FİKİR KUMBARASI FONGOGO

Size hayallerinizi gerçekleştirmek için bir fikir sunuyoruz.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 19 Haziran 2014
FİKİR KUMBARASI FONGOGO


İlginç bir proje üzerinde kafa yoruyorsunuz ama nasıl parasal destek sağlayacağınızı bilemiyorsunuz. Ödül bazlı bir fon sistemi olan Fongogo, hayallerinizi gerçekleştirme fırsatı veriyor. Nasıl mı? Detayları Fongogo'nun kurucu ortağı ve CEO'su Louise Westerlind'dan dinleyin.

Danimarka, Hong Kong, İsveç, İngiltere ve ABD'de danışmanlık, mikrofinans ve girişimcilik üzerinde okuyup çalıştıktan sonra 2012'de, Cambridge'de MBA yaparken bir Türk arkadaşının bölgedeki potansiyel iş olanaklarından bahsetmesi üzerine İstanbul'a yerleşiyor Louise Westerlind. Gözlerinin içi her daim gülen Westerlind'dan Fongogo'nun hikayesini dinlerken, pozitif bakış açısının ve yüksek enerjisinin projelerin başarısında ne kadar da etkili olduğunu tahmin etmek güç değil.

Türkiye'de Fongogo'yu kurmaya nasıl karar verdiniz?


Biz üç ortağız: Ali Çebi, Ali Tirkeş ve ben. Uzun zamandır kitlesel destek (crowdfunding) alanını takip ediyordum. Farklı yetenekler ve deneyimler, kitlesel desteğe inançla birleşti. Böylece bu bölgede bu fonu hayata geçirmek üzere hemen çalışmaya başladık.~

Nasıl anlatabilirsiniz Fongogo'yu?Bir proje ya da fikriniz var ancak fon ve tanıtım ihtiyacından dolayı tıkanmış. Bu projeyi fongogo.com'da bir sayfa açarak görsellerle ve arka plan hikayesiyle paylaşıyorsunuz. Bütçe hedefi koyuyorsunuz. Ürününüze destek olmak isteyenler, daha iş ortada yokken para veriyorlar ve projenizin çıktılarından birini satın almış oluyorlar.

FONGOGO VE ELLE TÜRKİYE ORTAK PROJESİ


ELLE Türkiye'yle birlikte yürüttüğünüz projeden kısaca bahsedebilir misiniz?


ELLE Türkiye'yle beraber, koleksiyonlarını tanıtmak ve markalarını büyütmek isteyen genç ve yetenekli moda tasarımcılarına erişip onları desteklemeyi amaçlıyoruz. ELLE Style Awards 2014 “Yılın Genç Moda Tasarımcısı” kategorisinde kazananlar süreç boyunca desteklenerek farklı ülkelerdeki podyumlarda kendilerini tanıtma fırsatı elde edecekler. Kazananlar ELLE ortaklığında Fongogo'da proje açarak fon hedeflerine ulaşmaya çalışacaklar.

SELİN MİLOŞYAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.