FRANSIZ LÜKS GRUBUNDAN SÜRPRİZ “VALENTINO” ADIMI

Gucci'nin sahibi Kering, Valentino'dan hisse satın aldı.

Buse Saray BUSE SARAY 29 Temmuz 2023
FRANSIZ LÜKS GRUBUNDAN SÜRPRİZ “VALENTINO” ADIMI Getty Images

Fransız lüks grubu Kering, Katarlı yatırım fonu Mayhoola ile daha geniş kapsamlı bir stratejik ortaklık çerçevesinde, Valentino'nun %30 hissesini satın aldığını duyurdu. 1.7 milyar avro olan bu hamle, Kering'in yıldız markası Gucci için büyüme stratejisi belirlemeye çalıştığı bir dönemde gerçekleşti.Kering ve Valentino, yayınlanan ortak bir açıklamada, Kering'in 2028 yılına kadar Valentino'nun sermayesinin %100'ünü satın alma opsiyonuna sahip olduğunu; Mayhoola'nın ise Kering'de hissedar olma ihtimalinin olduğunu belirtti. Ayrıca Kering, Valentino'da yönetim kurulunu da temsil edecek.

Bu satın alma, Gucci'den CEO Marco Bizzarri ve kreatif direktör Alessandro Michele'ın ayrılmasının ardından geldi. Yeni kurumsal ve yaratıcı liderlik düzeni sağlamaya çalışırken Gucci, ikinci çeyrek satışlarında zayıf performans gösterdi. Kering CEO'su François-Henri Pinault, özellikle de Gucci'de hedeflerinin ve potansiyelinin altında olduklarını belirterek bunu doğruladı.

Valentino, 2012 yılından beri Mayhoola'nın bir parçası olmuştu; o dönemde Katar yatırım grubu Valentino SpA'yı ve M Missoni lisansını 858 milyon dolar karşılığında satın almıştı (Mayhoola aynı zamanda Balmain ve Pal Zileri'ye de sahip).

Bu satın alma sonrasında, 2020 yılından bu yana Valentino'nun CEO'su olan Jacopo Venturini, görevine devam edecek. Basın açıklamasında, her iki şirket de bu yöneticinin moda evini küresel ölçekte yükseltmedeki çalışmalarını övdü. Valentino'nun satışları 2022 yılında %10 artarak 1.42 milyar avroya yükseldi.

Kering Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su François-Henri Pinault, Mayhoola'nın sahipliği altında Valentino'nun gelişiminden etkilenmiş olduğunu ve Mayhoola'nın Valentino'nun güzellik ve zarafetle eş anlamlı olan eşsiz bir İtalyan moda evinin gelişimi için Kering'i ortak olarak seçtiğinden dolayı çok memnun olduğunu belirtti.


ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.