GENÇ BİR ADIM

GENÇ BİR ADIM

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 07 Mayıs 2014
GENÇ BİR ADIM
Fulya İlkmen'in modayla naif ilişkisi, yükselen başarısının asıl temeli. Hem 'O da kim?' hem de “bu genç tasarımcının takıntısı ne?” diye merak edenlerin merakını gidermek için onunla Sıla GÜVEN konuştu ve sırrını öğrendi.

Fulya İlkmen, tekstilci aileden gelen genç kızların ortak kaderini yaşıyor olabilir. Kumaşların içine doğan ve onlarla oynayarak büyüyen bu genç hanımefendi, küçükken kendisine alınan kıyafetleri giymeden önce kesip biçerek modellerini değiştirmekle başlıyor tasarım işine. Evde bu sebepten dolayı kopan gürültülere kulaklarını tıkıyor ve moda tasarımcılarının yuvası Istituto Marangoni'de eğitim almak üzere Milano'ya gidiyor. Eğitimini tamamladığında, kendi markasını kurmaya karar veriyor. Hem de “piyasa zormuş”, “o çok gençmiş” sözlerine aldırış etmeden... Şimdi yaklaşık bir yıldır, Bebek'teki bir çatı katında yer alan atölyesinde, sevdiği müzikleri dinlerken çizim yapıyor. Onun dışındaki zamanlarda kumaşçı ve kalıpçı geziyor, elinde dev torbalarla.~Bu azimli genç tasarımcının işleri, Atölye Bebek ve lidyana.com'da satışta. Üstelik satışları, genç bir markadan beklenmeyecek kadar iyi. Nasıl? 25 yaşındaki genç bir tasarımcı için hiç de fena değil, öyle değil mi? Biz o gün, Bebek'teki o küçük atölyeye, Fulya'nın tasarımlarına göz atmaya ve gardırop takıntısını ortaya çıkarmaya gittik. Genç ve çağdaş işlere imza atan bir tasarımcı olarak takıntısı, botlardı. Hantal, feminen detaylı ama ayağı yere sımsıkı basan simsiyah botlar...

ELLE: Markanızın oluşumundan kısaca bahseder misiniz.
FULYA İLKMEN:
Milano'dan döndükten sonra hep aklımda bu vardı. Önce kendi çıkardığım kalıplarla yaptığım soyut desen çalışmalarını bastırmaya karar verdim. Aslında ilk başta kendim giymeyi hayal ediyordum fakat aldığım güzel tepkiler neyin üzerinde yoğunlaşacağımı anlamamda bana yol gösterdi.~ ELLE: Müşteri kitleniz hayal ettiğiniz gibi mi?
F.İ.:
Benim için rahatlık çok önemli. Kendi stilimde de, tasarımlarımda da rahatlık ön planda. Onları giyen kadınlar da rahat ve doğal olmalı, kıyafetlerin arkasına saklanmamalı, kendini özgürce ifade etmek için giyinmeli.

ELLE: Stil sizin için ne ifade ediyor?
F.İ.:
Stil bence uzun vadeli bir süreç. Stilinizin oluşması için öncelikle kendinizi iyi tanımanız, hangi parçaların içinde kendinizi rahat hissettiğinizi bilmeniz lazım. Stil sahibi olmak sadece kıyafetlerle sağlanamaz, duruşla da desteklemek gerekir.

Sıla GÜVEN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.