile bir araya gelen Chiuri, Güney Afrika’nın ikonik lideri Nelson Mendela’nın tarzından ilham alan tişörtler tasarladı. Jamaica asıllı İngiliz tasarımcı Grace Wales Bonner ve Afrika asıllı Amerikalı sanatçı Mickalene Thomas ile de çalışan Chiuri, Dior’un ‘New Look’ tarzına yeni bir yorum getirdi. Bu koleksiyon için bir çok Afrikalı tekstilci ile çalışan Chiuri, Afrika’nın ünlü kumaş üreticisi Uniwax ile lüks ve ilgi çekici kumaşlar tasarladı. Tasarımcı ayrıca, geleneksel Fas’ın kabilelerinin el sanatlarını yeniden canlandırmayı amaçlayan bir dernek olan Sumano’yla birlikte çalışarak sosyal açıdan da önemli bir koleksiyona imza attı.