EDEBİYATIN İKİ GÜÇLÜ KADINI

EDEBİYATIN İKİ GÜÇLÜ KADINI

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 06 Mart 2014
EDEBİYATIN  İKİ GÜÇLÜ KADINI
PETER COPPING


2009 yılından beri Nina Ricci markasının Kreatif Direktörü olan Peter Copping; pudra renklerdeki tasarımları, drapeleri ve saten kumaşlarıyla doğal ve otantik Nina Ricci kadınını çok iyi temsil ediyor.

“Jane Eyre, tutkuları ve bireyselliğiyle çok özel bir kadındı!”Kim için tasarladı?Charlotte Bronte'nin Jane Eyre karakteri için kristal berraklığında uzun bir elbise tasarladı. Copping, tutkuları ve bireyselliğiyle öne çıkan Jane Eyre'e hayran olduğunu gizlemiyor.

Hangi yazarlarla vakit geçirmek isterdi?


“Nabokov'un Lolita'sı Dolores Haze'la bir gün, Charles Dickens'ın ‘Büyük Umutlar' romanındaki Miss Havisham'la bir hafta, Thomas Hardy'nin Tess'iyle bir ay, James Matthew Barrie'nin yarattığı masal kahramanı Peter Pan'la bir ömür geçirmek isterdim.”Bir gardırobun vazgeçilmez aksesuar ya da kıyafeti?“Küçük siyah elbise.”~ FARIDA KHELFA


1962 Lyon doğumlu, Cezayir asıllı, oyuncu, manken ve belgesel yönetmeni Farida Khelfa, Schiaparelli'nin marka elçiliğini yürütüyor.

“Scarlett O'Hara, ıstakoz elbisenin içinde daha da özgür ve asi!”Kim için tasarladı?“Rüzgar Gibi Geçti” filminde Vivien Leigh'in hayat verdiği Scarlett O'Hara'ya; Elsa Schiaparelli'nin 1937 yılında, Dali'nin de katkılarıyla tasarladığı ünlü “ıstakoz elbise”yi (la robe homard) ithaf ediyor. Farida Khelfa, o yıllarda Kral Edward'ın uğruna tahtını bıraktığı Wallis Simpson için yaratılan ve erotik çağrışımlarıyla skandal yaratan bu elbisenin, Scarlett O'Hara'nın asi ruhuyla çok iyi örtüşeceğine inanıyor. Schiaparelli ve moda “Ben modanın, zincirleri kırarak tamamen özgür ve bağımsız şekilde var olacağına inanıyorum. Schiaparelli de, tüm kuralları yıkıp sadece kendi doğrularının peşinden giderken; yakın arkadaşları Tristan Tzara, Dali, Cocteau'nun devrimci eserlerinden de ilham almayı unutmadı.” Zarafet ve stil Zarafetin akıl ve stille tamamlanacağına inanan Farida Khelfa, “Zarafet konuşmalar ve ince zekada kendini belli eder. Simone de Beauvoir, Zadie Smith ve Frida Kahlo, bu anlamda zarafeti çok iyi yansıtan kadınlar” diyor.

Selin MİLOŞYAN Fotoğraflar: Fondation Pierre BERGE – YVES SAINT LAURENT, Pierre BOULAT / COSMOS, Peter LINDBERG, COURTESY OF THE PHILADELPHIA MUSEUM OF ARTS, Michael ROBERTS, Serkan EMİROĞLU, Inez VAN LAMSWEERDE & VINOODHMATADIN, DR/FENDI, Chrıstophe ROUE, Wayne MASER, Karl LAGERFELD, Patrick DEMARCHELIER, Sophia SANCHEZ & Mauro MONGIELLO

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.