Dries Van Noten Markasına Veda Ediyor

Belçikalı tasarımcı, bu yaz son kez sahneye çıkacak ve ardından görevini bırakacak.

Buse Saray BUSE SARAY 19 Mart 2024
Dries Van Noten Markasına Veda Ediyor Getty Images

38 yıl ve 100'den fazla koleksiyonun ardından, Dries Van Noten emekli oluyor. Bugün yayımlanan bir mektupta, Belçikalı tasarımcı, Haziran ayındaki erkek giyim şovunda son kez sahneye çıkacağını ve ardından kendi adını taşıyan markasından ayrılacağını duyurdu."Şimdi, asla zaman ayıramadığım tüm şeylere odaklanmak istiyorum" diye yazdı Belçikalı tasarımcı, vedasını duyurduğu mektubunda...

"Zamanı geldiğinde, hikayeyi devam ettirecek tasarımcıyı açıklayacağız" dedi Van Noten. "Bu anı bir süredir hazırlıyorum ve artık markaya kendi vizyonlarını getirecek yeni bir yetenek kuşağına yer açma zamanının geldiğini hissediyorum".


Dries Van Noten İlkbahar-Yaz 2007 Defilesi, Paris Moda Haftası


1986 yılında kurulan Dries Van Noten, genellikle sanattan (örneğin, 2016 gösterisi Salvador Dali, Andy Warhol ve Elsa Schiaparelli'nin eserlerinden ilham aldı), seyahat ve kültürden esinlenen cesur baskılar ve renklerle özdeşleşmiştir. Diğer lüks markalardan farklı olarak, şirket uzun süredir gösterişli pazarlama kampanyalarından kaçındı; bu strateji, onu Beyonce'den Timothee Chalamet'ye kadar uzanan bir ünlüler listesinin favorisi haline getirdi.


Dries Van Noten İlkbahar-Yaz 2016 Defilesi, Paris Moda Haftası


2018'de İspanyol lüks grubu Puig tarafından satın alınan marka, yeni yaratıcı liderlik altında devam edecek. Van Noten'in emekliliği, birkaç yıllık büyüme ve genişleme dönemini takip ediyor. Puig'un desteğiyle, marka parfüm ve güzellik ürünlerini tanıttı, e-ticaret başlattı ve birçok yeni mağaza açtı. Erkek giyimi de oldukça heyecan verici bir ivme kazandı. Baskıları ustalıkla kullanması ve renk anlayışıyla tanınan Van Noten, adeta bir Verner Panton iş birliğiyle 2019 yazını tanımladı. Pandemi sonrası, akışkan siluetler ve feminen oranlar aracılığıyla terziliği nasıl modernize edebileceğine dair birçok ikna edici öneri sundu. Pist dışında da hala yeni numaraları olduğunu kanıtladı; 2022'de Stüssy ile radikal bir iş birliği başlattı. Van Noten hala oyununun zirvesindeymiş gibi görünüyordu.


Dries Van Noten İlkbahar-Yaz 2015 Defilesi, Paris Moda Haftası


Şaşırtıcı duyurudan sonra, endüstri içinden ve moda hayranlarından gelen tepkiler duygusal oldu. Van Noten, gerçek insanlar için ilginç yüksek moda yaratan nesli tükenmekte olan bir tasarımcıyı temsil ediyor. Koleksiyonları, yenilik ve zamansızlık, renk uyumsuzluğu baskıları ve zarif çizgiler arasında benzersiz bir denge sağlıyor. Romantik bir yapısı var, ama aynı zamanda özenli ve analitik...

Van Noten, "Yaptığımız şeyi seven herkese içten teşekkürler. Kıyafetlerimizin dünyada dolaştığını görmek, hayatınızda bir yerleri olduğunu bilmek, beni kelimelerle ifade edemeyecek kadar mutlu etti" şeklinde veda etti.

 

 


ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.