EN İKONİK 10 PLAJ ANI

Plaj mevsiminin tam ortasında olunca, en ikonik 10 plaj anını hatırlamak istedik

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 03 Ağustos 2014
EN İKONİK 10 PLAJ ANI


Bazı anlar var ki, aklımıza kazınıyor. Filmlerden veya ikon olmuş isimlere ait fotoğraflardan çıkıp geliyor belleklerimizde yer ediyorlar. Bir örnek vermek gerektiğinde ya da bir stil oluşturmak istediğimizde, hemen onlara dönüş yapıyor, referans olarak kullanıyoruz. Plaj mevsiminin olanca hızıyla devam ettiği bu günlerde, tatiller, uzun hafta sonu planları, günü birlik plaj kaçamakları yapılırken biz de aklımızda kalan en ikonik plaj 'anlarını' bir kez daha gözden geçirdik...


Hemen hepsi sinema tarihine geçmiş, birçoğu günümüzün plaj modasına hala ilham kaynağı mayo ve bikinilerin öyküsünü birlikte hatırlayalım istedik!

İNSANLAR YAŞADIKÇA-FROM HERE TO ETERNITY
1953 yılı yapımı Oscar'lı film, etkileyici öyküsüyle olduğu kadar Deborah Kerr ve Burt Lancester'ın plajdaki bu öpüşme sahnesiyle de hafızalara kazınan bir film. Filmde, Kerr'in ona çok yakışan mayosu kadar ikilinin yaşadığı tutkulu fakat yasak aşk da insanı oldukça duygulandırıyor!   


DEVAMI-2.SAYFADA!~


BİKİNİLİ KIZ-GIRL IN THE BIKINI


1952 yılı yapımı filmde, 25 yaşındaki genç öğrenci Gerard Morere'nin, hazine bulmak amacıyla Levezzi Adası'na gelmesiyle başlayan öykü, kahramanın 18 yaşındaki güzel Manina'ya aşık olmasıyla devam ediyor... Adadaki fenerin bekçisinin kızı olan Manina, kahramanın kafasını oldukça karıştırıyor. Eleştirmenler tarafından çok da beğenilmeyen filmin en önemli özelliği Brigitte Bardot'nun 'keşif filmi' olması. Bikinili kız olarak tanınan güzel oyuncu, daha sonraki filmlerinde de bol bol bikini giydi ama hiçbirinin etkisi bu filmdeki model kadar kuvvetli olmadı. Üstelik son derece sade bir bikini olmasına rağmen!

İNSANLAR YAŞADIKÇA-FROM HERE TO ETERNITY


Bir önceki sayfada konusuna değindiğimiz 1953 yılı yapımı filmde, Deborah Kerr'in giydiği halter yakalı mayo, o dönemdeki kadınların tutkusu haline gelmişti. Basenleri kapatan mütevazi kesimine rağmen geniş V yaka dekoltesiyle dikkat çeken mayo, birçok elbiseye de ilham kaynağı oldu...


DEVAMI-3.SAYFADA!~


GEÇEN YAZ BİRDEN BİRE-SUDDENLY LAST SUMMER


1959 yılında yapılan film, eleştirmenler tarafından oldukça beğenilmişti. Filmde Catherine Holly karakterini canlandıran Taylor, şahit olduğu bir ölüm nedeniyle hafızasını kaybetmiş problemli bir genç kadını canlandırdı. Tek oğlunun ölümüne şahit olan genç kadından gerçeği öğrenmek için onu himayesi altına alan varlıklı Violet Venable karakterine ise Katharine Hepburn hayat verdi. Filmin etkileyici konusu kadar Taylor'un anılarının canlandığı plaj sahnesinde giydiği tek parça mayo da dillere destan olmuştu!

BİR KADERİN KRONOLOJİİSİ


Jackie Kennedy'nin 1960 yılında çekilen bu fotoğrafı bir film karesine ait değil. Fotoğrafın telif hakkı, onu çeken Jacques Lowe'da... 'Kennedy Bir Kaderin Kronolojisi' adlı son derece ilginç kitapta yer verilen kare, hepimizin yakından tanıdığı 'Kennedy fotoğraflarının' sahibi Lowe tarafından çekilmiş. Kennedy'lerin özel fotoğrafçısı olarak çalışan ve Kennedy'nin vefatinden sonra deklanşöre basmayan tecrübeli fotoğrafçı bu kareyi 'Jackie son derece keyifli ve neşeliydi. Bu kareyi bu nedenle çok seviyorum' diye anlatmıştı... 


DEVAMI-4.SAYFADA!~

DR NO-DOKTOR NO


Hem Bond filmlerinin hem de bikinili karelerin tartışmasız en İKONİĞİ olan bu kare, sayısız tasarımcıya, filme ilham verdi. Hatta bir sayfa sonra göreceğiniz üzere yine bir Bond filmi için taklit de edildi. Ama hiçbiri Ursula Andress'in denizden çıktığı o eşsiz ana ve ona son derece yakışan bu modele eş değer olamadı! 1962 yapımı film, en sevilen Bond filmleri arasında da üst sırada yer alıyor!

SOMETHING'S GOT TO GIVE- VERİLECEK BİRŞEYLER


1962 yapımı filmin en önemli özelliği Marilyn Monroe'nun kişisel bunalımları nedeniyle sık sık ara verilen çekimlerin asla tamamlanamaması! Zira genç yıldız film çekimleri devam ederken hayatını kaybetmişti... Bu nedenle de birçok sahne, burada gördüğünüz bikininin yer aldığı sahneler de dahil olmak üzere asla yayınlanmadı. Öte yandan filmde giyeceği bikinileri prova ederken görülen Marilyn Monroe'nun hem bikinisi hem de kareler çokça konuşuldu, ilham kaynağı oldu!


DEVAMI-5.SAYFADA!~

ON-10


Orta yaş bunalımı yaşayan başarılı bir şarkı sözü yazarı olan George Webber'in kafayı komşusunun güzeller güzeli karısına takması sonucu gelişen komik öykü aslında ne eleştirmenler tarafından beğenildi ne de seyirci. Ama izleyicilerin hafızasına kazınan bir sahne senelerdir 'plaj modası' deyince hemen akılları meşgul ediyor. Bo Derek'in örgülü saçları ve ten rengi mayosuyla kızgın kumlar üzerinde koştuğu sahne! Haliyle bu da ikonik plaj anları arasında liste başında!

BAŞKA GÜN ÖL-DIE ANOTHER DAY


2002 yılında piyasaya çıkan filmde bu kez Pierce Brosnan'ın canlandırdığı James Bond bir kez daha dünyayı kurtarıyor... Filmde Oscar'lı yıldız Halle Berry ise Bond kızı olarak çıkıyor karşımıza. Daha önce Dr. No ile ünlenen ikonik sahne tekrarlanmaya çalışılsa da aslını yakalayamamıştı. Vasat bir film olarak hafızalara kazınan öyküde, Berry'nin giydiği turuncu bikiniyse ilgi görenler arasında yine de yerini aldı!


DEVAMI-6.SAYFADA!~


LARA CROFT: HAYATIN BEŞİĞİ-LARA CROFT TOMB RAIDER THE CRADLE OF LIFE


2003 yapımı filmi eleştirmenler beğenmedi. Tamam biz de beğenmedik! Fakat Angelina Jolie'yi ilk kez bikinili görmenin verdiği heyecan haliyle bunların önüne geçti! Oldukça kapalı ve bunu giydiği sahnede bir aslanla boğuşurken üstü-başı açılmayacak şekilde dizayn edilmiş olsa da bu bikini hem sinema tarihine hem de 'en ikonik plaj anları' listesine üst sıralardan girmeyi başardı. Haa bu modeli görsek alır mıyız? Onu bilemeyiz ama Angelina Jolie'ye son derece yakıştığı kesin!

ÇARLİ'NİN MELEKLERİ-CHARLIE'S ANGELS


Bir seneye iki ikonik bikini sahnesi fazla diyebilirsiniz. Ama ne yapalım ki, iki filmde aynı sene piyasaya çıktı ve ikisinin de başarısı oldukça düşük olmasına rağmen bu sahneler sayesinde oldukça konuşuldu! Demi Moore'un elinde sörfle denizden fırladığı bu sahneyse oldukça tartışıldı. Zira film çekildiğinde Moore 41 yaşında ve tam 3 çocuk annesiydi. Haliyle dikkat çekici formu ve ona eşlik eden cesur bikinisi o dönemde büyük bir ilham kaynağı oldu. İşin güzel tarafı, Moore'un bugün 51 yaşında, hala aynı formda olması ve bikiniler konusundaki zevkinin de aynı kalmış olması!

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.